Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Конституція «під ключ»

ВО «Свобода» презентувала свій варіант Основного Закону країни
19 квітня, 00:00

Практично всі політичні гравці сьогодення, попри діаметрально протилежні погляди на ті чи інші питання зовнішньої чи внутрішньої політики України, цілком і повністю солідарні в тому, що чинна нині Конституція є джерелом усіх кризових явищ з огляду на недосконало прописані, часом суперечливі норми. Вносити правки до чинної Конституції або писати Основний Закон «з нуля» охоче беруться представники практично усіх парламентських фракцій. Нову редакцію Основного Закону майже підготували в Секретаріаті Президента, свій варіант мають БЮТ та комуністи.

Більшість політичних партій, які не представлені у парламенті, як правило, не переймаються проблемами на кшталт конституційного творення. Щоправда, є виключення. ВО «Свобода» під керівництвом відомого політика Олега ТЯГНИБОКА ще рік тому створило робочу групу для підготовки проекту нової конституції і днями презентувало готовий проект Основного Закону.

— Коли тільки Національна рада формувалася, був заклик до всіх партій взяти участь у цьому процесі, — розповів Тягнибок. — Ми вирішили не бути осторонь конституційного процесу і запропонували три достойні кандидатури, але жоден з наших представників не увійшов у цю раду. Тобто нинішня влада показала, що їм не потрібні інші партії. І до того часу, поки вони між собою сваряться, хто, як (Верховна Рада чи Секретаріат) і за якою процедурою буде створювати нову Конституцію чи вдосконалювати чинну, ми підготували свій варіант.

Загалом, Конституція складається з преамбули, шести розділів та базується на принципах «Програми захисту українців», який раніше розробила ВО «Свобода». Пан Тягнибок у ході презентації конституції зазначив, що проект «Свободи» кардинально відрізняється від чинного Основного Закону країни як за формою, так і за змістом. Різниця дійсно суттєва. В «свободівській» конституції немає ані Вищої ради юстиції, а ні Конституційного Cуду, їх повноваження передано професійним суддям, зокрема, Верховному Cуду. Прокуратура залишається, але її функції істотно змінюються (скажімо, прокуратура усувається від державного звинувачення як такого). Окрім того, пропонується відновити ядерний статус Української держави.

Форма правління — президентська. Для «Свободи» це послідовна позиція ще з 1991 року.

— Дехто з політиків каже, що вся Європа за формою правління парламентська республіка. По-перше, не вся Європа, а по-друге, якщо навіть є якісь окремі випадки, то треба враховувати певну національну специфіку. В теперішній ситуації парламентська республіка в Україні — це є хаос і бардак. Парламент — це є базар. В нормальній українській хаті господар один. Або тато, або мама. І тоді в хаті порядок. І тоді є з кого спитати. В даному випадку ми хочемо, щоб політично відповідав Президент. Якщо хатою керуватиме тато, мати, свекруха, теща, дід, діти, свині, кури, усякі миші, що бігають по хаті, то ви можете уявити, що з нею буде? — пояснює логіку вибору форми державного устрою лідер ВО «Свобода».

У разі відставки, усунення з посади у порядку імпічменту або смерті права і обов’язки Президента здійснює віце-президент аж до вступу на пост новообраного глави держави. Примітно, що про посади прем’єр-міністра та спікера в Конституції взагалі не йдеться.

Ще одне досить цікаве конституційне ноу-хау стосується територіального устрою. В конституції відсутні області та райони — замість них повіти. За словами професора Олександра Шевченка, передбачається, що повітів буде 300.

— Ми запропонували свій варіант конституції. Можливо, деякі розділи викликають нерозуміння. Навіть для декого це є певний шок, — зазначив пан Тягнибок. — Але я хочу сказати, що коли в серпні 2004 писалася «Програма захисту українців», всі почали нас критикувати. Казали, що це неймовірно, що це неможливо, але завершилося тим, що на сьогоднішній день чи то прем’єр, чи то Президент, багато хто з політиків вже фактично озвучують окремі наші ідеї.

Ми готові до певних змін, але не принципових. Тому що суть нашої конституції в базових речах, а базові речі це є те, що ми живемо в державі, що не є правонаступницею Української Радянською Соціалістичної Республіки. Ми живемо в державі, яка мала свої конституційні коріння, свої державотворчі приклади...

«Свобода» пропонує, щоб нова конституція приймалася спеціальними Конституційними зборами. Проте жоден з членів цих зборів не повинен бути причетним до якоїсь політичної сили, а також протягом наступних 10 років не має права обіймати жодних державних посад. До речі, кожен бажаючий може ознайомитися з текстом проекту конституції у всесвітній мережі інтернет www.kiev.vosvoboda.info.

ПРЕАМБУЛА ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ КОНСТИТУЦІЇ, РОЗРОБЛЕНОЇ ВО «СВОБОДА»

Ми, громадяни України, розуміючи, що Українська нація є спадкоємицею розвиненої духовної і матеріальної культури трипільців, скіфів та сотень наступних поколінь українців, що континуїтет сучасної Української Держави був започаткований в Київській Руси, а продовжений Галицько-Волинським князівством, Козацькою Республікою періоду Гетьманщини, Українською Народною Республікою, Західно-Українською Народною Республікою, Карпатською Україною та Українською Державою, відновленою Актом 30 червня 1941 року, що Незалежна Україна постала як наслідок понад 300-літньої національно-визвольної боротьби українців,

Знаючи, що Українська нація перебувала у тяжкому, майже трьохсотлітньому колоніальному ярмі, що вона пережила страшний геноцид у роки Голодомору, який підірвав її генофонд, що протягом сотень років знищувалася її мова і культура, що проти українців спрямовувалося вістря комуністичних репресій,

Усвідомлюючи свій обов’язок і відповідальність перед Творцем, загиблими у боротьбі за свободу України, нинішніми і прийдешніми поколіннями українців,

Бажаючи утвердити ідеали справедливості та верховенства права в Українській Державі,

Вважаючи, що Держава є гордістю і справою честі вільнолюбних українців, а свобода — це засіб досягнення щастя і заможного життя,

Керуючись власним сумлінням та Божою волею,

Спираючись на славну історичну спадщину розбудови народоправної держави та досконале і розвинене українське право періоду Гетьманщини,

Домовляємось розбудовувати національну, неподільну, правову, соціальну і справедливу Українську Державу, яка має стати гарантом прав і свобод Української нації в цілому та кожного українця зокрема.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати