Кампанія – «наступник»
У Харкові активно обговорюють можливих кандидатів на крісло мера на майбутніх виборахХоча до офіційної реєстрації кандидатів у мери Харкова залишається три тижні, вже зараз розпочалися жваві обговорення та дебати щодо можливих кандидатів і розкладу сил, які стоять за ними. Це зрозуміло, бо від результатів цьогорічних виборів залежатимуть щонайменше напрями розвитку міста-мільйонника, яке зазнало жахливих ударів сепаратизму і стало прифронтовим навесні 2014 року.
Про бажання залишитись у своєму кріслі заявив чинний мер Геннадій Кернес. Його команда через муніципальні ЗМІ та соціальні мережі наголошує на масовій підтримці харків’ян. Підтримку бізнесменові та меценатові Олександру Давтяну щодо висування на посаду мера висловила партія «БПП», про це нещодавно було повідомлено через місцеві ТБ-канали. Про своє бажання балотуватися в міські голови як самовисуванець минулого тижня оголосив на своїй сторінці у «Фейсбуці» бізнесмен та колишній регіонал Юрій Сапронов, що стало приводом запеклих суперечок у соцмережах. Юрій Сапронов позиціонує себе як помічник волонтерських організацій «Станція Харків» та «Мир і порядок» і очільник новоствореної громадської організації «Волонтерська сила Харкова». Деяких відомих волонтерів такі заяви обурюють, бо, на їхню думку, заяви Юрія Сапронова ведуть до розколу волонтерського руху.
Серед інших кандидатів, на висування яких можна очікувати, фігурують: колишній голова держадміністрації Ігор Балута, бізнесмени Олександр Фельдман та Всеволод Кожемяко; юрист і колишній депутат ВР Інна Богословська, хоча вона поки що заявила про відсутність в неї намірів балотуватися. До речі, на вулицях міста вже з’явилися бігборди пана Фельдмана з парафразом пісні радянських часів: «С чего начинается Родина». Цікаво, що відомий харківський молодий фотограф — руфер Павло Іткін — одразу помітив на бігбордах Фельдмана свої фотографії з видами Харкова. «Це було несподівано й дуже обурило, що мої знімки поцупили в соцмережах, порушили мої авторські права, — каже фотограф. — І ці люди вживають красиві слова про допомогу людям, чесність...»
Також можна очікувати на появу нових людей саме з волонтерського середовища за підтримки потужної волонтерської організації Help Army, про що зараз кажуть у партії «Самопоміч».
«Ми вже почули багато заяв, але хто насправді вийде на старт 5 вересня, досі невідомо, — вважає політолог Валерій ДУДКО. — Гучна заява Сапронова на «Фейсбуці» — це скоріше піар-акція, ніж висування, це політичний проект, котрий зараз набирає силу. Ще в березні екс-заступник Добкіна запевняв, що він не готовий і не збирається висуватися в мери. Але, оскільки суд на Кернесом та стан його здоров’я створюють небезпеку для його перевиборів, то, скоріш за все, в колах, близьких до Михайла Добкіна, було вирішено підстрахуватися й висунути свою кандидатуру, яка була б знаковою. На посаді заступника губернатора Сапронов не мав нарікань, також важливо, що зараз він дібрав під себе впливову громадську організацію волонтерів, що підвищує його шанси. Давтян може створити конкуренцію Сапронову, але не Кернесу, бо жодних виборів Давтян досі не вигравав. Хворий Кернес на сьогодні не влаштовує більшість активних і розсудливих харків’ян. Я не здивуюся, якщо висунеться Інна Богословська, яка багато разів змінювала свої політичні переконання, а харків’яни добре пам’ятають про це й навряд чи вибачать. Також, можливо, висунеться Алла Александровська від комуністів, але ця кандидатура безперспективна, як і Ігоря Швайки від «Свободи».
Політолог Олександр РОМАНЮК вважає, що в Сапронова є шанс перемогти на виборах, і важливо, що він забиратиме електорат у Кернеса. Також він впевнений, що дані опитувань про велику підтримку Кернеса завищені для формування електоральної думки, а результат виборів певною мірою залежатиме від проведення кампанії. «Більша вірогідність перемоги в тих сил, які поєднуватимуть позитивні конкретні пропозиції в рішенні проблем у розвитку міста та критику опонентів, бажано — конструктивну», — вважає Олександр Романюк.
Громадський активіст Олександр ШЕВЧЕНКО вважає, що зараз нема сенсу говорити про особистості, важливо говорити про тенденції цьогорічних виборів і про те, що до міськради увійдуть представники громадськості та справжні демократичні кандидати. «Найпотужніші гравці виявляться тільки після початку офіційної реєстрації кандидатів у мери, — впевнений Олександр Шевченко. — Важливо готуватися до того, щоб всі кандидати, і передусім демократичні, сіли за стіл перемовин і виробили цивілізовану програму спільних дій для збереження громадянської злагоди та внутрішньої безпеки, незважаючи на свої інтереси. Зараз найголовніше стратегічне питання — зберегти громадський мир у Харкові хоча б на тому рівні, який є. Бо йдеться про охорону внутрішнього простору стратегічного міста, через яке забезпечений захист Лівобережної України».
Деякі активісти прогнозують, що скоріш за все на посаду мера оберуть «умовного демократа», а щодо розкладу сил у міськраді, то багато хто сподівається, що в цього року цілком можливий масований прихід до влади демократичних сил.
«Запущена довгограюча кампанія «наступник», бо Кернеса все одне прибиратимуть, — коментує заяви про висування кандидатів громадський активіст Володимир ЧИСТІЛІН. — Є відчуття того, що досягнуто домовленості, про які ми не знаємо. Цьогорічні вибори покажуть серйозну боротьбу важковаговиків. Це будуть великі гроші, досить брудна кампанія. Але головне, щоб до міськради пройшли представники громадськості та волонтери, нові люди».
При цьому громадські активісти не виключають, що представники громадськості та волонтери можуть зазнати тиску з боку олігархічних структур.