На Херсонщині не можуть знайти голів двох окружних виборчих комісій
Дементій БІЛИЙ: «Ті, хто повинен керувати виборами в регіонах, мати досвід управління виборчим процесом, по суті — випадкові люди»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120830/4153-4-2.jpg)
Робота відразу двох окружних виборчих комісій (ОВК) Херсонщини опинилася під загрозою зриву. За інформацією спостерігачів обласної організації Комітету виборців України, станом на 29 серпня не об’явилися голови двох ОВК: Суворовської №182 — 75-річний представник «Руського блоку» Сергій Грушин і Цюрупинської №186 — 20-річна представниця партії «Єдина Родина» Тетяна Євсович. За словами голови херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементія Білого, жодних контактних відомостей, номерів телефонів обраних голів у членів окружкомів немає, і вони, всупереч законодавству, вимушені самотужки проводити перші засідання, не вклавшись у визначений законодавцями триденний термін після формування комісій. Як повідомляє КВУ, 75-річний Сергій Грушин, який мешкає в Сімферополі, коли дізнався, що його вибрано головою ОВК №182, вирішив відмовитися від посади. Утім, офіційно на контакт із цим чоловіком члени ОВК поки що не змогли вийти, щоб підтвердити чи спростувати цю інформацію.
«На жаль, це результат непродуманого механізму створення ОВК. Ті, хто повинен керувати виборами в регіонах, відповідно, мати досвід управління виборчим процесом, по суті, — випадкові люди. Дехто з них, як, наприклад, 20-річна голова ОВК на Херсонщині, не має не лише управлінського, а й життєвого досвіду. Інші — у поважному віці, — розповів «Дню» Дементій БІЛИЙ. — Це ще одна ілюстрація того, що виборче законодавство в Україні фактично стало розмінною монетою в політичних баталіях. На жаль, наше законодавство не дає змоги належно організувати виборчий процес чи захистити результати виборів».
За словами Дементія Білого, частина політичних партій, які призначали людей на посади в ОВК, практично нікому не відома. Більшість із них навіть не представлено на Херсонщині обласними осередками.
«Уже сьогодні маємо чимало сумнівів щодо прозорості виборчого процесу на Херсонщині, — продовжує Дементій Білий. — Наразі ми проводимо перевірку щодо того, із ким реально співпрацюватимуть представлені в ОВК невідомі політичні сили. Більшість експертів схиляється до думки, що це здебільшого ставленики Партії регіонів: вони відверто з ними співпрацюють або представляли цю партію на минулих виборах. Але не буду категоричним. У Херсоні партія «Молодь до влади», за нашою інформацією, співпрацюватиме з «УДАРом» Віталія Кличка. Тобто сказати, що на Херсонщині «підтягуватимуть» голоси виключно регіоналам, не можна».
«Виборче законодавство стовідсотково порушуватимуть у Херсоні, але я б не робив із цього великої трагедії, — розповів «Дню» член ОВК №182 Тарас Бузак. — Мені зателефонувала заступник голови нашої ОВК і повідомила про заплановані збори. Утім, закон чітко визначає, що перше засідання скликає виключно голова комісії не пізніше ніж на 3-й день після її утворення. Свого ж голову ОВК ми поки що не знайшли. Гадаю, що сьогодні-завтра (нехай навіть із запізненням) виберуть нових голів окружкомів, які нормально виконуватимуть свою роботу. Чому так відбувається, потрібно запитати в народних депутатів, які ухвалили закон, що дозволяє створювати такі колізії: представники, наприклад, «Руського блоку», які живуть у Криму, потрапили в ОВК Львівської області. Чи поїдуть вони туди на час виборчої кампанії? До речі, за зміни до виборчого законодавства голосували не тільки депутати від Партії регіонів, а й наші опозиціонери».
P.S: Доки верстався номер стало відомо, що учора, 29 серпня, на першому засіданні Каховської окружної виборчої комісії № 185 відразу 6 членів ОВК повідомили про те, що планують припинити свою діяльність. За інформацією сайту «Політична Херсонщина», у ході засідання стало відомо, що заступник голови комісії Віталіна Щербина (висуванеця Союзу анархістів України) нібито проживає в Москві й не планує приїздити в Каховку для організації виборчого процесу.
КОМЕНТАР
Андрій МАГЕРА, заступник голови Центральної виборчої комісії України:
— Особисто мені не подобається положення закону щодо формування ОВК всіма без винятку партіями, які висунули кандидатів. Зокрема, на мою думку, законодавцям не варто було наділяти таким правом політичні партії, які не висунули список у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Тоді сьогодні ми б мали не 81 партіюучасника жеребкування, а лише 22. Але це питання до ухвалення закону про вибори, який, як відомо, не проходив стадію постатейного, другого, читання. Нагадаю, що, за законом, партія, яка висунула лише одного кандидата-мажоритарника, має право пропонувати кандидатури до складу всіх 225 ОВК, зокрема і право на пропорційне представлення зазначених членів комісій на керівних посадах. Для довідки: аж 25 політичних партій висунули лише одного кандидата в мажоритарному окрузі. Висновки робіть самі.
ЦИТАТА «Дня»
Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ, заступник голови парламентського Комітету з питань державного будівництва та самоврядування:
«...Справа навіть не в тому, що якісь дрібні, нікому не відомі партії, які висунули кандидатів, отримали тотально місця у комісіях. Справа в тому, що всі ці партії одного приблизно спрямування. Все це сателіти Партії регіонів. Все це технічні партії, які реально не існують, які реального впливу на суспільне і політичне життя України не здійснюють, яких, на моє глибоке переконання, на з’їздах було по 5—10 людей. І недаремно із закону зняли норму, яка вимагала, щоб на з’їзді було не менше 200 делегатів, щоб це дійсно не були кишенькові партії». (radiosvoboda.org)