Перейти до основного вмісту

«Показова смерть» і радісний порятунок:

чи надовго оживили «Артек»?
03 лютого, 00:00

Загальний плач за нібито загибеллю «Артека» зробив потрібний ефект — до «розв’язання проблеми» підключилися всі, хто хоч коли-небудь чув його назву. Депутати російської Держдуми, як завжди, приєдналися до розв’язання української проблеми. Вони звернулися з пропозицією просто викупити «Артек» у власність своєї держави, не дуже задумуючись, чи краще буде від цього «Артекові», чи гірше, а, можливо, так само не солодко, як і у власності ДУС. Внесли свої пропозиції і колишній Президент України Леонід Кучма, і декілька міністерств. Президент України Віктор Ющенко звернувся до уряду Юлії Тимошенко з проханням вжити дійових заходів для нормалізації роботи дитячого центру «Артек».

Навіть мама Саманти Сміт написала відкритого листа на захист «Артека». Джейн Сміт, демонструючи вражаючу, — до дрібниць! — обізнаність із ситуацією не лише в «Артеці», але і загалом на ПБК (?! — Авт.), звертається до керівництва України з проханням зробити все можливе для збереження «чудового історичного місця заради майбутнього дітей». Як повідомляє портал «Новости Крыма», лист від Джейн Сміт надійшов на адресу прес-служби «Артека». Мама Саманти Сміт — 10-річної дівчинки, яка на початку 1980-х років написала лист тогочасному лідерові СРСР Юрієві Андропову, що стало символом нових взаємовідносин між СРСР і США — звертається до керівництва України з проханням зробити все можливе для збереження «Артека». «Багато хто з американців пам’ятає ту мандрівку моєї дочки і ту теплоту й турботу, яку вона отримала в «Артеку», — говориться в листі. — Я поверталася до «Артека» не менше п’яти разів після цього, кожного разу отримуючи виняткову повагу з боку прекрасного персоналу цього табору, безмежно відданого дітям і їхнім інтересам. Я бачила чудовий вплив на міжнародні відносини, коли інтернаціональні зміни «Артека» об’єднували народи в ім’я дітей, навіть, коли уряди їхніх країн не знаходили розуміння». Джейн Сміт висловлює крайню стурбованість ситуацією навколо міжнародного дитячого центру. «Я розумію, чому прекрасне узбережжя Чорного моря в «Артеку» може бути привабливим для забудови, — пише вона. — Я розумію, що уряду дуже потрібні гроші. Однак, наші діти — це наше головне багатство. І я впевнена, що уряд може знайти спосіб урятувати «Артек» для дітей України і для дітей усього світу» — пише Джейн Сміт на сайті «Артека».

У Києві під головуванням прем’єр-міністра Юлії Тимошенко відбулася нарада з питань функціонування «Артека». 31 січня відбулася хода ініціативної групи підтримки «Артека» від майдану Незалежності до будівлі Кабміну, де засідав уряд.

Голова Ради міністрів Криму Віктор Плакида вважає, що сьогодні необхідно об’єднати зусилля влади та громадськості для збереження «Артека» — гордості Криму, унікальної дитячої оздоровниці, створеної працею багатьох поколінь. У Києві він провів ряд робочих зустрічей із представниками міністерств і відомств Кабінету Міністрів із питання подолання кризової ситуації у МДЦ «Артек», узяв участь у нараді з питань функціонування МДЦ «Артека», яка за дорученням Президента України Віктора Ющенка відбулася в уряді. Кабінет Міністрів України ініціював прийняття законопроекту про надання спеціального статусу Міжнародного дитячого центру «Артеку» і належної йому землі. Це дозволить у майбутньому захистити «Артек» від зміни призначення, відчуження землі та майна. Було прийнято ухвалу про виділення коштів із Резервного фонду Кабінету Міністрів із метою поліпшення фінансової ситуації в «Артеку». Як повідомили «Дневі» в прес-службі Ради міністрів АРК, Віктор Плакида сподівається, що прийняті на засіданні уряду законопроекти щодо функціонування, статусу і фінансування «Артека» буде підтримано Верховною Радою. Він також висловив вдячність урядові за оперативне реагування і розв’язання проблемних питань функціонування центру «Артек».

Як повідомляється, Кабінет Міністрів України має намір виділити з резервного фонду 30 млн. грн. на проведення капітального ремонту Міжнародного дитячого центру «Артек». Про це заявила Юлія Тимошенко на нараді з питань функціонування МДЦ «Артек». Прем’єр-міністр також доручила Міністерству фінансів протягом дня (!) переглянути річне фінансування МДЦ «Артек». «19 мільйонів гривень, які виділено «Артеку» на 2009 рік, розтягнуто на рік, ми зараз переведем їх на перший квартал, і перший квартал фінансуватиметься за рахунок цих коштів», — уточнила вона. За її словами, уряд також збирається вивчити можливість додаткового фінансування МДЦ «Артек» у квітні — грудні 2009 року на рівні 57 мільйонів гривень. Таку ситуацію передбачав «День» (див. статтю «Артек»: недитячі проблеми», 29 січня 2009 р.): керівництво «Артека» досягло своєї мети — незважаючи на глибоку фінансову кризу, складне становище бюджету України загалом, — гарантованого виділення зі скарбниці 57 млн. грн. на підтримку життєдіяльності МДЦ, незважаючи на економічні підсумки його роботи та відсутність компетентних розрахунків про рівень рентабельності МДЦ.

Для того, щоб приховати реальну безгосподарність в самому «Артеку», для латання явної дірки в його бюджеті, яка утворилася через зупинку роботи МДЦ у нинішній зимовий період, Кабінет Міністрів надав дитячому центру «Артек» статус бази з підготовки спортсменів до олімпійських і паралімпійських ігор, — повідомила прем’єр-міністр у суботу на прес-конференції після завершення позачергового засідання уряду. На думку Юлії Володимирівни, така ухвала Кабміну дасть можливість забезпечити додаткове фінансування «Артеку» через фінансування програм підготовки українських спортсменів до міжнародних спортивних змагань. Той факт, що при цьому адміністративною ухвалою замовлення і бюджетні гроші перекладаються з кишені вже існуючих у Криму спеціалізованих олімпійських баз, до кишені дитячого (?) табору — не спеціалізованого для підготовки спортсменів-олімпійців! — нікого чомусь не бентежить...

Заступники генерального директора МДЦ «Артек» Віталій Навроцький і Андрій Аністрай також підтримують ухвалу уряду, повідомляють агенції. Зокрема, Віталій Навроцький зазначив, що за всю історію «Артека» так швидко не вирішувалися ніякі питання його функціонування, а тепер за два дні пророблено колосальну роботу з вирішення кризових питань життя та діяльності дитячого центру.

У той же час керівник Державного управління справами Президента Ігор Тарасюк вважає неможливим зміну форми управління «Артеком» без узгодження з ЮНЕСКО. Керівник Державного управління справами Президента зазначив, що всі інші ухвали, прийняті сьогодні урядом для забезпечення функціонування МДЦ «Артек», дозволять урегулювати всі проблеми. «Якщо кошти дійсно будуть наступного тижня, то нас це влаштовує, але все це потрібно було робити раніше», — говорить він.

Внаслідок вистави «прекрасної смерті на миру» «Артек» врятовано. Але спосіб його порятунку лише підтверджує припущення газети «День», висловлене в попередній статті, про те, що «показову смерть» МДЦ затіяно лише заради того, щоб «вибити» з бюджету потрібну суму для безбідного існування. Та ще для непередбаченої передачі «Артека» з одного відомства до іншого, яке, проте, ще може й не відбутися. Адже, скоріше за все, ми з вами, включаючи колишнього президента Кучму і маму Саманти Сміт, є просто статистами у багатоходовій театральній постановці. Метою первинного формування пакету замовлень на 1,5 тисячі путівок замість потрібних 15 тисяч при складанні бюджету було бажання політиків дати привід для світового галасу, внаслідок якого Кабмін зміг, зібравшись у вихідний день, в екстреному порядку перепідпорядкувати «Артек» собі, і лише потім щедро обдарувати мільйонами, але тепер уже не з основного, а з Резервного фонду. Кабмін, таким чином, убив двох зайців: і «Артек» собі перепідпорядкував, і заліз у недоторкуваний раніше Резервний фонд бюджету — пам’ятаєте минулу суперечку про те, що його можна використати «лише у випадках, передбачених законом»? А всю армію журналістів, які бадьоро описували можливу смерть «Артека» (в тому числі й програма «Свобода слова»), — задешево й масово використали в своїх цілях. Ніхто в «Артеку» вмирати й не збирався, принаймні, цього року! Усі посвячені добре знали неодмінний кінець цієї хитро продуманої операції!

Обраний Кабміном спосіб порятунку «Артека» підтверджує також згаданий «Днем» висновок Рахункової палати України про неефективність менеджменту МДЦ «Артек» за умов ринкової економіки. У експертів нашої газети немає сумнівів, що все буде, як ми й передбачали: «Артек» безбідно проведе майбутнє літо, але на початку 2010 року все повториться спочатку — знову недостатнє виділення коштів у проекті бюджету, знову «показова смерть» МДЦ на виду в усього світу, знову голодування, акції протесту, затримка зарплатні, знову лист від матері Саманти Сміт на власному сайті, група підтримки під стінами Кабміну, і — дивовижний порятунок від жалісливого прем’єр-міністра, який вольовим методом накаже виділити 35 (чи скільки там потрібно буде за рік?) мільйонів гривень із Резервного фонду чи за рахунок інших споживачів. І все повториться спочатку...

Але так само не буде ж без кінця! Так, може, починати реформування краще раніше, аніж пізніше? І вже точно — краще раніше, ніж ніколи?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати