Хто не встиг, той спізнився
Володимир МАЛИНКОВИЧ: «Політична структуризація не тільки не закінчилася, а ще й не починалася»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070828/4142-4-1.jpg)
30 вересня український виборець отримає на здивування короткий бюлетень. У ньому буде практично вдвічі менше партій і блоків, ніж на минулих виборах.
У суботу о 24.00 закінчився термін, відведений ЦВК для реєстрації списків кандидатів у народні депутати. Подати документи встигли 24 політичні сили. Коли цей матеріал готувався до друку, ЦВК зареєстрував 21 претендента на вибори. Останній термін реєстрації кандидатів закінчується 2 вересня.
Деяким у реєстрації вже відмовили. Скажімо, блок «Вільні демократичні вибори за народ України» вніс грошову заставу не в повному об'ємі. Проте в неділю Центрвиборчком зареєстрував Блок «КУЧМА». За це рішення одноголосно проголосували всі 14 членів ЦВК. Щоправда, без ексцесів не обійшлося. Реєстрації блоку хотів перешкодити представник Партії вільних демократів Олександр Єльяшкевич. Він спробував пояснити членам ЦВК, що екс-президент Леонід Кучма не давав добро на використання свого прізвища у виборчій кампанії. Мовляв, після підведення підсумків виборів можливий позов Кучми в зв'язку з реєстрацією Блоку «КУЧМА». Але ці доводи не вразили членів ЦВК. Блок зареєстрували і Єляшкевич пішов ні з чим.
А ось у іншого політичного «екзота» з реєстрацією не склалося — Вєрка Сердючка в Раду не піде. Данилко не захотів балотуватися в парламент. У суботу вірні активісти кілька годин чекали Сердючку біля стін ЦВК, але дива не сталося... Спочатку автор і реалізатор ідеї блоку «За своїх» Ігор Душин планував, що списки кандидатів подадуть 23 серпня, а 24-го — у День незалежності — Сердючка з булавою повинна була виступити біля пам'ятника Хмельницькому з промовою «Богдан, чи того ми хотіли», а також перевірити, як збирають урожай. Але, на жаль, виборчих веселощів не вийшло. Хоч, мабуть, і без Сердючки на цих виборах «креативу» буде вдосталь.
КОМЕНТАР
Чому кількість політичних гравців поменшала? Не вистачило часу на «розкручування» чи, можливо, ми стаємо свідками структуризації української політики? Міркує політолог Володимир МАЛИНКОВИЧ:
— Якби для підготовки виборів часу було більше, якби вибори були «нормальні», через кілька років, то за цей час в Україні могли б сформуватися нові політичні сили і якась із цих політичних сил мала б шанс пройти в парламент.
Не можна сказати, що вже структурована українська політика. Наприклад, абсолютно немає лівоцентристської партії в Україні. Мороз може провалитися, а комуністи — це все-таки консервативна політична сила. Вона ніяк не відповідає європейським стандартам лівої партії. Тобто така політична сила напевно сформується, але для цього потрібен час.
У принципі потреба в політичних партіях в Україні є. Просто потрібні справжні політичні партії, а не так звані диванні. Більшість із них партіями не є. Це вигадка груп політично активних людей. Суспільний інтерес у партіях практично не представлений. Як і багато років тому, можна тільки говорити про комуністів і націоналістів. Все інше — це тимчасові кон'юнктурні утворення, які мінятимуться. У цьому сенсі політична структуризація не тільки не закінчилася, а я б навіть сказав, ще не починалася.
Насправді, немає серйозних партій, які можуть представляти інтереси суспільства. Ні Ющенко, ні Тимошенко, ні Янукович не представляють якийсь серйозний шар суспільства. Сьогодні ми бачимо, що вся «війна» точиться з питань, які ніякого відношення до суспільних проблем не мають. Я маю на увазі такі речі як недоторканість, референдуми, хто-де живе... Це не соціальний інтерес. Це спекуляція на суспільному інтересі.
ДОВІДКА «Дня»
Хто йде на вибори (список за порядком реєстрації):
Комуністична партія
Партія регіонів
Прогресивна соціалістична партія
Блок Литвина
Блок «Наша Україна — Народна самооборона»
Партія «Всеукраїнське об'єднання «Свобода»
Блок Юлії Тимошенко
Соціалістична партія
Всеукраїнська партія народної довіри
Партія національно-економічного розвитку «Виборчий блок Людмили Супрун — Український регіональний актив»
Комуністична партія (оновлена)
Партія вільних демократів
Селянський блок «Аграрна Україна»
Партія зелених України
Український народний блок
Блок «КУЧМА»
Християнський блок
ТИМ ЧАСОМ
Президент просить КС визнати зміни до закону про вибори неконституційними
Президент України Віктор Ющенко звернувся до Конституційного Суду з клопотанням про визнання неконституційними положення частин дев'ятої, десятої, вісімнадцятої статті 1023 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в частині виключення зі списків виборців дільничою виборчою комісією осіб, які за відомостями, що подаються органами державної прикордонної служби за три дні до дня виборів в окружні виборчі комісії, перетнули державний кордон України й на момент представлення відомостей не повернулися на територію України.
Як повідомляє прес-служба глави держави, частинами дев'ятою, десятою, вісімнадцятою статті 1023 закону введена додаткова підстава виключення виборців зі списку виборців під час проведення позачергових виборів народних депутатів. При цьому, враховуючи передбачений статтею 45-ю закону порядок внесення змін у список виборців і порядок його закриття, а також відсутність у законі будь-якого механізму надання реалізації права обирати на позачергових виборах громадянам, які повернулися в Україну після передачі органами державної прикордонної служби в ЦВК відомостей, такі громадяни через виключення їх зі списків виборців будуть позбавлені можливості взяти участь у голосуванні в день позачергових виборів.
Президент вважає, що передбачене законом обов'язкове виключення громадян зі списків виборців є безпосереднім обмеженням конституційних виборчих прав громадян України й не відповідає статтям 38-й, 64-й, 70-й, 71-й Основного Закону. Відповідно до частини третьої статті 22-ї Конституції під час прийняття нових законів або внесення змін у чинні закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав і свобод. Як зазначив Конституційний Суд у своєму рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, звуження змісту та об'єму прав і свобод є їхнім обмеженням. Тому введення додаткового обмеження права громадян вільно обирати до органів державної влади не відповідає також і положенням частини третьої статті 22-ї Конституції України.
На думку глави держави, відсутність у законі порядку повторного включення громадян у списки виборців у разі їхнього повернення на територію України за два дні до дня позачергових виборів і в день голосування на цих виборах фактично робить взаємовиключаючими реалізацію або виборчого права на позачергових парламентських виборах, або реалізацію права в будь-який час повернутися в Україну.
У зв'язку з необхідністю найшвидшого розв'язання порушених питань, Президент звертається з проханням визнати виробництво в справі щодо цього конституційного уявлення невідкладним. Брати участь у конституційному виробництві щодо цього уявлення уповноважений заступник голови Секретаріату Президента України — представник Президента України в Конституційному Суді України Марина Ставнійчук.