Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Федеральна» демократія з триколором

18 січня, 00:00
ДЕМОКРАТІЯ — НОВА. ОБЛИЧЧЯ Й КОЛЬОРИ — ЗНАЙОМІ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

У суботу відбувся з’їзд партії «Нова демократія» Євгена Кушнарьова. Новою демократією зайнявся, нагадаємо, колишній глава Адміністрації Президента України, колишній глава Харківської обладміністрації, колишній член політради НДП, полум’яний оратор сумнівного заходу в Сєверодонецьку. Нині — голова Харківської облради, який недавно давав свідчення в Генпрокуратурі.

На свій установчий з’їзд «нові демократи» зібралися в одному з найфешенебельніших конференц-залів столиці, президент-готелі «Київський». Було їх, щоправда, небагато — менше двох сотень. Відомих політиків, крім самого Кушнарьова, не спостерігалося. Пізніше з’ясувалося, що це такий хитрий план: мовляв, менше авторитетних ветеранів, більше ініціативних новаків. До керівних органів, у «зв’язку з недоукомплектованістю» нової структури сформованих лише наполовину, з народних депутатів увійшов лише мажоритарник Василь Салигін. На пост з’їздівській прес-конференції Євген Кушнарьов, якого без зайвих еківоків одноголосно обрали генеральним секретарем «Нової демократії», пояснив, що не претендує на роль консолідатора депутатів-мажоритарників насамперед із так званої «харківської групи» в нинішньому парламентському скликанні. «Загадувати наперед», як і уточнювати список імовірних політичних союзників і опонентів, пан Кушнарьов також не побажав. Лише акцентував на можливій співпраці з «ідеологічно близькими» силами, аж до НДП, із якою він «розійшовся трохи болісно, але цивілізовано».

Утім, орієнтири — свої та своєї партії — Є. Кушнарьов чітко змалював у вступній промові. Старанно підготовлений спіч вийшов не стільки програмним, скільки викривально- виправдувальним. Викривав лідер «новодемократів», звичайно ж, «оранжеву заразу», відкидаючи при цьому обвинувачення власної персони в сепаратизмі. Власне, саме «узурпація влади революційним шляхом», «нівелювання інтересів половини населення країни», «віддання переваги нашими опонентами чиннику вулиці над політичними важелями» й стали, зі слів пана Кушнарьова, передумовою до створення «Нової демократії».

Євген Петрович виголошував промову понад півгодини, поступово розпалюючись. Спершу відзначив «дутість» «оранжевих», які не мали на своїх плакатах «жодного економічного лозунга», закинув донині чинній владі одночасно в потуранні революції, авторитаризмі та «підкилимництві»; Верховному Суду — у перевищенні повноважень, Верховній Раді, — навпаки, в бездіяльності. Для більшої переконливості процитував Леніна й підсумував: «Я не маю довіри до команди, що привела Віктора Андрійовича до влади. Це перемога не програм, а технологій управління масовою свідомістю. Ми йдемо в опозицію». Зал нехотя піднявся та зааплодував, Кушнарьов важко зітхнув і, відсьорбнувши зі склянки чаю, пояснив: «В опозицію не до людей, які прийшли на Майдан зі здоровими ідеями, і навіть не до конкретних осіб, а до дій, які демонструє сьогодні нова, ще нелегітимна влада та її перебіжчики». Пояснюючи, що наслідками «краху оранжевого міфу» стали вельми глибокий розкол суспільства й економічна криза, Євген Петрович нагадав про історичну гостинність Харківщини, готової поселити всіх, хто в своїх рідних регіонах зазнає переслідування через політичні переконання. Зокрема, розповів роздери-душу-історію про маленьку дівчинку з Івано-Франківщини, яка ще задовго до виборів мала необережність сфотографуватися з Віктором Януковичем у національному вбранні для агітаційного календарика, що нібито потім стало причиною гоніння її та її сім’ї.

Крім іншого, нові демократи виступають за поглиблення співпраці з Росією та спільне просування до Європи; за парламентсько-президентську форму правління, зобов’язуючись «не допустити скасування політреформи»; за розширення прав і повноважень регіонів аж до поетапної федералізації з перспективою надання офіційного статусу мові національних меншин у місцях їхнього компактного проживання.

Подальший розмірений та скучненький перебіг з’їзду сколихнув лише виступ молодої харківської делегатки. Дівчина на ім’я Христина дуже емоційно скаржилася на «психічне та фізичне утискання» її та її «однодумців». Харківські колеги- журналісти помітно розвеселилися. «Без цієї панночки в нашому місті жоден провладний мітинг не проходить, відомий персонаж», — розповіли вони.

