Перейти до основного вмісту

Хоч як це сумно, з демократією все гаразд

20 січня, 00:00

Після першого туру виборів президента в нас з’явилася визначеність, яка характерна своєю невизначеністю. Отож, ми точно знаємо, що президентом країни стане один із двох — або темпераментна Юлія Тимошенко, або вайлуватий Віктор Янукович. Про це свідчать і результати опитувань на виході, і попередні дані Центральної виборчої комісії. Невизначеність лише в різниці розриву між ними. Але хто саме з них переможе в другому турі — такий прогноз можуть дати лише самі кандидати, звісно, на власну користь. Усі інші адекватні аналітики навряд чи зважаться зробити однозначне припущення.

Можна з певністю припустити, що в період між першим і другим туром кандидати спробують вдатися до всіляких не дуже чесних технологій — наприклад, до використання судів на свою користь, намагання організувати нові майдани, спроби фальсифікацій. Але існуючий баланс сил забезпечує ефективний контроль політичних команд одна за одною. Отож, все це не дасть реальних результатів і насправді переможе той, хто завоює найбільшу кількість симпатій виборців. Можливо, прийде час і життя змусить наших шахраюватих політиків усвідомити, що спроби обдурити одне одного коштують їм набагато дорожче, ніж погодитися на чесні вибори.

Результат також залежатиме від того наскільки двом претендентам вдасться перетягти на себе симпатії електорату Сергія Тігіпка, Арсенія Яценюка і Віктора Ющенка. Юлія Тимошенко поспішила заявити, що голоси цих кандидатів перейдуть їй. Але тут вона явно поспішила, оскільки соціологічні опитування показують розподіл голосів.

Отож, щасливі політичні спостерігачі і після другого туру констатують, що в Україні з демократією все гаразд. І що? Громадяни можуть сподіватися на зміни? Звісно, якщо переможе Янукович, то найімовірніше Тимошенко муситиме піти у відставку з посади глави уряду і перейти у опозицію. А якщо переможе Тимошенко, то, ймовірно, Партія регіонів припинить своє існування у нинішньому своєму вигляді і розколеться на кілька угруповань. А Віктор Янукович почне відігравати маргінальну роль у політиці або піде у політичне небуття.

Біда тільки в тому, що зміни стосуватимуться лише політичних реалій. Відносно ж економіки і соціальної ситуації, то виборців чекає сумна реальність. Чи то стара нова президентка Тимошенко, чи то не менш старий новий президент Янукович муситимуть вирішувати, по-перше, політичні проблеми, зокрема, з більшістю у Верховній Раді. По-друге, муситимуть взятися за економічні проблеми, які відкладалися на «після виборів». Найсуттєвіша з них — шляхи повернення багатомільярдних боргів, які набрала Україна за час кризи. Вирішення цього питання жодним чином не поліпшить добробут громадян.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати