Перейти до основного вмісту

Хтось «піде по етапу»?

Стабільність Криму зазнає нових випробувань…
19 червня, 00:00
Завтра має відбутися чергова сесія кримської Верховної Ради, але на півострові ще минулого тижня пристрасті розгорілися далі нікуди: порушником політичного спокою цього разу стала фракція «Трудова Україна», яка ще тільки формується і є аналогом однойменної фракції в парламенті країни. Її представники, депутати Володимир Тутеров і Володимир Поліщук, які продемонстрували журналістам пачку з 12 електронних карток (для створення фракції потрібно не менше ніж 10 депутатів), провели прес-конференцію, на якій завчасно оприлюднили цілком сенсаційні дані. Судіть самі.

Як заявили ініціатори зустрічі з пресою, вона присвячена майбутній сесії Верховної Ради. Президія вже затвердила порядок денний. До нього увійшло 35 питань. Однак особливе напруження, за словами учасників прес-конференції, викликають п’ятий і шостий пункти: звіт про виконання бюджету АРК за 2000 рік і звіт Ради міністрів Криму. І їхня поява на порядку денному дійсно має «дивну» історію. Як відомо, бюджет на 2000 рік було затверджено Верховною Радою автономії одноканальним, і це створило величезний дефіцит коштів у Криму, що дорівнює третині річного бюджетного обігу. Не дивно, що це рішення кримських депутатів опротестовано Президентом країни. Винесення звіту щодо бюджету 2000 року на сесію є не чим іншим, як прагненням депутатів перекласти відповідальність на уряд, який, звичайно, й не міг виконати такий бюджет. Хоча в принципі нічого особливого в цих пунктах порядку денного немає. І Конституція Криму, і Регламент ВР АРК передбачають щорічний загальний звіт уряду, але на початку року, а не в середині, коли слід «кувати» курортний сезон і збирати урожай на ланах. Тому в історії цих питань немає ніякого секрету — це відповідь Леоніда Грача на те, що на минулій сесії «проурядові» депутати оцінили роботу Президії на «незадовільно». Президія Верховної Ради, яку вже двічі депутати відправляли у відставку, тепер має намір, теж удруге, відправити у відставку уряд. «Гадаю, — прямо сказав Володимир Тутеров, — що депутати, зібравшись на сесію, ухвалять рішення щодо цього питання. І це рішення, очевидно, для уряду буде негативним». На пряме запитання журналіста про те, чи наполягатиме майбутня фракція на відставці уряду, Володимир Тутеров відповів, що «сьогодні є думка більшості членів фракції… ухвалити щодо звіту уряду негативну оцінку». Як розуміють спостерігачі, групу депутатів саме для цього й створено.

Як відомо, напередодні цих подій у Криму НДП, членом політради якої є Сергій Куніцин, і «Трудова Україна» підписали угоду про співпрацю в передвиборний період і, чесно кажучи, в логіку цієї угоди атака на кримський уряд не укладається. Одна з кримських газет напередодні навіть опублікувала повідомлення, що «Партія «Трудова Україна» ніколи не ухвалювала рішень про відставку уряду Криму. Заяви окремих народних депутатів, які входять у фракцію «Трудова Україна» й наполягають на відставці нинішнього складу Ради міністрів автономії, є їхньою особистою думкою. Про таку позицію партії Сергія Куніцина повідомили під час консультацій кримського прем’єра з лідерами парламентської фракції «Трудова Україна». Володимир Тутеров, однак, сказав, що «до керівного складу партії входять лідер парламентської фракції Ігор Шаров, лідер партії Сергій Тiгiпко й голова виконкому партії Андрій Деркач. Так от, офіційно заявляю, що Шаров тільки сьогодні повертається з відрядження, й Куніцин не міг з ним розмовляти у Верховній Раді України, з Тiгiпком Куніцин теж не розмовляв, про що той мене й повідомив. Щодо розмови з Деркачем, то дійсно така розмова відбулася... в посольстві Росії на фуршеті, присвяченому Дню незалежності Росії, але розмова була ні про що, тим більше не про взаємодію двох партій. Мені це не подобається, тому офіційно заявляю, що таких консультацій у Сергія Володимировича Куніцина не було й бути не могло». Журналістам, які наполягали на конкретиці, депутат сказав: «Я як депутат сподіваюся, що буде прийнято рішення про відставку уряду Куніцина. Чи вистачить сил для цього? Сьогодні я вам відверто можу сказати: якщо буде прийнято таке рішення, то сил вистачить». Хто прийме «таке рішення»?

