Невільні ЗМI в Центральній та Східній Європі
Як місцеві олігархи заповнюють порожнечу, яка залишається після того, як регіон покинули іноземні медіаоператориУ своєму номері від 22 березня словенський щотижневий часопис Mladina розмістив на своїй обкладинці мультяшну карикатуру на прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, що шле нацистське привітання, тоді як його обіймають праві політики із Словенської демократичної партії (СДП). І Орбан, чий уряд установив практично повний контроль над засобами масової інформації своєї країни, не залишив її без уваги.
Карикатура була пов’язана зі статтею про рішення Європейської народної партії — транснаціональної групи правоцентристських політичних партій, яка зберегла найбільшу кількість місць у Європейському парламенті з 1999 року, — припинити членство в організації очолюваної Орбаном партії «Фідес». СДП обурено виступила проти цього рішення, у тому числі загрожуючи вийти з ЄНП у разі виключення партії «Фідес».
Посольство Угорщини в Словенії швидко відреагувало на публікацію карикатури, зажадавши, щоб міністерство закордонних справ країни «запобігло повторенню подібних інцидентів у майбутньому». Золтан Ковач, один із найвідданіших лакеїв Орбана, розкритикував ліві симпатії редакції Mladina у своєму блозі.
Проте уряд Словенії нічого не зробив, зауваживши, що він «беззастережно» поважає свободу преси. Це різко контрастує з позицією уряду Угорщини, чия терпимість до інакомислення протягом останніх років значно зменшилася.
Починаючи з 2013 року Угорщина опустилася на 31-ше місце в Індексі вільної преси організації «Репортери без кордонів». На сьогодні більше трьох чвертей угорських засобів масової інформації контролюються олігархами, які підтримують «Фідес», і 2019 року Угорщина посіла в індексі 87-ме місце, поступившись Сьєрра-Леоне, Киргизстану та Сальвадору.
Немає підстав очікувати змін на краще. У листопаді минулого року угорські олігархи, що володіють засобами масової інформації, передали в цілому 476 інформаційних джерел, разом із популярними телевізійними каналами та новинними порталами, Центральноєвропейському фонду преси та засобів масової інформації (KESMA). Згідно з відомостями однієї з останніх незалежних інформагенцій країни Atlatszo, KESMA була спеціально створена для консолідації всіх проурядових медіа-активів.
Але жахливе становище свободи ЗМІ в Угорщині — це лише початок. Сьогодні подібні моделі та методи захоплення медіа поширюються всією Центральною та Східною Європою. Особливо вирізняються дві тенденції.
Перша — наслідування, в разі якого уряди всього регіону вчаться у своїх сусідів, особливо в Угорщини. Після того, як «Фідес» перемогла на виборах 2010 року, новий уряд призначив партійних прихильників керувати компанією суспільного державного мовлення. Правляча партія Польщі «Закон і справедливість» (PIS) точно повторила цю модель після своєї перемоги 2015 року.
Друга (і тривожніша тенденція) — трансгранична експансія олігархічних структур, очолюваних прихильниками Орбана. Протягом останніх двох років пов’язані з Орбаном угорські бізнесмени активно захоплювали засоби масової інформації в Центральній і Східній Європі, разом із NOVA24TV.si у Словенії, Alfa TV у Македонії, а також газетами угорською та румунською мовами, які належать агентству Russmedia.
Фінансово-промислові олігархи також нестримно нарощують свою діяльність у галузі ЗМІ в Центральній і Східній Європі. Серед таких компаній можна виділити Penta Investments, словацьку фірму, яка скуповує засоби масової інформації у себе на батьківщині та в сусідній Чеській Республіці; J&T, ще одна фінансова група, яка безпосередньо і небезпосередньо інвестує в засоби масової інформації; а також PPF Media, конгломерат, контрольований Петром Кельнером, одним із найбагатших підприємців Чеської Республіки.
Потім іде компанія Czech Media Invest (CMI), яку очолює Даніель Кржетінськи, юрист та підприємець, що раніше працював у компанії J&T. CMI скуповує засоби масової інформації не лише в Чеській Республіці та Румунії, а й у Західній Європі: 2018 року Кржетінськи купив частку у французькій щоденній газеті Le Monde.
Участь олігархів і великих фінансових груп у діяльності засобів масової інформації, що дедалі зростає, у поєднанні з непослабними атаками з боку урядів задушили незалежну репортерську діяльність у всьому регіоні та змусили іноземних медіа-операторів залишати регіон. Протягом останнього десятиріччя 11 із 17 найвідоміших власників іноземних ЗМІ в Центральній та Східній Європі покинули регіон через зростаючий політичний тиск і зниження прибутків.
У лютому мовний конгломерат MTG, що належить Швеції, продав Nova Broadcasting, провідного комерційного телевізійного оператора Болгарії, двом місцевим підприємцям, що займаються інвестиціями в морські перевезення, фармацевтику та футбольні клуби. Продаж означав, що MTG покинув країну. Кластер фінансових груп із Словаччини та Чеської Республіки придивляється до Markiza TV, найпопулярнішого телеканала Словаччини.
Ці тенденції призводять до того, що свобода ЗМІ в Центральній та Східній Європі, можливо, перебуває на найнижчому рівні протягом останніх трьох десятиріч відтоді, як скинули комуністичну диктатуру в регіоні. І ситуація посилюватиметься, оскільки місцеві олігархи продовжують заповнювати порожнечу, яка залишається після того, як іноземні медіа-оператори покинули цей регіон.
За таких темпів владі Угорщини скоро не потрібно буде закликати іноземний уряд давити критику в ЗМІ. Орбану досить буде попрохати про це своїх спільників.
Проект Синдикат для «Дня»
Маріус ДРАГОМІР, директор Центру медіа, даних і суспільства в Центрально-Європейському університеті.
Випуск газети №:
№91, (2019)Рубрика
Подробиці