Французи не йдуть,
а тестують український ринокВ Україні перебувала делегація представників французьких підприємств під егідою Руху підприємств Франції (МЕДЕФ). Протягом чотирьох днів члени делегації мали численні зустрічі з українськими посадовцями, в тому числі з Президентом та прем’єром, в ході яких обговорювалися умови інвестування в Україні.
Загальний обсяг французьких інвестицій в Україні на сьогодні є занадто скромним: на кінець лютого 2001 року він складав лише 430 млн. франків, або $60 млн. За результатами 2000 року Франція займала 12-е місце серед країн-інвесторів, а її питома вага в інвестуванні України складала приблизно 2%. Близько третини прямих інвестицій припадає на аграрний сектор — 140 млн. франків, інші сфери інвестування — банки, цементна промисловість, телекомунікації. Більшість французьких інвестицій було здійснено ще до російської фінансової кризи 1998 року, після чого цей процес помітно сповільнився. Навіть минулорічне економічне зростання в Україні не спричинило другої хвилі інвестування: французькі фірми, як і раніше, ставляться до України обережно, віддаючи перевагу очікувальній позиції. Тож візит представників впливої асоціації МЕДЕФ, яка об’єднує на добровільних засадах півтора мільйона підприємств з усіх регіонів Франції, був цікавий передусім тим, чи зміняться нарешті ці настрої.
Судячи з того, як оцінила українські реформи керівник делегації, президент Українського відділення міжнародного комітету МЕДЕФ Марі-Елен Берар, французьким інвесторам є над чим замислитися: «Ми вражені успіхами вашої економіки: позитивне сальдо бюджету та платіжного балансу, зниження темпів інфляції, зростання загального виробництва та обсягів інвестицій в промисловий сектор економіки. Слід відзначити, що ці зміни мають глибинні причини, вони на довгу перспективу, бо це здорове зростання. Для підприємств, які ми представляємо, це дуже позитивні ознаки». Питання, чи треба інвестувати в Україну, вже не стоїть перед французькою групою АККОР: вона підписала спільний з українською стороною контракт на будівництво у Києві готелю на 250 номерів, вартість цього проекту $20 млн. «Цей готель буде на кшталт тесту — наскільки у Києві витримуються строки будівництва», — сказав директор з розвитку регіонального відділення АККОР Даніель Бургуа. Якщо старт виявиться вдалим, в подальших планах компанії збудувати у найближчі 3 — 5 років кілька готелів у Києві, а згодом по одному готелю у великих містах України — Дніпропетровськ, Харків, Львів, Одеса та інші.
Інші французькі плани щодо роботи в Україні поки що не набули таких конкретних обрисів. Можливо, це пояснюється тим, що, за словами пані Берар, французьким підприємцям треба набути більшої впевненості в тому, «що ваші правила не будуть надто складними для нас». Компанія «Лафарж», яка присутня на українському ринку вже не перший рік, встигла впевнитися в тому, що спілкування з адміністративними органами залишається проблемою для інвесторів: як розповів директор відділення країн СНД Жорж Морізо, Миколаївському цементному заводу, в який вкладено французькі інвестиції, довелося витратити більше року на те, щоб збільшити свій статутний капітал. Друга проблема «Лафаржу» знаходиться в економічній площині. Ж.Морізо зазначив, що українським виробникам цементу важко конкурувати з російськими заводами через те, що росіяни сплачують за газ в 3 — 4 рази менше, ніж доводиться платити в Україні.
Відповідаючи на запитання «Дня», чи можливе збільшення обсягів французьких інвестицій в Україні найближчим часом, пані Берар сказала: «Для цього повинні змінитися на краще умови для роботи підприємств в Україні, також має зберегтися економічне зростання в країні. Ще потрібна довіра до чинної законодавчої бази та механізму реалізації законів — це стосується як французьких, так і українських інвесторів. На мій погляд, взагалі не треба розглядати іноземні компанії, які приїздять працювати в Україну, як іноземців, бо їхня діяльність регулюється виключно українським законодавством. Крім того, на Заході ще дуже мало знають про Україну, і тому МЕДЕФ робить усе можливе, щоб вашу країну знали краще у Франції».