Шила в мішку не сховаєш, поточні події виявили безпосередній зв’язок Криму й Києва. Як заявив на прес-конференції Володимир Тутеров, Постійний представник Президента України в Криму Анатолій Корнійчук так оцінив підготовку чергового «перевороту» в Криму: «Хлопці, ви заблукали. Силовики з нами. Підете всі по етапу разом з Горбатовим і Мирімським. Я вам це забезпечу». Лев Мирімський, як відомо, — народний депутат України від Криму, член фракції «Трудова Україна», він не приховує свого інтересу в кримських справах й тому присутній особисто на всіх «доленосних» сесіях. Валерій Горбатов — його колега, голова Фонду майна Криму, якого «трудовики» ладять за чергового главу уряду. Тиждень тому вже вкотре теж різко змінила орієнтацію кримська партія «Союз», що поділяє політичні погляди депутата Льва Мирімського. Замість підтримки Сергія Куніцина, як раніше, «союзники» провели пікетування кримського Радміну й стали вимагати його відставки…

Через це в Криму розпочалася війна компроматів. З одного боку, прес-центр Верховної Ради розповсюдив повідомлення під заголовком «Фракція ВР АРК «Трудова Україна» звинувачує голову уряду Криму С. Куніцина у брехні й тиску на окремих депутатів Верховної Ради», а парламентська газета опублікувала їхні заяви про «дві пляшки із запалювальною сумішшю, які кинули у вікно дитячої кімнати» (в листопаді минулого року!), а також про те, що «протягом декількох останніх місяців під будь-якими приводами зазнавав нападок заснований ним (Володимиром Тутеровим. — Авт

.) ліцей: то нібито за несплату боргів відключали електроенергію, що призвело до виходу з ладу обладнання комп’ютерного класу, то приходили ревізорські перевірки».

З другого боку, поширюється інформація про зловживання Валерія Горбатова на посаді голови Фонду майна. За роз’ясненням ми звернулися в прокуратуру Криму, й слідчий у особливо важливих справах Олександр Начинкін поінформував кореспондента «Дня», що, дійсно, було порушено кримінальну справу за фактом передачі майна держпідприємства «Бахчисарайський виноробний завод» комерційним структурам ТОВ «Фонтан» і ЗАТ «Бахчисарайський виноробний завод», 30 відсотків акцій якого придбала англійська фірма «Хайстоун Ассошиейтед ЛТД». З боку посадових осіб Фонду держмайна і держпідприємства встановлено факти зловживань службовим становищем. Незважаючи на те, що за декретом Кабінету Міністрів України держпідприємство «Бахчисарайський виноробний завод» не потрапило до переліку підприємств, що підлягають приватизації, Фонд держмайна, проте, провів його приватизацію. Як засвідчила перевірка, 1997 і 1998 року Валерій Горбатов видав два накази про створення ЗАТ «Бахчисарайський виноробний завод» за участю в статутному фонді держави в особі ФІ АРК. Як внесок до статутного фонду новоствореного ЗАТ ФІ АРК передав право користування основними засобами, оцінене в 3 мільйони 244 тисячі 257 гривень і обігові кошти на суму 735 тисяч 743 гривні, тобто загалом на суму 3,980 мільйона гривень. І це тоді, коли реальна вартість основних засобів цього підприємства становила на момент передачі 18 мільйонів 886 тисяч 980 гривень. Надалі керівництво ЗАТ «Бахчисарайський виробний завод» необгрунтовано поставило основні засоби на свій бухгалтерський облік за рахунком 01, що призвело до втрати з власності держави майна на суму 18 мільйонів 886 тисяч 858 гривень, а також необгрунтоване нарахування амортизації і, як наслідок, ухиляння від сплати податків. У лютому 2001 року цю кримінальну справу було передано в Бахчисарайський райсуд. Однак прокуратура, зважаючи, що Валерій Горбатов є народним депутатом України й притягнення його до відповідальності має проходити за особливою процедурою, а також на те, що наслідки для держави спричинили не його дії, а дії адміністрації нового ЗАТ, виділила справу щодо нього в окреме виробництво, а потім закрила її…

Ну що ж, кримським виборцям залишається лише дочекатися середи й подивитися, хто ж «піде по етапу»?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати