Кучма та СДПУ(о) — єдині?
При цьому прес-служба партії стверджує, що позицію голови партії Віктора Медведчука з цього приводу підтримує абсолютна більшість керівників регіональних парторганізацій. І голова фракції СДПУ(о) Олександр Зінченко, перебуваючи в Рівному, заявив, що розколу в партії немає і бути не може.
Щоправда, паралельно з такими оптимістичними заявами лідери об'єднаних соціал-демократів змушені докладати певних зусиль, щоб партія виглядала монолітною. Свій приїзд до Рівного Зінченко пояснив бажанням поближче ознайомитися із станом справ у місцевій парторганізації, «допомогти її лідерам зайняти правильну позицію» під час підготовки та проведення президентських виборів. Адже керівництво міської парторганізації вирішило вийти із СДПУ(о) і вступити до новоствореної Української соціал-демократичної партії Василя Онопенка або Соціал-демократичного союзу й підтримати на президентських виборах Євгена Марчука. Немає єдності і в інших осередках. Ще на початку року голова Миколаївської обласної організації СДПУ(о) Сергій Нужний заявляв: «Якщо керівництво СДПУ(о) бачить позитивні зрушення при президентстві Л. Кучми й переконуватиме в цьому регіони, це можна зрозуміти. Якщо ж це просто відпрацювання свого бізнесу, й кандидатуру буде нав'язано наказним тоном, то нам це незрозуміло». Одеська та Харківська організації партії перейшли до Соціал-демократичного союзу. Загалом, на думку голови союзу Сергія Пересунька, половина рядових членів СДПУ(о) підтримають на виборах Євгена Марчука.
Звичайно, проблем не виникне у «вотчині» Медведчука — на Закарпатті. Місцева організація заявила, що найкращою кандидатурою є нинішній глава держави Леонід Кучма, завдяки зусиллям якого «вдалося зберегти стабільною і прогнозованою ситуацію в країні», «Україна досягла значних успіхів і в поліпшенні клімату для іноземних інвесторів, і в реалізації курсу на повноцінну інтеграцію у світове співтовариство», країна «увійде у третє тисячоліття з серйозними досягненнями в усіх сферах суспільного виробництва». Можливо, на Закарпатті життя за останні п'ять років справді суттєво поліпшилося — звідти видніше. На думку ж попереднього голови СДПУ(о) Василя Онопенка, «Віктор Медведчук — це ще не вся партія. І якщо навіть з'їзд СДПУ(о) підтримає ініціативу свого лідера, це лише малозначуща формальність. На практиці все може виявитися зовсім інакше».
Річ у тім, що за нинішнього режиму будь-який великий бізнес може бути миттєво знищений зусиллями не тільки фіскальних, а й правоохоронних органів — тільки-но виникне підозра щодо його лояльності Леонідові Даниловичу. Тому настрої керівників партії, за якими стоять такі потужні структури, як АТ «Динамо», ТК «Інтер», концерн «Славутич», «Український кредитний банк», можна зрозуміти: їм треба рятувати бізнес. Але що ж буде із самою партією? Навіть неноменклатурна частина Народно-демократичної партії замислюється над тим, хто ж за них проголосує на наступних парламентських виборах. Справа навіть не в тому, чи підтримає партія Марчука. За умов масового зубожіння населення підтримка нинішнього Президента більше схожа на політичне самогубство.