Символіка «Нової демократії» — незграбний парусник, зафарбований у кольори російського триколору (?!). Щоправда, в інтерпретації пана Кушнарьова це аж ніяк зовсім не парусник, а фрегат, що мчить у «світле майбутнє». Асоціації з російським прапором лідера «новодемократів» не бентежать, оскільки «різні комбінації синього, червоного та білого використані в прапорах 18 держав: від Франції та США до Панами й Ліберії». Принциповість відмінності старої демократії від нової Євген Петрович пояснив ще більш просторікувато: «Демократія не є константою, вона перебуває в процесі постійної зміни та розвитку. На жаль, кращі її зразки від України безнадійно далекі, і сьогодні ми зробили перший серйозний крок, щоб наблизити країну до високих стандартів». І вже зовсім несподіване: «Хай би хто себе як називав, і під якими прапорами йшов на вибори, всі ми з одного кореня, всі сини Леоніда Кучми, і треба віддавати йому честь...» Так і сказав.

«Нові демократи» також самовпевнено ратують за підняття прохідного парламентського бар’єра до 5-6-відсоткових висот. Є. Кушнарьов, один із найдосвідченіших, хоч і не найуспішніших політичних старожилів, упевнений, що їм під силу подолати будь-який бар’єр не лише в складі блоку, а й поодинці. Свій електорат, на відміну від багатьох інших «новонароджених» структур, він бачить чітко — «п’ятнадцять мільйонів ображених свавіллям нової влади». Хто профінансує боротьбу за мандати, не повідомлялося. Генсек лише уточнив: «Інвестиція в партію — також нормальний бізнес».

«Розчарування року»

Обрання колишнього губернатора області, а нині голови обласної ради Євгена Кушнарьова генеральним секретарем партії «Нова демократія» викликало на Харківщині помітний резонанс. Так, Харківська обласна організація Української народної партії зажадала притягнути до відповідальності губернатора, прокурора та начальника управління СБУ Харківської області, а також голів Шевченківської, Чугуївської та Красноградської районних адміністрацій. Зі слів голови обласної організації УНП Василя Третецького, вже збирають відповідні матеріали, які передаватимуть до правоохоронних органів.

Найбільше пересудів навколо кандидатури майбутнього глави області. У суботу в Харкові відбулися дві зустрічі: нарада міського активу та нарада активістів виборчих штабів «Нашої України», на яких були присутні народні депутати Анатолій Матвієнко та Володимир Філенко. Крім політичної ситуації, тут обговорювали ймовірні кандидатури на основні посади в регіоні, включаючи й претендентів на губернаторську посаду. Імен назвали багато, але серед них були особливо виділені: Матвієнко, мер Харкова Шумилкін... На думку Анатолія Матвієнка, старим кадрам на важливих посадах немає місця. Крім того, ті, кого призначав прем’єр, президент, повинні піти у відставку разом з їхніми заступниками, а якщо самі не підуть — треба «допомогти» їм. Але в будь-якому випадку можливість співпраці з Євгеном Кушнарьовим депутати відкидають, а Анатолій Матвієнко взагалі назвав екс-губернатора «розчаруванням року».

Багато фактів фальсифікації виборів у регіоні пов’язують із надто бурхливою діяльністю Кушнарьова. З усіма порушеннями розбирається прокуратура Харківської області, яка порушила вже дев’яту кримінальну справу — регіональний штаб Віктора Ющенка регулярно додає роботи правоохоронцям. Щоправда, довести до суду жодну з цих справ поки що не вдалося. Прокурор області Василь Синчук стверджує, що під час виборчої кампанії прокуратура діяла строго в рамках закону, а всі питання, що виникали в ході виборів, вирішували оперативно. Діяти радикально стосовно Євгена Кушнарьова, якого обвинувачують у сепаратизмі, головний прокурор області не хоче, оскільки не знає підтверджуючих обвинувачення фактів на території Харківщини. Що стосується протестів щодо рішення депутатів, які обрали губернатора Євгена Кушнарьова ще й головою облради, то обласна прокуратура винесла свої два протести.

Із захистом свого улюбленця наприкінці минулого тижня виступили прихильники кандидата на посаду президента Віктора Януковича. Учасники акції протесту, прокрокувавши центральною вулицею Харкова від площі Свободи до будівлі харківського міськвиконкому й назад, донесли до широких мас свою думку з допомогою викрикуваних лозунгів. Найяскравіші з них: «Чесному президенту — чесний суд!», «Ні брудним виборам!», «Референдум!», «Кушнарьов, ми з тобою!» а також «Автономія!», повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати