Наказано – не стріляти
Ігор КАБАНЕНКО: «Україна має працювати на випередження, виявляти активовані загрози на якомога ранніх стадіях, нейтралізувати, локалізувати і ліквідовувати їх»![](/sites/default/files/main/articles/26112015/ato.jpg)
З 25 листопада Україна вводить режим припинення вогню в односторонньому порядку в зоні АТО. Леонід Кучма, який представляє нашу країну в Мінську, відбув до Єкатеринбургу, щоб разом з Путіним і Мєдвєдєвим відкрити «Єльцин-Центр», а бойовики «ЛНР» впритул підвели до лінії розмежування важку зброю. Така дивна диспозиція воєнного питання на Донбасі склалась на середину цього тижня, до якої додалось ще й накопичення російських збройних сил в Криму на кордоні з Херсонською областю.
На брифінгу Спільного центру з контролю і координації вогню з ОБСЄ, керівник української групи СЦКК генерал-майор Борис Кременецький повідомив, що з нашого боку представники СММ ОБСЄ та російська сторона СЦКК поінформовані, що згідно розпорядження начальника Генштабу — Головнокомандувача ЗС України з середи українським військам заборонено відкривати вогонь. Нагадаємо, що нещодавно під час ескалації конфлікту, очільники ЗСУ та навіть сам Президент неодноразово заявляли, що нашим військовим дано зелене світло для рішучої відповіді на атаки бойовиків. Підкреслимо, що нині українська сторона перша заявила про припинення вогню підрозділами ЗСУ і попросила російську сторону так само припинити активізацію бойових дій. Тобто тепер вогонь у відповідь на провокації бойовиків відкриватися не буде, але у разі загрози життю, «боєць має право відкрити вогонь». Щоправда офіційно не уточнюється як українські військові мають відрізняти провокації від атаки — по факту власних загиблих чи навмання.
В свою чергу група «Інформаційний спротив» повідомляє, що бойовики «ЛНР» продовжують перекидати через Антрацит і Красний Луч поповнення в район Алчевськ — Стаханов. В звіті, зокрема, зазначено, що «за дві доби перекинуто три одиниці 120-мм САУ 2С9 «Нона». Окрім того, перекинуто і 16 одиниць автотранспорту з боєприпасами та спорядженням, 8 одиниць іншої бойової техніки. Наголошується, що і тепер 2С9 «Нона-С» є унікальною артилерійською системою, що поєднує в собі властивості гармат різних видів і призначена для безпосередньої вогневої підтримки підрозділів повітряно-десантних військ на полі бою.
Разом з тим Росія накопичує збройну силу в Криму, безпосередньо біля кордонів з Херсонською областю. Так, очевидці свідчать про переміщення техніки зі згаданими установками «Нона-С» під Джанкоєм в північному напрямку. Колона пересувалась по трасі Джанкой-Чаплинка. Такі маніпуляції почали відбуватись одразу після нещодавнього інциденту із знеструмленням Криму. Таким чином Росія посилює напругу намагаючись взяти в лещата нашу територію зі сходу і півдня. В цьому плані підвищується вага питання можливості прориву російських військ в напрямку Маріуполя для встановлення контролю над материковим доступом до півострова. Тут, щоправда, для Росії існує проблема не лише військового і політичного характеру (приховати в цьому плані явну агресію буде неможливо), але й проблема контролю за окупованими територіями. Адже зараз існують фізичні кордони навіть між «ЛНР» і «ДНР», де бандитські угрупування розподілили сфери впливу і навіть поставили «блок-пости» між собою. Більш того для такого наступу потрібен і формальний привід, а саме імітація атаки української сторони не лише в бік терористичних угрупувань, але й проти самої Росії. Варто згадати слова екс-голови СБУ Валентина Наливайченка, який повідомляв, що влітку минулого року, коли російськими терористами був збитий малазійський «Боїнг», над тією ж територією мав летіти російський літак. Скоріше всього, атака з «Бука» передбачалась саме для російського рейсу, після чого Росія могла відкрито розпочати наступальну операцію. Можливо саме тому Україна прийняла рішення закрити повітряний простір для російських авіаліній.
При цьому, як вже пригадувалось, Україна підкреслено заявила про одностороннє припинення вогню. Низка експертів зазначають, що очікується нова хвиля активізації бойовиків з нового року. Дехто навіть пророкує таку активізацію на грудень, якщо погода дозволить створити сприятливі умови для прохідності ґрунту. Скоріше всього українська сторона всіляко хоче продемонструвати світу свою принциповість в дотриманні Мінських угод, особливо після нещодавнього інциденту з підривом електроопір і припинення постачання напруги на Крим. Нагадаємо, що це дало привід деяким ЗМІ на заході називати даний факт «терактом», що ставило в невигідну позицію Україну в дипломатичному плані. Інша справа — чи можна назвати дипломатичними прийомами участь на банкетах агресора представників України в Мінську.
Ігор КАБАНЕНКО, адмірал, експерт з питань оборони та безпеки:
— На жаль, геополітична турбулентність знов підвищується. Хоча хвиля гібридної війни пішла вверх в бік відкритих акцій, водночас, треба розуміти, що більшість подій з підготовки до прямих зіткнень відбувається в прихованому, непрямому форматі із застосуванням різних механізмів, сил та засобів, як невійськових, так і військових.
Щодо відкритих дій, слід відмітити, що ротаційний цикл та перегрупування супротивника ще не завершилися, продовжується підготовка особового складу, призваного у збройні сили РФ восени. Водночас, найближчим часом, можливо в середині грудня або після новорічних свят, більшість підрозділів, які сконцентровані на маріупольському напрямку, завершить в цілому бойове злагодження та будуть готові до наступальних акцій (дій) у складі батальйонних тактичних груп. Посилення угрупування в Криму за рахунок підготовлених професійних частин швидкого реагування свідчить про те, що загрози зростають і на цьому напрямку. Ситуація в цілому нестабільна і потребує ретельного аналізу і адекватного посилення нашого стримуючого потенціалу на важливих напрямках, який має переконати супротивника відмовитись від інтенсивних наступальних дій.
Якщо вести мову про прихований формат, то він триває у вигляді інформаційних операцій, економічних, зокрема, енергетичних акцій, дій сил спеціальних операцій та розвідувально-диверсійних груп. В цьому контексті вважаю, що потрібно більше уваги приділяти морському простору, де існує ціла низка прихованих активованих загроз.
В цих умовах на півдні України і в районі Маріуполя можуть бути створені дестабілізуючі фактори. Не хочу зараз малювати всі можливі сценарії, але такі ризики існують. Ми вже маємо уроки Криму і Донбасу щодо використання Росією сил спеціальних операцій, найманців під виглядом місцевого населення та «зелених чоловічків» для дестабілізації ситуації, щоб прийти туди нібито «на допомогу». Тому, на мій погляд, багато зараз залежить від злагодженої і скоординованої діяльності підрозділів Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів України та в цілому усього державного і недержавного сектору. Мова йде про роботу на випередження, спроможність виявляти активовані загрози на якомога ранніх стадіях, нейтралізувати, локалізувати і ліквідовувати їх не очікуючи переростання у високоінтенсивні збройні зіткнення.
Щодо закриття повітряного простору для російської авіації, то це доцільно було зробити раніше для унеможливлення її польотів над територією України під виглядом будь-чого, в тому числі з десантниками або зброєю на борту і т. і. З іншого боку, а) — заборонивши такі польоти, треба б) — мати швидкі механізми реагування на інциденти у повітрі (Rules of Engagement). Туреччина показала Росії і всьому світу, що не може бути компромісів, коли мова йде про суверенітет і територіальну цілісність країни, в такій ситуації реакція має бути миттєва і адекватна.