Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Галка» проти кавової експансії. Хто «за»?

02 листопада, 00:00

Не виключено, що єдина в Західній Україні фірма з виробництва різноманітних кавових напоїв і, власне, натуральної кави — спільне українсько-англійське підприємство «Галка» — через кілька років може стати банкрутом. Бо, як стверджують фахівці, якщо два роки тому частка імпортної кави, яку в Україну ввозять iз Бразилії, Німеччини, Великої Британії та Польщi, на вітчизняному ринку становила 40 відсотків, то нині вона зросла до 77 відсотків. Серед причин, які призвели до такої потужної кавової експансії, спеціалісти називають ціни, нижчі за українські, агресивний маркетинг і широку рекламну підтримку. Фахівці також стверджують, що ціни на імпортну каву просто дивують: при ввезенні кави в Україну її імпортна вартість декларується на рівні $ 0,7 США за 1 кг, тоді як собівартість кілограма найдешевшої «Робусти» в Бразилії становить $ 0,65, «Арабіки» — $ 1. А якщо врахувати транспортні видатки, то може здатися, що каву вирощують ледь не під українським кордоном. І якщо, скажімо, Росія, вважаючи необмежений імпорт кави шкідливим явищем для своєї економіки, ввела додаткові обмеження на її завезення, то в Україні пішли протилежним шляхом. Тобто якщо раніше ставка на розмитнення кави становила три екю за кілограм, то згодом її замінили на 10-відсоткове мито, яке призвело до різкого здешевлення імпорту.

Львівське СП «Галка» вирішило покласти край іноземній кавовій експансії на вітчизняному ринку. На подання львів’ян Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі розпочала спеціальне розслідування щодо імпорту на внутрішній ринок розчинної кави. Бо, за словами виконуючого обов’язки комерційного директора підприємства Євгена Шведа, далі миритися з таким імпортним кавовим свавіллям вже годі. Скажімо, частка «Галки» на українському ринку розчинної кави зменшилася з 70 відсотків у 1990 році до 20,7 відсотка цьогоріч. «Тільки з Польщі в Україну почали ввозити кави на 500 відсотків більше, — каже він. — Ізраїльська фірма «Еліт- Форт», яка має там два заводи, сьогодні претендує ще й на 50 відсотків ринку натуральної кави в Україні». Він вважає, що за результатами розслідування держава мала б встановити спеціальну квоту на імпорт кави на рівні не більше однiєї тисячі тонн на рік (за перше півріччя цього року в Україну вже ввезено 1,9 тисячi тонн), оскільки внутрішні потреби у каві можуть цілком забезпечити її українські виробники. За його ж словами, юристами «Галки» готується ще одне офіційне звернення, цього разу до Антимонопольного комітету України — про необхідність розпочати антидемпінгове розслідування щодо кількох іноземних фірм, які відверто демпінгують на українському кавовому ринку.

Євген Швед також переконаний, що величезної шкоди українській економіці завдає контрабанда кави, обсяги якої фахівцями оцінюються у 70 відсотків офіційного імпорту. Для прикладу, якщо офіційно в Україну каву з Росії експортує лише фірма «Петровська слобода», то в різних куточках нашої держави можна чи не на будь-якій торговій ятці придбати каву московського та санкт-петербурзького виробництва, яких немає в офіційному переліку зовнішньоторговельних партнерів України. Як іронічно каже Євген Швед, у нашу державу підприємливі чужоземці можуть у величезних обсягах завезти навіть змелені жолуді з кількома добавками, а для «проценту» кофеїну — лушпиння з кавових зерен. І це, за вітчизняним законодавством, буде «натуральною кавою»...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати