До 60-річчя Норильського повстання
Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО: «Ми боротимемося в парламенті за соціальний статус колишніх ув’язнених, які пройшли концтабори»![](/sites/default/files/main/articles/28052013/5nalivay.jpg)
Якщо в країнах Балтії до 60-річчя Норильського повстання цього року спеціально відбувалися парламентські слухання, то Україна поки що лише перебуває на цьому шляху. Валентин Наливайченко, народний депутат від фракції «УДАР» наприкінці минулого тижня зареєстрував постанову, якою пропонує відзначити 60-у річницю Норильського повстання на державному рівні. Про подробиці цієї ініціативи говоримо з автором Валентином НАЛИВАЙЧЕНКОМ.
— Дякуючи газеті «День», персонально Ларисі Івшиній, Євгенові Грицяку, іншим людям, які організували громадські слухання в Києво-Могилянській академії, я був запрошений на ці слухання.
Вважаю, сьогодні настав час в парламенті вшанувати повстання людей, які боролися за свої права та свободи. Вони постали проти режиму концтаборів, проти сталінського тоталітарного режиму — другого за небезпекою всьому людству після нацизму й Гітлера. Вони повстали з ідеєю вільної, незалежної України. Вже через кілька місяців, коли військами тодішнього Міністерства внутрішніх справ Радянського Союзу придушувалося повстання, люди, йдучи на смерть, співали Гімн України.
— Відомо, що українців було понад 70% від загальної кількості в’язнів.
— Так. Сама ідея повстання за волю і свободу людини — це той вчинок, який передував відновленню української незалежності в найскладніших на той час умовах концтаборів. Люди були депортовані тільки за ознакою того, що виступали за незалежність своєї країни. Вони відбували необгрунтовані строки в Норильську та, в цілому, в системі ГУЛАГу.
— Який вплив мало це повстання на радянський режим?
— Це був один із перших серйозних ударів по сталінському режиму, по знищенню системи концтаборів у Радянському Союзі. Адже ми знаємо, що на 1953 рік німецькі нацистські концтабори було знищено, а в СРСР вони ще існували.
— Яку перспективу має постанова у Верховній Раді? Чи підтримають її депутати?
— Найголовніше, — що повстання було, що правда про нього збереглася. Завдяки лідеру повстання Євгенові Грицяку, газеті «День», громадськості, правда про повстання залишилася й житиме в генетичній пам’яті поколінь. Моя постанова — це бажання повернути на державний рівень вшанування подвигу людей, які опинилися в концтаборах. Ми переконуватимемо депутатів, щоб вони підтримали мою постанову. Треба боротися в парламенті за соціальний статус колишніх ув’язнених, які пройшли концтабори. Для нас це — не політичний піар
— Відомо, що в країнах Балтії відбуваються спеціальні парламентські слухання на тему Норильського повстання. До речі, учасники якого там мають спеціальний статус, пільги.
— Балтійські країни щодо цього — це один із тих європейських досвідів, визнаний ОБСЄ, де, до речі, цього року головує Україна, з якого треба брати приклад. Ми маємо відновити виконання на своїй території резолюції ОБСЄ із засудження нацизму та сталінізму. Цей рік нам варто присвятити цьому досвідові.