Наступне засідання... 1 грудня
Чому депутати Закарпатської обласної ради досі не можуть розпочати конструктивну роботуМинулі вибори до обласної ради на Закарпатті характеризувалися затятим протистоянням двох найбільших політичних сил — БПП «Солідарність» та «Єдиного Центру». Попри усі можливі й неможливі старання, президентська партія таки дещо поступилася лідерством балогівській, з якою так і не знайшла спільної мови.
Ми припускали, «що за такого розкладу в новообраній облраді може виникнути патова ситуація, коли жодна з провідних політичних сил не зможе сформувати працездатної більшості» («Між Сциллою і Харибдою», День, 21 жовтня). Дві невдалі спроби поспіль — 19 і 24 листопада — конструктивно провести першу сесію новообраної обласної ради підтвердили це припущення.
Перше засідання ради чітко зафіксувало існуючий політичний «водорозділ». З одного боку — депутати від «Єдиного Центру», Партії угорців України та ВО «Батьківщина» — загалом 34 мандати, з іншого — «Солідарність», «Відродження» та «Опоблок» — 30 мандатів. Коли розклад сил у сесійній залі став більш ніж очевидним і нинішні опозиціонери до чинної влади отримали реальну нагоду обрати головою ради свого представника, керівник ОДА і лідер депутатської групи «Солідарності» Геннадій Москаль почав особисто докладати зусиль по перенесенню засідання на інший день. Спочатку кілька разів оголошували перерву для безплідних консультацій, потім депутати від «Солідарності» та «Відродження» стали просто йти із залу засідань. Врешті-решт, розбили скриньку для голосування та повідомили про замінування приміщення, і рятувальники зі службовим собакою почали снувати рядами поміж депутатів.
Однак цей гармидер не завадив опонентам запропонувати та внести до бюлетеня для таємного голосування свою кандидатуру на посаду голови облради — лідера обласної «Батьківщини» Олександра Кеменяша. У відповідь на це Москаль закликав підконтрольних йому депутатів покинути зал. У результаті в голосуванні взяли участь лише 34 депутати — від «Єдиного Центру», «Батьківщини» та Партії угорців України. За Кеменяша проголосували 32 депутати, один був проти, один утримався. Позаяк конструктиву в роботі сесії не проглядалося, оголосили перерву до 24 листопада.
Та чотирьох днів для виходу з глухого кута депутатам таки забракло. Друге засідання цього вівторка так і не відкрилося, оскільки не було кворуму: майже у повному складі не зареєструвалися депутати від «Солідарності» та «Відродження». Москаль, який цього разу головував у президії, заявив, що мав розмову з Президентом, який дав йому невідкладні доручення, тож мусить відвідати поспіль дві столиці — спочатку Київ, а потім Будапешт. Він також дав зрозуміти, що незабаром у Закарпатському осередку БПП «Солідарність» зміниться керівник — маючи на увазі, вочевидь, відставку Валерія Пацкана.
Наступне пленарне засідання Закарпатської обласної ради, за рішенням президії, перенесли на 1 грудня. Москаль закликав лідерів шістьох депутатських груп використати цей час для ведення перемовин і досягнення остаточних домовленостей щодо обрання через тиждень керівництва облради. Решта ж 58 депутатів обласної ради, вочевидь, можуть зайнятися особистими справами, адже думка звичайного депутата-партійця нікого не цікавить. Для чого ж тоді було обирати майже шість десятків технічних «кнопкодавів»? Та й у результативність перемовин лідерів наразі вірять мало — бо «найшла коса на камінь» і ставки у цій грі для ключових осіб є більш вагомими, ніж сама посада голови.