Не тільки танки
Україна візьме участь у газовому консорціумі в ПакистаніТоварообіг між Україною та Республікою Пакистан становитиме цього року орієнтовно 150 — 180 млн. доларів. Близько 95% від цієї суми — гроші, отримані українськими компаніями. І сьогодні вже можна впевнено говорити про те, що цей показник має всі шанси істотно збільшитися. Минулого тижня з офіційним візитом в Україні перебував міністр нафти і природних ресурсів Республіки Пакистан Нуваріз Шакур Хан. За його словами, Пакистан має потребу у досвіді українських компаній і готовий до співпраці з нашою країною у багатьох напрямках. А тому головне завдання його візиту до нашої країни — максимальне покращання відносин між двома країнами.
Влітку цього року в Пакистані перебувала українська бізнес-делегація, і нинішній приїзд нафтового міністра є візитом у відповідь. Швидше за все, посада міністра визначає інтерес Пакистану до України. Графік візиту був досить напруженим — відбулися зустрічі з керівництвом Мінпаливенерго, Мінпромполітики та Міністерства закордонних справ. І якщо до цього можна було говорити про те, що дорогу українським компаніям на ринки Пакистану прокладають українські танки, то тепер настав час цивільних підприємців і технічних експертів.
НАВІЩО МИ ЇМ ПОТРІБНІ
За оцінками фахівців 2007 року в Пакистані буде вельми відчуватися брак природного газу власного видобутку. Для вирішення проблеми сьогодні ця країна бере участь у трьох великих міжнародних проектах, головний із яких — будівництво Трансафганського коридору — газопроводу Туркменістан — Афганістан — Пакистан. Ще є будівництво трубопроводу Іран — Пакистан і підводної магістралі з Катару. За словами пана Шакур Хана, Україна могла б взяти участь у всіх проектах Пакистану. Інтерес пакистанського міністра привертає важкий, але все ж таки позитивний досвід України та українських компаній у питаннях безперебійного забезпечення країни газом, будівництва й експлуатації газопроводів, компресорних станцій і підземних сховищ газу (ПСГ). Маючи потужну газотранспортну систему (37.1 тис. км магістральних газопроводів, 72 компресорні станції та 13 підземних сховищ газу об’ємом понад 32 млрд. куб. метрів), Україна, на думку Пакистану, могла б серйозно сприяти становленню газотранспортного комплексу Пакистану.
ЩО НАМ ПРОПОНУЮТЬ
Перша і найголовніша пропозиція — Україну запрошують до учасників консорціуму з будівництва Трансафганської магістралі. За словами міністра нафти Пакистану, для участі в консорціумі сьогодні отримані заявки від багатьох великих компаній світу. Конкретних назв, щоправда, не прозвучало — договори ще не підписані, але сумніватися в його словах не варто. Подібне будівництво не могло не привернути уваги найбільших фірм. До речі, питання безпечної роботи цього газопроводу, що колись вже зупинило будівництво, сьогодні планується вирішувати за рахунок сильної зацікавленості у здійсненні проекту Афганістану. Цій країні газ потрібен, так само як й іншим, а тому афганський уряд пообіцяв вжити максимум заходів для гарантії безпеки. Газова магістраль вартістю 3,5 млрд. доларів США і завдовжки у півтори тисячі кілометрів має пройти територією Афганістану від родовища «Довлетабат» на півдні Туркменії до пакистанського міста Мултан і зможе перекачувати за рік до 20 мільярдів кубометрів газу. Запаси цього родовища оцінюють у 2 трлн. кубометрів газу, і, на думку туркменської сторони, щорічна вибірка газу може сягати 100 млрд. кубометрів. Цього вистачить не на один експортний трубопровід, і інтерес до Трансафганської магістралі можна пояснити ще й інтересом до самого родовища. Тож можна небезпідставно прогнозувати активізацію в недалекому майбутньому попиту на продукцію українських металургів. За словами міністра нафти Пакистану, технічні характеристики Трансафганського проекту будуть готові вже до кінця цього року і обговорюватимуться на зустрічі трьох міністрів із представниками Азіатського банку в Ісламабаді. Наступним етапом буде формування консорціуму. І якщо все відбуватиметься згідно із запланованим графіком, то роботи розпочнуться на початку наступного року.
Іншим, досить перспективним варіантом співробітництва між Україною і Пакистаном, є створення спільних підприємств для роботи у сфері проектування, будівництва й експлуатації нафто- і газопроводів, а головне — будівництво і обслуговування підземних сховищ газу. За словами міністра, українські підприємства цього сектора нафтогазової галузі, могли б стати повноправним учасником усієї програми сховищ газу Республіки Пакистан. Найближчими кроками щодо цього стануть візит пакистанських фахівців на українські підприємства і візит у відповідь наших експертів для оцінки ситуації і перспектив роботи в Пакистані. За оцінками аналітиків, повномасштабна участь у реалізації проекту підземних газових сховищ Пакистану може принести українським компаніям великий прибуток. Привабливість проекту ще й у тому, що обслуговування безперебійної роботи ПСГ принесе підприємствам, які братимуть участь, досить стабільний доход протягом багатьох років.
І ЩО ДАЛІ
А далі має бути конкретика. Політичні заяви зроблено, візити ввічливості та знайомства з перспективними партнерами здійснено, варіанти можливого співробітництва обговорено на задоволення обох сторін. Залишилося підписати контракти і почати працювати. За словами пана Шакур Хана, конкретна робота за висловленими ним пропозиціями розпочнеться після приїзду до Пакистану Президента України Леоніда Кучми та зустрічі його із президентом Пакистану, генералом Первезом Мушаррафом. Політичну заяву про готовність приїхати до Пакистану Президент уже зробив. Візит заплановано на кінець лютого 2004 року.