Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Дев’ятка», «п’ятiрка»... нуль

Сергій ТIГIПКО: Логiка? Це не про полiтикiв
19 вересня, 00:00
Як раніше повідомляв «День», лідери фракцій «Наша Україна», Партії промисловців і підприємців і «Трудова України», Народно-демократичної партії, Аграрної партії і групи «Демократичні ініціативи» підписали у неділю угоду про створення більшості у Верховній Раді. Яка — традиційно після ініціативи Президента про політичну реформу — має намір ставити питання про формування коаліційного уряду. Новина, здавалося б, для нашого часу рядова, а наміри — вельми похвальні. Але... Підбір учасників, а головне, подальші їхні дії і заяви роблять подібну коаліцію дещо дивною. Наприклад, яка логіка цього об’єднання, якщо один iз його учасників сьогодні укладає договір iз пропрезидентскими силами про створення більшості, а завтра — виходить на антипрезидентську демонстрацію і підписує резолюцію про усунення від влади глави держави? Або що має на увазі Ющенко, коли заявляє, що влада «не бажає йти дорогою діалогу», маючи на руках документ, що підтверджує найсерйозніші наміри чотирьох провладних, принаймні у трактуванні опозиції, фракцій дуже тісно співпрацювати з НУ у стінах парламенту? Цікаво також, як союзники збираються вирішувати проблему єдиної кандидатури прем’єр-міністра, враховуючи, що чинний прем’єр — представник однієї з фракцій можливої більшості, а також те, що «трудовики» і «нашеукраїнці» мають намір висувати своїх лідерів на цю посаду? До речі, сам Кінах, можливо, не враховуючи останнього, позитивно оцінив підписання вищезгаданої угоди між п’ятьма парламентськими фракціями. Виникає також запитання, чому чотири уламки колишньої «Єдиної України» не намагаються досягти компромісу зі своїми колишніми союзниками, тим більше, що тижнів зо два тому така коаліція деякими її учасниками оголошувалася майже завершеною? З цими запитаннями «День» звернувся до лідера фракції ПППУ — «Трудова Україна» Сергія Тігіпка. Судячи з відповідей Сергія Леонідовича, залишається сумніватися разом iз Ющенком, який сказав: «Якщо вистачить позиції, то буде коаліція. Якщо не вистачить, то через три дні вона розсиплеться». Поки залишається констатувати, що всі спроби підключити Ющенка і його оточення до створення парламентської більшості обертаються, м’яко кажучи, конфузом.

— Як ви оцінюєте дії В. Ющенка, який однією рукою підписав із пропрезидентськими фракціями договір про створення більшості, а другою, на день пізніше, — резолюцію з опозиційними силами про усунення від влади Президента та дострокові президентські вибори?

— Я не хочу коментувати чиїсь дії, — кожен політик має право робити, що хоче. Я однозначно можу сказати, що те звернення, яке Ющенко підписав спільно з опозицією, має колосальні перетяжки. Я не підтримую Віктора Андрійовича в цьому рішенні, але розумію, що багато в чому це було наслідком тиску натовпу й виниклої ситуації. Проте я вважаю, що переговори стосовно створення більшості повинні тривати. Чим вони завершаться — подивимося. Найголовніше — не ставити крапку.

— А як бути з політичною логікою, — «Трудова Україна» також братиме участь в акціях протесту зі своїм партнером?

— Ні. Поки я буду лідером партії, я все зроблю для того, щоб «Трудова Україна» не підтримувала такі акції. А що стосується логіки, — то це не про політиків і не про політику.

— Що є цементуючою основою вашої майбутньої з «Нашою Україною» коаліції (якщо вона відбудеться), враховуючи заяви Костенка про те, що якщо хтось із партнерів не підтримає кандидатуру Ющенка на пост прем’єра, то об’єднання, можливо, розпадеться?

— На мою думку, цементуючим повинен бути кінцевий результат, який ми хочемо отримати від цієї коаліції. А це, передусім, не посади, а ті зміни, які можемо разом провести в політичній, економічній і соціальній сферах. Я не ставлю жодних кадрових умов для своєї фракції, але я обов’язково ставлю питання про реформування охорони здоров’я, комунального сектора, системи освіти. Тобто для мене важливі істотні й сутнісні речі, і я думаю, нас це повинно об’єднувати.

— Яка доля «дев’ятки», до якої входили в тому числі й чотири фракції з вашої можливої коаліції — крім «НУ», — і яка також не так давно ініціювала створення більшості? Були навіть заяви, що більшість на основі цих фракцій уже майже створено.

— «Дев’ятка» створила координаційний орган, — він координує роботу цих фракцій. Ми не обговорювали питання створення більшості, — ми вважаємо, що повинні поки повністю пройти весь етап спілкування і переговорів по відношенню до фракції «Наша Україна».

— Чи існує, на вашу думку, сьогодні в Україні криза влади?

— Я думаю, що ми знаходимося десь на самому початку цієї кризи. І якщо всі разом ми не докладемо якихсь зусиль зі стабілізації, вона може вибухнути. Під зусиллями я маю на увазі дії зі створення конституційної комісії, оперативну роботу цієї комісії, можливо, створення коаліційного уряду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати