Перейти до основного вмісту

Подвійна бухгалтерія

20 березня, 00:00

Будь-яке непорозуміння може мати два варіанти вирішення. Перший — сторони оперативно встановлюють істину, знаходячи помилку. Другий — розмова переводиться на деталі, в яких можна блукати дуже довго, позабувши про суть непорозуміння. Ясно, що перший варіант є прозорим і єдино нормальним для невинної людини, яка почула на свою адресу безпідставні звинувачення. Другий варіант застосовується тоді, коли пряме заперечення звинувачень неможливе, а треба якось викручуватись, що називається, зберігати обличчя, аж доки не знайдеться вихід або компроміс.

Навколобюджетний скандал, що спалахнув у парламенті наприкінці минулого тижня, можна розглядати або з позиції здорового глузду, або уводити обговорення убік, у ті самі вищезгадані деталі. Схоже, махінації з бюджетом були. Якби це було не так, то ми б почули з боку керівника бюджетного комітету переконливі аргументи з цифрами. Цього не сталося не тільки з тієї причини, що є проблеми з контраргументами. З «наклепниками» вийшла неув’язочка. Питання про невідповідність підписаного бюджету варіанту, проголосованому в сесійній залі, порушили політичні союзники Петра Порошенка та блоку «Наша Україна». Першими зорієнтувалися соціалісти і тимошенківці, які аж занадто швидко охололи до бюджетного скандалу. Принциповість виявив головний комуніст Петро Симоненко, якому не вийшло миттєво заслабнути на склероз.

Тепер залагоджувати непорозуміння кинулись і керівники Верховної Ради, які зрозуміли, що втрачається з такими труднощами досягнутий наприкінці минулого року баланс між фракціями, а відставка бюджетного комітету потягне за собою поновлення непростих торгів за цей ласий шматочок парламентського пирога. Єдине, що спрощується, — тепер всім, а не тільки вузькому колу посвячених видно, за що саме боролися сили, які прагнули залишити керівництво бюджетним комітетом за «Нашою Україною». Виявлення невеликого у масштабі держави непорозуміння у вигляді «домальованих» кількох десятків мільйонів гривень тягне за собою перегляд всього бюджету. Справді, що то за бюджет такий, в якому можуть зникати мільйони гривень? Не виключено, що так було і раніше, просто тоді «фокус» з бюджетом проходив, а тепер не пройшов. А якщо почати звіряти із фонограмами та стенограмами ухвалені обласні, районні та міські бюджети?

Уже у перші ж дні скандалу з’явилося бажання перекласти всю вину на виконавців: мовляв, замучена невисоким окладом працівниця апарату ВР випадково не ту клавішу натиснула, ось і полізли бюджетні мільйони не туди. Слабкий аргумент. У такому разі вся наша державна політика може залежати від помилки заспаного клерка. В житті такого з грошима не буває. Ніколи не забуду безграмотну сусідську бабуню із мого дитинства. Вона не вміла ні писати, ні читати, розписувалася «хрестиком». Але обманути її хоча б на копійку було неможливо ні за яких умов. Тому й депутатам- бюджетникам не слід прикидатися неграмотними бабусями. Можливо, слід визнати, що помилка на кілька десятків мільйонів таки вкралася у текст бюджету. А потім знайти справжнє джерело помилки, хоч чого б це коштувало окремим політикам чи політичним силам. Якщо ж цього не зробити, нічого страшного не станеться: кого нині здивуєш подвійною бухгалтерією? Хіба що наступні зловживання з бюджетом досягнуть масштабів, проти яких нинішні десятки мільйонів здадуться дрібницею. Власне, ми це вже проходили, коли бюджетні кошти хронічно не доходили до тих, кому були призначені. Знайшлись і політики, які приписують тепер особисто собі припинення практики невиплат або невчасних виплат бюджетних грошей і претендують за це на звання «рятівників нації». Цього разу «рятівників» не буде. Бюджетний скандал вдарив абсолютно по всіх учасниках бюджетного процесу, показавши їхню, щонайменше, недбалість і некомпетентність. Про щось більше говорити поки що передчасно. Коли винуватих занадто багато, вина кудись непомітно зникає і ніхто реальної відповідальності не несе. Це вам не дядька в тюрму за мішок картоплі засадити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати