Один долар «з телевізора» — і суспільний ефір відбудеться
У п’ятницю за ініціативою Національної спілки журналістів України відбувся «круглий стіл» «Шляхи трансформації державного телебачення на суспільне». У ньому взяли участь професор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Шевченка, керівник групи з організації Суспільного телебачення Георгій Почепцов і президент НТКУ Вадим Долганов. Професор Почепцов підкреслив, що розробляючи основи функціонування Суспільного телебачення в нашій країні (робоча група повинна подати їх протягом місяця), важливо визначити, навіщо потрібне таке ТБ. На його думку, сьогодні інтереси, що диктуються телебаченням, не збігаються з інтересами кожного громадянина. Головний герой телеекрана — політик, бізнесмен — простий же мешканець країни залишається за рамками екрану. Крім того, з поля мовлення комерційних ТБ випадають цілі пласти інформації — дитяча тематика, регіональна, культурологічна. Кажучи про те, що неможливо створити ідеальну структуру в неідеальних умовах, Почепцов звернув увагу на те, що головними елементами конструкції суспільного ТБ в усіх країнах, де воно існує, є захист від політичного і фінансового тиску. У першому випадкові захисну функцію покликана виконувати Спостережна рада, в яку повинні увійти представники всіх верств населення, а у другому — спосіб організації фінансування каналу. Це може бути спеціальний податок (він приблизно може дорівнювати одному доларові на рік). До речі, на перехідний період Законом про Суспільне ТБ передбачено, що фінансування здійснюватиметься з бюджету за рахунок коштів, призначених для державного телебачення. Суспільне телебачення, вважає Г. Почепцов, на сьогодні найдешевший спосіб припинення «руйнування інтересів населення».
Вадим Долганов у своєму виступі зосередив увагу на технічному оснащенні та фінансових проблемах державного ТБ, яке має стати основою для майбутнього Суспільного ТБ. На його думку, якщо сьогодні громадськість не зверне уваги на ці проблеми державного телебачення, то воно може загинути. Обладнання 20-річної давності, надзвичайно зношене. На його думку, необхідність трансформації державного телебачення в суспільне назріла, але суспільство повинно визначитися, чи готове воно до суспільного ТБ. На жаль, підкреслив В. Долганов, проблеми державного телебачення занадто політизовані, тому в своєму виступі Вадим Опанасович, розповідаючи про проблеми з кредитом на апаратуру, про довгобуд телекомплексу, про низький рівень платні, про зашореність методу державного фінансування, підкреслено подякував Спілці журналістів за конструктивний підхід у формулюванні теми і спеціально не педалював політичні моменти. Зокрема, він сказав, що долар на рік, котрий вноситиметься кожним глядачем, забезпечить Суспільне телебачення коштами в чотири рази більшими, ніж те фінансування, яке належить НТКУ сьогодні. (Минулого року бюджет на НТКУ становив п’ять мільйонів доларів, в той час як 1996 року — 19,6.) У процесі трансформації телебачення Вадим Долганов, з його слів, має намір активно брати участь як журналіст, як професіонал телебачення — і не має значення, буде він при цьому керівником, чи ні.
Після закінчення «круглого столу» журналісти попрохали Вадима Долганова прокоментувати прийняту в четвер Верховною Радою Постанову «Про підсумки парламентських слухань «Проблеми інформаційної діяльності, свободи слова, дотримання законності і стану інформаційної безпеки України», в якій, зокрема, ВР пропонувала Президентові України звільнити Вадима Долганова з посади президента Національної телекомпанії України і «зміцнити її керівництво». Нагадаємо, що в цій постанові депутати звернули увагу на порушення законодавства в діяльності національних теле- і радіокомпаній, зокрема, закону «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні» і постанов про висвітлення роботи Верховної Ради. Парламентарі також заявили про невідповідність вимогам законодавства статутів НТКУ і НРКУ, монопольне використання ними декількох каналів мовлення, порушення порядку їх фінансування за рахунок коштів держбюджету. Генеральній прокуратурі, Держкомінформполітики, Нацраді з питань телерадіомовлення пропонується протягом червня — вересня цього року вжити заходів для приведення діяльності НТКУ і НРКУ у відповідність із вимогами законодавства. Вадим Долганов, у свою чергу, знову повторив уже висловлену ним тезу про те, що подібні дії ВР спрямовані на те, щоб у політичному розумінні «наступний керівник озирався на всіх». Вадим Опанасович посилається на те, що програму «7 днів» він робить у вільний від роботи час, і що він має право — як журналіст — на свою власну позицію щодо політичних процесів (зазначимо, що в більшості країн демократії можливості для висловлювання державними чиновниками власного погляду в ЗМІ дуже звужено). Що ж до претензій до нього, то за словами пана Долганова, «за останній рік прибуток НТКУ збільшився, є реальні показники поліпшення ситуації». На думку керівника Національної телекомпанії, «обговорення проблем телебачення в ЗМІ зводиться до навішування політичних ярликів».