Перейти до основного вмісту

Коаліція грає. На нервах гаранта

18 квітня, 00:00

Вперше за весь період політичного протистояння прем’єр Янукович публічно заговорив про можливості імпічменту Президенту Ющенку. Прецеденту, коли достроково були припинені повноваження глави держави, історія незалежної України ще не знає. Чи ризикне правляча парламентська коаліція стати «автором» практичної реалізації публічної розправи над гарантом української Конституції чи розмови про вірогідну дострокову відставку Президента — це всього лише погрози, що мають на метi вибити Віктора Ющенка з колії і схилити його до чергових поступок?

Аналіз риторики прем’єра й спікера, на перший погляд, свідчить про те, що в коаліції та уряду відсутня так звана дорожня карта або узгоджений план дій на політичному полі бою. Адже з вуст Януковича й Мороза недавно прозвучали заяви, які й за значенням, і за змістом кардинально відрізняються. Глава уряду напередодні старту в КС розгляду представлення 53-х депутатів від коаліції на предмет відповідності Основному Закону президентського указу про розпуск ВР публічно заявив, що, якщо Феміда визнає указ Президента таким, що не відповідає Конституції, правляча більшість ініціюватиме імпічмент Віктору Ющенку. У той же час Олександр Мороз, навпаки, робить показові поступки, що мають розтопити лід в серці Президента, який за кожної можливої нагоди зазначає: «Мій указ конституційний і відкликати його я не збираюся».

Протягом поточного пленарного тижня коаліціянти збираються втілити в життя відразу кілька заповітних бажань Президента. Зокрема, надання Універсалу національної єдності статусу закону і, важко повірити, подальше опрацювання президентських поправок у скандальний Закон «Про Кабінет Міністрів України». На цьому раніше неодноразово наполягав глава держави й так наполегливо всі ці вимоги ігнорували члени парламентської більшості. Але й це ще не вся «корзина пільг» люб’язно запропонована коаліціянтами гаранту. На недавній погоджувальній раді ВР, в якій взяли участь лише представники коаліційних фракцій, була висунена пропозиція розглянути закон про імперативний мандат. А «на десерт» представники коаліції запропонували Президенту сісти за стіл переговорів.

«За цей круглий стіл повинен сісти Президент, прем’єр-міністр, голова Верховної Ради й лідери політичних партій, і знайти розв’язання всіх злободенних проблем саме за круглим столом», — заявив регіонал Михайло Чечетов. І це при тому, що Віктор Ющенко недавно заявив, що час «безрезультатних круглих столів минув». Імпічмент як батіг, поступки Ради як пряник. Повертаючись до ніби неузгодженості й синхронності дій (висловлювань) спікера й прем’єра, про які ми зазначали на початку статті, можна передбачити, що це все ж узгоджена гра керівництва ВР і КМУ. Напевно, роблячи такі різні сигнали на Банкову, представники Кабміну й Ради намагаються схилити гаранта до діалогу у вигляді «нульового варіанта». Проте поки що Віктор Андрійович простягнуту руку дружби демонстративно відкидає, зазначаючи, що про ліквідацію свого указу щодо розпуску ВР і мови бути не може. А що, якщо КС дійсно визнає указ про дострокове припинення повноважень ВР п’ятого скликання антиконституційним? Це буде блискуча перемога коаліції й повне фіаско Президента. Тоді не виключено, що правляча більшість дійсно зможе вперше в історії України створити прецедент дострокової відставки Президента. Єдиним стримуючим чинником для реалізації цього сценарію може стати той факт, що коаліцію підтримують переважно жителі східних областей країни, у той час як за Віктором Ющенком вірно стоїть західний виборець. Тому, спробувавши запустити щодо Ющенка механізм імпічменту, коаліціянти ризикують наразитися на масовий протест, подібний помаранчевій революції. Тому, найвірогідніше, слова про можливий імпічмент є всього лише словами. Та і, за великим рахунком, крім так званого людського чинника, існує ще технічне зволікання, яке навряд чи дозволить коаліції успішно здійснити сценарій імпічменту. Чому? Недавно на це запитання в інтерв’ю «Дню» предметно відповів постпред Президента в парламенті.

Роман ЗВАРИЧ , пряма мова:

— Я б порадив народним депутатам дуже обережно підходити до такої конституційної диспозиції, як імпічмент. Річ у тім, що імпічмент — це обвинувачення Президента України в здійсненні злочину. Верховна Рада України в такому випадку виступає практично в ролі прокуратури — вона обвинувачує. Парламент може здійснити імпічмент тільки в тому випадку, коли є висновок Верховного Суду, в якому міститься позиція про те, що в діяннях Президента є склад злочину. Якщо ви пам’ятаєте, у Верховній Раді минулих скликань були неодноразові спроби почати процедуру імпічменту щодо президента Кучми. Я не голосував «за» й не підтримував такі ініціативи, насамперед тому, що в документах, поданих на розгляд Верховній Раді, не зазначалася конкретна стаття Кримінального кодексу, за якою обвинувачувався президент Кучма в здійсненні злочину. А говорити зараз про те, що можуть виникнути такі обставини, мені здається недоречним. Більш того, такі розмови переходять у площину узурпації влади. Я хотів би зробити акцент на тому, що імпічмент — це не політична, а правова процедура, яка може здійснюватися виключно в рамках кримінального права.

ТИМ ЧАСОМ

Зараз у Верховної Ради є реальні шанси провести процедуру імпічменту Президента. У цьому впевнений народний депутат від Партії регіонів, представник парламенту в КС Юрій Мірошниченко. Про це він заявив напередодні в ефірі радіо «Ера». За словами парламентарія, процедура імпічменту досить чітко виписана в Конституції для того, щоб її провести вже найближчим часом.

Пан Мірошниченко роз’яснив, що для того, щоб ініціювати процес імпічменту, необхідно 226 голосів народних депутатів. Після цього під керівництвом спеціального прокурора буде проведене слідство, виявлений склад злочину й винесено офіційне обвинувачення. Для прийняття рішення про імпічмент повинні проголосувати 338 народних депутатів (у коаліції стількох голосів немає. — Авт. ).

Разом із тим, за словами нардепа, парламент і уряд «роблять усе для того, щоб вести політичний діалог з Президентом, але конструктивний діалог блокує безпосередньо глава держави та його представники».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати