Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iгор СМЕШКО: «Я вивчаю всі пропозиції щодо участі у президентських виборах. Рішення прийму восени»

12 червня, 18:40

12 червня нашим гостем став голова Служби безпеки України (2003—2005 рр.) Ігор СМЕШКО. Напередодні в Берліні якраз завершилися переговори глав МЗС «нормандської четвірки» — України, Німеччини, Франції та Росії. Результати не традиційно невтішні — домовилися продовжити домовлятися. Ми поцікавилися у Ігоря Петровича його думкою з приводу взагалі ефективності даного формату і й його подальших перспектив. 

«Із самого початку ми повинні були зайняти жорстку позицію стосовно єдино можливого формату по веденню переговорів — це формат Будапештського меморандуму, — каже Ігор Смешко. — Ми віддали третій арсенал ядерної зброї не за клаптик паперу. Я безпосередньо приймав участь в цих переговорах з 1992 по 1996 рік. І я ніколи не чув, щоб хтось з наших американських колег чи інших підписантів казав, що це формальні підтвердження гарантій. Наголошую, що ніхто в світі не віддавав третій в світі ядерний арсенал і ніхто більше не зміцнював оборону США ніж Україна. Ви думаєте сьогодні Північна Корея і Іран не задаються питанням — як можна вірити міжнародним документам і гарантіям? Вони розмірковують: поки у нас є ядерна зброя, з нами сідають за стіл і говорять, а якщо ми відмовимося, то є приклад України. Невиконання Будапештського меморандуму зламало міжнародну довіру до ядерного клубу і ще раз підкреслило — маєш силу — з тобою рахуються, не маєш — горе переможеному. Єдиний можливий формат, який теоретично може впливати на Росію, це формат Будапештського меморандуму. Погодившись на інший формат ми згаяли час. Тодішній президент США Барак Обама фактично доручив це питання Німеччині і Франції, які зайняли дуже обережну позицію, виходячи із національних інтересів своїх країн. Вони із ядерною державою — Росією, воювати не хочуть і не будуть. Отже це звузило наші рамки до того, що ми залишилися на одинці з Росією. Нам потрібно було використовувати час для зміцнення армії, інфраструктури, економіки, створення такої резервної армії, яка б зробила неможливими будь-які дії по захопленню України. Отже нам потрібно робити все, щоб запрацював формат Будапештського меморандуму, коли за столом будуть сидіти ядерні держави. Це потрібно не тільки для України, а й для глобального миру в світі».

Щодо участі у майбутніх президентських виборах, Ігор Смешко відповів: «В цей час до нас звертаються багато політичних сил з пропозицією об’єднати сили по врятуванню України, тому що ці вибори будуть визначальними для долі України. Ми із задоволенням підставимо плече і готові вступити в команду лідера, який готовий показати стратегію, план реалізації цієї стратегії на п’ять років і команду, яку цей лідер збирається привести до влади. Якщо цього не буде, то восени нам доведеться приймати рішення про самостійну боротьбу на виборах».

Детальне інтерв’ю читайте в найближчих номерах «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати