Перейти до основного вмісту

Ніколи більше...

02 жовтня, 00:00

30 вересня Президент України Леонід Кучма, прем’єр- міністр України Анатолій Кінах, перший віце-спікер Верховної Ради України Віктор Медведчук, а також інші керівники нашої держави та Києва вшанували пам’ять жертв страшної трагедії, що поглинула своїми жорнами з 29 вересня 1941 року протягом двох років понад 200 тисяч радянських громадян, у перші дні майже виключно людей єврейської національності.

Леонід Кучма поклав квіти до Монумента жертвам нацизму в Бабиному Яру, де відбулася церемонія закладення першого каменя у фундамент меморіалу пам’яті Центра «Спадщина» (в якому буде відкрито музей єврейського життя та традицій у розрізі України та Східної Європи, включно з періодом Голокосту, а також Дім общинного єврейського відродження). Також Центру належатиме меморіал Жертвам нацистського переслідування з парком на честь Праведників миру, педагогічний та дослідницький центр. Керівники нашої держави відкрили пам’ятник розстріляним у цьому урочищі дітям. У центрі скульптурної композиції зображено дівчинку з простягненими вперед руками, позаду якої сидить хлопчик з піднятими догори руками. Його голова закинута назад, на шиї розріз, на голові єврейська шапочка-кіпа. Під правою рукою дівчинки — лялька П’єро. Бронзовий пам’ятник стоїть на гранітному постаменті (скульптор — Валерій Медведєв, архітектори — Руслан Кухаренко та Юрій Мельничук).

Увечері в палаці «Україна» відбувся концерт-реквієм, на якому були присутні представники дипломатичного корпусу, громадських організацій та віце-президент бундестагу ФРН Рудольф Зайтерс, що прибув з офіційним візитом (мотивом для візиту стала саме 60-а річниця трагедії в Бабиному Яру) в Україну .

У зверненні до присутніх в палаці «Україна» Леонід Кучма сказав: «Трагедія Бабиного Яру назавжди увійшла в чорний літопис геноциду. Це крайня форма тероризму, зведеного в ранг державної політики...» За словами глави держави, кожен робить спроби «побудувати мир на свій лад». «Спочатку після 17-го року мали намір на всій земній кулі побудувати комунізм. До чого це призвело — ми самі бачимо, особливо на терені Радянського Союзу». Президент України заявив про необхідність зробити висновки з цієї трагедії і закликав до мирного співіснування всіх націй на Землі. Він підкреслив, що трагедія Бабиного Яру є для українців, передусім, «гірким уроком... не дай Бог, щоб він повторився».

Дуже шкода, але багато відомих громадських діячів намагаються говорити про трагедію Бабиного Яру в неприпустимому тоні, всіляко підкреслюють, що вона сталася саме на землі України; побіжно наводячи «цифри соціологічних досліджень», кажучи про «етнічні забобони» і ксенофобію значної частини українців, але забуваючи про те, що немає націй більш чи менш чутливих до чужого болю. Вже те, що держава на найвищому рівні повернулася обличчям до трагедії, свідчить — ми починаємо повною мірою усвідомлювати, що таке загальнолюдські цінності.

Кажучи про наслідки трагедії 11 вересня в США, український лідер сказав: «Які далі будуть наслідки, ми з вами ще не знаємо, однак, якщо будуть з великою кров’ю, радості у світі не буде, і у мене також». Л.Кучма зазначив, що 60 років «ми фактично декларували і говорили, що трагедія ніколи не повториться, однак вона повторюється». «Ми не робимо висновків з історії».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати