На Дніпропетровщині ділять депутатські крісла
На кожне вільне місце в облраді претендує до десяти кандидатів, а в міськраді обласного центру — десятка півтора![](/sites/default/files/main/articles/14022013/1rada2.jpg)
Третього березня у Дніпропетровській області мають відбутися позачергові вибори до органів місцевого самоврядування. Під час голосування виборці мають заповнити депутатські вакансії, що утворилися після виборів до Верховної Ради. «На кону» шість мандатів до обласної ради і один мандат — до міськради Дніпропетровська. Усі вони ще недавно належали представникам правлячої Партії регіонів — віце-губернаторам, заступникам мерів Кривого Рогу і Дніпропетровська та іншим «шанованим особам». Із загальної «номенклатурної» низки новоспечених парламентаріїв вибивається лише Яків Безбах — людина, наближена до В.Пінчуку, який зумів «витіснити» в мажоритарному окрузі «офіційного» кандидата. Після нього порожнім залишилося крісло депутата у Дніпропетровській міськраді. Незважаючи на те, що довибори не можуть змінити загального співвідношення сил у представницьких органах влади, охочих здобути депутатські мандати — сила-силенна. На кожне вільне місце в облраді претендує до десяти кандидатів, а в міськраді Дніпропетровська — десятка півтора. Зрозуміло, політичній монополії Партії регіонів поки ніщо не загрожує, проте позачергові вибори можуть продемонструвати настрої електорату напередодні президентської кампанії.
Наскільки це важливо для правлячої верхівки, засвідчила нещодавня конференція обласної організації Партії регіонів. Її голова, віце-прем’єр Олександр Вілкул зберіг за собою цю впливову партійну посаду. Водночас його першими заступниками стали голова облради Євген Удод і новий губернатор Дмитро Колесніков. Такого значного адмінресурсу на Дніпропетровщині не мала жодна політична сила. Одночасно регіонали вирішили зміцнити і свої стосунки з традиційними союзниками. Як і слід було чекати, Партія регіонів висунула офіційних кандидатів практично у всіх вакантних округах. Єдиним винятком став Синельниківський округ №23, де балотується... голова Дніпропетровської обласної організації КПУ Сергій Храпов. Тут Партія регіонів власного кандидата чомусь висувати не стала. У свою чергу, комуністи також несподівано «утрималися» у п’ятьох округах. Таку ситуацію дніпропетровські опозиціонери вважають результатом кулуарної домовленості своїх політичних опонентів. Більш того, вони вважають, що «об’єднаній опозиції» на Дніпропетровщині під час виборчої кампанії протистоятиме «об’єднана влада», яка вже «розписала» депутатські крісла. Противники нинішнього режиму вирішили скоординувати свої зусилля і боротися єдиним фронтом. Тому шість обласних округів ОО «Батьківщина», партія «УДАР» і ВО «Свобода» поділили в рівній пропорції — по два на політичну силу. При цьому найбільшу активність виявляють прибічники О.Тягнибока, яким дістався округ №2 в центрі Дніпропетровська. Тут прогнозується запекла сутичка між офіційним кандидатом від Партії регіонів, ректором транспортного університету Олександром Пшиньком і радником голови ВО «Свобода» Андрієм Денисенком.
Варто зазначити, що за радянських часів нинішній регіонал О.Пшинько очолював Жовтневий райком КПРС, а А.Денисенко належить до молодого покоління і позиціонує себе як українського націоналіста. Найголовнішою загрозою він вважає «замовчування» виборів, яке за умов низької явки, на його думку, може дати змогу спотворити результати підрахунку голосів. Досі «Свобода» не мала своїх депутатів у Дніпропетровській облраді, хоча її окремі представники з’явилися в місцевих радах. Свободівці не приховують, що на даному етапі головне завдання для них полягає в тому, аби отримати обласну «трибуну», адже зайва реклама їм не завадить. Не таємниця, що останнім часом прибічники Тягнибока на Дніпропетровщині активно використовують будь-яку нагоду для піару. Чи то факельні ходи на честь пам’ятних дат, акції футбольних «фанатів» на захист батька й сина Павличенків, чи судовий процес у справі «дніпропетровських терористів». Нинішня виборча кампанія з довиборів депутатів місцевих рад у цьому сенсі може бути дуже доречною. Принаймні вона здатна оголити й показати найслабші та найуразливіші місця нинішньої влади.