Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

"Міст" сам підпилює одну з опор, на яких він тримається

05 вересня, 00:00

У виборчій кампанії до Верховної Ради, яка вже розпочалася, преса відіграє далеко не останню роль. Інакше не розгорталися б справжні баталії навколо впливових засобів масової інформації, які тим чи іншим боком зачіпають інтереси влади. Зрозуміла зацікавленість партій, що прагнуть провести якнайбільше депутатів до парламенту, у збільшенні кількості читачів своїх видань і навіть у скандалах довкола так званих резонансних публікацій. І ще одна характерна деталь передвиборної ситуації в пресі: жодна партія чи політичний блок не можуть розраховувати на успіх, якщо їхні видання не займатимуть різко критичної позиції щодо провалів у діяльності влади та фактів корумпованості чиновників.

Соціально-демократичний блок "Міст", серед лідерів якого - Леонід Кравчук, Василь Онопенко, Володимир Яворівський, Валентин Ландик, Віктор Медведчук - у своєму передвиборному марафоні мав спиратися на дві газети: "Наша Україна" та "Альтернатива", засновані улітку минулого року. За час, що минув, газети встигли набути певного авторитету серед читачів, орієнтованих на соціал-демократичні цінності; постійною авторкою "Нашої України" стала відома письменниця Оксана Забужко, а навколо "Альтернативи" згуртувалися небезталанні молоді політологи й економісти. У середині літа цього року лідери "Мосту" ухвалили рішення, що базовою газетою блоку в передвиборній кампанії має стати "Наша Україна"; вона й "Альтернатива" повинні нарощувати тираж і робити свої публікації гострими й наступально-партійними.

Натомість колектив "Нашої України", який відправили у літню відпустку, так і не повернувся з неї; газета вже два місяці не виходить. Кажуть, немає коштів. Що стосується "Альтернативи", то з нею сталася зовсім детективна історія. Вранці 3 вересня у кіоски надійшов свіжий номер газети, мало не половину якого займала "Корида" - бесіда головного редактора газети Івана Безсмертного з кореспондентом "Київських відомостей" Геннадієм Кириндясовим. Два журналісти вели справді гостру розмову - про свободу преси, про "наїзди" влади на "Київські відомості", про конфлікт міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка з Геннадієм Кириндясовим, від якого міністр-генерал зажадав через суд за образу гідності два мільйони гривень. З фахового боку матеріал був зроблений справді добре і тягнув на пристойний політичний скандал; здавалося б, Соціал-демократична партія (об`єднана), яка є засновником газети, повинна тільки радіти такій "розкрутці" свого видання під час передвиборної кампанії. Проте ввечері цього ж дня газета зникла з кіосків. На запитання покупців кіоскери відповідали, що надійшло розпорядження вилучити номер. У штаб-квартирі СДПУ(о) на прохання роз`яснити ситуацію штатні партфункціонери відповіли, що газету їм не привозили і вони нічого не знають. Пізніше стало відомо, що головний редактор "Альтернативи" Іван Безсмертний заявив про свою відставку в зв`язку з розбіжностями в поглядах з партійним керівництвом. Безпосередньою ж причиною відставки стала, за словами Безсмертного, конфіскація накладу газети за ухвалою парткерівництва.

Чому ж "Міст" втратив інтерес до своїх видань саме під час передвиборної кампанії (а безпрецедентну "самоконфіскацію" "Альтернативи" можна розцінити лише як вияв бажання партійного керівництва робити сіреньку, нікому не цікаву газетку)? Від середини літа, коли "Міст" заявив про свої претензії на виборах, у долі деяких його лідерів відбулися зміни. Леонід Кравчук очолив президентську комісію з питань адміністративної реформи. Віктор Медведчук став членом цієї комісії, а на додачу - ще й членом Вищої економічної ради. Подейкують, що і Василь Онопенко та Володимир Яворівський (до речі, з недавніх-давен - голова комітету з Шевченківських премій) можуть отримати певні адміністративні посади. Чи не вирішили лідери "Мосту" прорватися до нового парламенту не шляхом політичної мобілізації прихильників ідеї соціал-демократії, а за підтримки структур виконавчої влади? Ця гіпотеза спадає на думку, коли спостерігаєш партійне аутодафе над критичним щодо певних осіб у виконавчій вертикалі номером "Альтернативи" і повну байдужість щодо "Нашої України", яка і раніше дозволяла собі гострі випади проти деяких діячів президентської адміністрації. Але ж преса - це одна з опор, на якій тримається кожна політична структура. Виходить, що лідери "Мосту" з відомих тільки їм міркувань (дуже ймовірно, що саме з таких, про які йшлося вище) підпиляли одну зі своїх опор у нинішній передвиборній кампанії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати