Марс Меркурієві — не товариш
Армія хоче, але не може заробляти грошіІніціатор розробки Концепції — начальник Управління економіки МО полковник Валерій Мунтіян — сказав кореспондентові «Дня», що аби цей документ запрацював, потрібно створити необхідну правову базу. Наприклад, немає закону про військове майно — відтак невідомо, чим саме може розпоряджатись армія в своїй економічній діяльності. Необхідні законопроекти вже розроблено, проте за словами Валерія Мунтіяна, «десь на третьому колі» вони «блукають» у Верховній Раді. А в правовому вакуумі «люди бояться щось реалізовувати — адже що не зроби, то одразу можна йти до прокурора».
На сьогодні в армії діє декілька новостворених державних підприємств, найвідоміші з яких три. Так, «Укрекобізнес» прагне реалізувати ідею щодо конверсійного використання шахтних пускових установок, де донедавна розміщувались міжконтинентальні балістичні ракети. «Укроборонресурси» відповідає за облік та продаж металобрухту. Такого «добра» чимало в армії, що має одні з найбільших у Європі арсенали озброєнь, які, втім, старіють і виходять з ладу (зароблено 1 млн. 300 тис. гривень). А «Українська авіаційна транспортна компанія», що взяла під своє крило низку військово-транспортних літаків для комерційних перевезень, за тримісячний термін своєї роботи має прибуток у 125 тис. гривень. Все це виглядає, як краплина в морі, для армії, що цього року мала отримати на потреби оборони 1 млрд. 678 млн. гривень при мінімальній потребі в 3 млрд. 399 млн.
Голова Комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Георгій Крючков, втім, вже подав надію, що необхідні закони про господарську діяльність Збройних сил врешті-решт буде ухвалено вже цього року. Відтак, ось-ось заробітчанство війська стане на законні рейки. Але тут згадується й про інше. Так, Міноборони заробляє гроші ще і на продажеві залишків військового майна та озброєнь. Генерали кажуть, що торговельні операції здійснюються через «Укрспецекспорт» і що цей процес відпрацьований. Проте Рахункова палата Верховної Ради здійснила перевірку надходжень коштів до держбюджету від реалізації військового майна за 1997 і перше півріччя 1998 року. Один із висновків перевірки, як було оголошено, полягає в тому, що Міноборони незаконно витратило понад 52 млн. гривень, зароблених на продажеві уживаного військового. Напевно, знову дався взнаки китайський досвід. Адже нещодавно голова КНР вимушений був видати наказ повністю згорнути торговельно-посередницьку діяльність і зачинити усі комерційні підприємства в межах армійських структур з огляду на численні зловживання та корупцію. Позаяк значна частина коштів, що зароблялись, якимось дивом до бюджету не потрапляли...
№196 14.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»