Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Маневр Януковича

25 листопада, 00:00

Навколо Партії регіонів визріває інтрига. З одного боку, для табору помаранчевих Регiони — начебто ворог, реваншу якого не можна допустити. «Реванш на чолі з можливим кандидатом на посаду прем’єр-міністра Януковичем реальний. І треба, щоб ми не розслаблялися», — сказала Юлія Тимошенко на прес-конференції минулої суботи. Але, з іншого боку, Регіони — непоганий союзник.

Згідно з опитуванням, проведеним Центром Разумкова, вперше за останній рік Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко не є одноосібними лідерами в рейтингу підтримки діяльності окремих політиків. Підвищився рівень цілковитої підтримки дій Віктора Януковича (18,1%) і на статистично значущому рівні порівнявся з відповідними показниками Ющенка (17,6%) і Тимошенко (17,4%). Крім того, Партія регіонів упевнено лідирує не тільки серед політичних партій України, а й серед блоків. Експерти Центру Разумкова дійшли висновку, що громадяни негативно оцінюють відданість влади обіцянкам, проголошеним під час помаранчевої революції. Понад половина опитаних вважають, що влада або зовсім не втілює в життя цих обіцянок (37,5%), або ж узагалі діє всупереч проголошуваним лозунгам (20,6%).

Герої Майдану це добре розуміють. За словами Тимошенко, суспільство вже частково розчароване владою. «І тому складно буде доводити, що все-таки команда здатна давати результат», — наголосила вона. Водночас поповзли чутки про домовленості між нею та прихильниками Януковича. Інтернет щосили інформував про те, що Блок Юлії Тимошенко і Партія регіонів, лідером якої є Віктор Янукович, домовилися про спільне формування уряду. Відповідна домовленість нібито була досягнута між Тимошенко та Януковичем за посередництва голови холдингу System Capital Management Рината Ахметова, а також — депутата Верховної Ради Олександра Волкова. Вона передбачає, що кабінет Тимошенко — Януковича буде створений, якщо БЮТ і Партія регіонів займуть на виборах-2006 два перші місця (в будь- якій послідовності). Джерела повідомляли, що в разі успіху урядові портфелі будуть поділені таким чином: Блок Юлії Тимошенко запропонує свої кандидатури на посаду прем’єр-міністра та посаду голови Верховної Ради України, а Партія регіонів отримає посаду віце-прем’єра та вісім міністерських портфелів.

Сторони також домовилися про деякі особливості ведення передвиборних кампаній. Зокрема, Тимошенко та її соратники будуть змушені відмовитися від різкої критики на адресу Януковича, Ахметова і загалом еліти Донецького регіону. У свою чергу, Партія регіонів зосередиться на критиці чинного Президента України Віктора Ющенка та його оточення, утримається від найрадикальніших вимог, пов’язаних із негайною федералізацією України.

Проте ці угоди незабаром спростувала сама Партія регіонів. «Чим далі в ліс — тим товстіші партизани», — так прокоментував народний депутат, член фракції «Регіони України» Сергій Ларін цю інформацію. «Про жодні домовленості, переговори та формування уряду в майбутньому не йшлося і не йтиметься», — заявив він інтернет-виданню «Главред».

Утім, «партизанський загін» Януковича продовжує збільшуватися. Не так давно Партія регіонів і партія «Нова демократія» домовилися про об’єднання шляхом входження партійців із «Нової демократії» до Партії регіонів. Відповідні документи підписали лідер «Нової демократії» Євген Кушнарьов і лідер Партії регіонів Віктор Янукович. Тож Регіони зміцнюються як якісно, так і кількісно, маючи намір осідлати хвилю невдоволення новою владою.

Підтвердженням цих слів є звернення Януковича до українського народу. Лідер Партії регіонів не виступив конкретно ні проти Ющенка, ні проти Тимошенко. Це дуже важливий момент, який свідчить про те, що певний запас для переговорів у Регіонів залишається. Причому акцент робиться не тільки на біло-блакитний електорат, а й на розчарований помаранчевий. «Аж ніяк не для всіх українців ця дата (мається на увазі День Свободи. — Авт. ) є святковою. У тому числі й для багатьох із тих, хто стояв на Майдані», — йдеться у зверненні лідера ПР. «Хліб і видовища» закінчилися швидко. Їм на зміну прийшли будні з невідворотними проблемами повсякденного життя, які чомусь не зменшувалися, а зростали. Високі ідеали, в ім’я яких організатори подій вивели людей на вулиці, виявилися потрібними тільки для того, щоб захопити владу, обіцянки згуртувати народ і націю завершилися глибоким розколом у суспільстві. Сьогодні ми знаємо, за що боролися лідери помаранчевої революції... — за перерозподіл власності на свою користь, за можливість неподільно володарювати за допомогою грошей, забезпечених високими посадами в системі органів державної влади. Корупційні скандали довели це з безумовною очевидністю».

Отже, Янукович практично розділяє ідеали Майдану, а це вже сигнал. Може, він і владу нову полюбив? Не схоже: лідер ПР стверджує, що помаранчева революція принесла простим людям лише «реальне погіршення рівня життя, грубі порушення прав і свобод громадян, розгортання політичного переслідування та репресій, непрофесіоналізм влади, зосередженої на внутрішніх розбратах замість вирішення термінових соціально-економічних проблем регіонів, нездатність запропонувати науково обґрунтовану, реальну програму дій, зловживання фіскальними методами, небезпечну для вітчизняної економіки політику загострення відносин із Російською Федерацією, зневажання національних інтересів заради прискореного прийняття до СОТ, створення та впровадження пропагандистської системи, покликаної приховати від людей правду про кризу в країні».

Янукович виступає проти економічної стагнації, проти політичного популізму («час політичних диск-жокеїв минув») і соціальної апатії. За словами лідера ПР, усього за кілька місяців «помаранчеві вожді» підірвали віру людей у те, що справедлива та розумна влада в Україні взагалі можлива. На зміну погляду, зверненому до кращого майбутнього, прийшли смуток і глибокий соціальний песимізм». Янукович будує свій маневр на соціальному оптимізмі. Така позиція може зробити його одночасно союзником як Тимошенко, так і Ющенка. До того ж, за грамотної постановки кампанії, може «з’їсти» й частину оранжевого електорату, особливо БЮТ. Незабаром у Партії регіонів з’їзд, де розглядатимуть програму й список. Поживемо — побачимо.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати