Перейти до основного вмісту

«На умовах: жодних умов!»

Блок «Нашої України» і БЮТ усе ще можливий, вважає Микола Мартиненко
02 грудня, 00:00

Микола МАРТИНЕНКО, мабуть, єдиний, хто після ініційованого Олександром Зінченком корупційного скандалу не втратив не тільки можливості спілкуватися з Президентом, а й впливу на нього. В інтерв’ю інтернет-виданню «Главред», текст якого «День» наводить зі скороченнями, лідер фракції «Наша Україна» розповідає про можливі передвиборні та поствиборні альянси своєї партії, про публічне обличчя Президента і про його колишнє та сьогоднішнє найближче оточення.

— Роман Безсмертний цілий тиждень продукує заяви, що блок БЮТ і «Наша Україна» не втрачений і можливий. Ви особисто вірите в таку можливість? І чи хотіли б ви, щоб такий блок виник?

— Я висловлював свою позицію на засіданні ради партії, і вона полягає ось у чому: «У політиці насамперед треба думати про державу». Саме з такою позицією ми виступали і під час виборчої кампанії 2002 року, і під час президентської кампанії. І я відкидаю зараз особисте тертя між політиками з блоку Юлії Тимошенко та політиками з нашої політичної сили. Вважаю, що об’єднання цих двох політичних сил необхідне суспільству. Ми першими на раді партії прийняли звернення до БЮТ про переговорний процес, тривають консультації. Блокові з’їзди відбуватимуться після 7—8 грудня, тобто це терміни, в які ми затиснуті. Я переконаний, якби не ці стислі терміни, ми обов’язково порозумілися б. Наскільки висока ймовірність того, що ми порозуміємося в цих умовах, — не знаю, але така ймовірність існує.

— На яких умовах?

— На умовах: жодних умов!

— Тимошенко — прем’єр?

— Повторити відповідь?

— Повернімося до вашої тези про те, що слід думати про державу. Коли був призначений уряд Юлії Тимошенко, ви довго мовчали. Коли цей уряд пішов у відставку, ви дали свої характеристики його діяльності, і це були не дуже втішні характеристики. Скажіть, про кого ви насправді думаєте, коли хочете цього об’єднання: про державу, знаючи, що Тимошенко не зовсім професійний прем’єр, який у ручному режимі провокував кризи, чи ви все ж таки думаєте про те, яким чином якнайбільше людей провести до сесійної зали?

— (Усміхається) Я думаю про державу, я думаю про цінності, які відстоює наша політична сила. Вони в багатьох аспектах збігаються з позиціями блоку Тимошенко. А те, що були недоробки в уряді Юлії Володимирівни, — то не помиляється той, хто нічого не робить! Ми з нею багато дискутували — і з участю ЗМІ, і без неї...

— Ви сказали, що треба переступити через власні амбіції. Цікаво, а як може Президент Ющенко переступити через «власну амбіцію» Олександра Турчинова, який у прямому ефірі говорив, що Віктор Ющенко просив не чіпати його друзів, і взяти його до списку? Або як може Тимошенко переступити через «амбіцію» Петра Порошенко та бути з ним в одному списку? От як це можливо?

— Перше запитання, я так розумію, про обвинувачення. Якщо чесно, в мене вже до них виробився імунітет. Мене обвинувачують уже багато років, ще з часів режиму Кучми це почалося — і все бездоказово. Зараз ви чули обвинувачення Зінченка, з яким узагалі щось відбувається... То він скрізь розповідав про корупціонерів, тепер він зник з екранів, і що робитиме надалі — незрозуміло. Та й нецікаво. Я ж обов’язково доведу свою правоту в суді...

Головне — ми повинні досягнути відчутних результатів у соціально-економічному розвитку України. Без парламенту це зробити неможливо. На мою думку, серед наших політичних партнерів тут насамперед може бути блок Тимошенко. Це буде зрозумілим для суспільства, як було абсолютно зрозумілим створення коаліції «Сила народу». Решта — дрібниці.

— Вибираючи між Януковичем і Тимошенко з погляду професіональності, який ви уряд вибираєте?

— Я не хочу торгувати жодними посадами. Не хочу працевлаштовувати жодного з політиків, у тому числі Януковича. Ми повинні отримати нормальну конфігурацію в парламенті — це найбільш значуще, що мене хвилює. Ми розберемося з посадами, в державі вистачає професійних політиків... Якщо тільки почати торгувати посадами — це крах. У мене була така ж позиція і під час президентської кампанії. Якби ми почали кадрові призначення до завершення президентської кампанії, то я переконаний: ми б на виборах програли.

— Повертаючись до принципів формування блоку, прокоментуйте таку версію. Формується блок «Наша Україна», що вступає у відносини з блоком БЮТ. «Наша Україна» бере 75% місць у прохідній частині списків, відповідно, Юлія Тимошенко отримує 25% і гарантії, що вона стане прем’єром. Уся ця конструкція проходить до парламенту, Тимошенко стає прем’єром, через місяць її відправляють у відставку. Це можливе, оскільки вона не має реального впливу на парламент. Ця схема реальна?

— (Сміється) Я страшенно не люблю займатися прогнозами, про які навіть не хочу зараз думати.

— І все ж таки, хто кого кине?

— Я особисто у житті налаштований так: ніколи нікого, пробачте на слові, не кидати. Бо якщо буде блок у тій або в іншій конфігурації, якщо ми досягнемо нормальних результатів на виборах, повірте, нам вистачить мудрості пройти весь шлях без скандалів. І зробити нормальні призначення на всі посади, включаючи прем’єр-міністра.

— Якщо не вдасться блокування з Тимошенко, це означає, що «Наша Україна» повернеться обличчям до Партії Регіонів в наступному парламенті?

— Про блокування з Партією Регіонів навіть не йдеться!

— На ваш погляд, люди, яких обвинувачували в корупційному скандалі, той самий Жванія, Порошенко, Третьяков, готові на сто відсотків приєднатися до роботи і працювати на перемогу?

— Вони вже працюють. Якщо ми працюємо в передвиборному блоці «Нашої України», ні Жванію, ні Третьякова, ні іншого ви не побачите в іншій команді. Ми — члени однієї команди, і працюватимемо разом.

— Ви задоволені тим, як останнім часом виглядає публічне обличчя Президента, тим, як готують його спічі?

— Якщо ви спитаєте, чи задоволений я результатами дев’яти місяців роботи президентської команди, то скажу «ні». Оскільки взагалі буваю рідко задоволений результатом. Але ми останнім часом концентруємося тільки на негативах і не згадуємо про те, що могло б бути за іншого результату президентських виборів. Я не говоритиму про традиційну свободу слова, демократію, про те, що немає «темників»... Знову ж таки, беремо елементарні економічні речі. Бюджет збільшився на 70%, і про це ніхто не говорить. Тільки говорять про те, що економіка перестала розвиватися. А коли питаєш депутата, яка економіка почала погано розвиватися, мовчить...

— Були не тільки «темники», а й державна інформаційна політика. Тепер її немає, і це не є плюсом команди Президента.

— Звісна річ, це не є плюсом. Оскільки ми самі не навчилися користуватися свободою слова. Ми дуже часто не несемо позитивний месидж про те, що відбувається в державі, разом із тим дехто лякає людей катастрофою...

— Хто входить тепер до найближчого оточення Президента?

— Мені дуже імпонує, що останнім часом Президент працює не з людьми, а з реальними державними інститутами. Я би сьогодні не говорив про кулуарний вплив...

— Подейкують, що зі Штатів приїхав профі рятувати імідж Ющенка, це так?

— Ми нікого ні від чого рятувати не збираємося, оскільки маємо намір працювати. Що стосується іміджмейкерів, то ми вміємо працювати під час передвиборної кампанії, напевно, краще за більшість американців і росіян. І ми не потребуємо порад, ми знаємо, що треба робити у своїй країні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати