ПОЛIТIНФОРМАЦIЯ
«Постреволюційна ситуація — не виправдання...»
Парламентська Асамблея Ради Європи збирається продовжити моніторинг України до майбутніх парламентських виборів, на які також направить спостережну місію. Про це говориться в проекті резолюції, яку сьогодні, 5 жовтня, буде винесено на розгляд і голосування на засіданні ПАРЄ. Співдоповідачами від моніторингового комітету виступлять депутати Ханне Северінсен (яка й передала агентству Інтерфакс-Україна текст проекту резолюції) та Ренате Вольвенд. Розгляд українського питання відбудеться відразу ж після голосування щодо кандидатур на пост комісара Ради Європи з прав людини й кандидатури на посаду генерального секретаря ПАРЄ.
В інтерв’ю агентству Х. Северінсен зазначила, що проект доповіді та резолюції складався до вересневої кризи влади в Україні, а тому не відображає подій, що відбулися. Всього у доповіді 99 сторінок, де також фігурує виступ президента Віктора Ющенка на сесії ПАРЄ 25 січня нинішнього року. Це — шостий регулярний моніторинговий звіт по Україні.
Підготовка та проведення березневих парламентських виборів у відповідності із стандартами Європейського Союзу будуть головною перевіркою для нової влади. Асамблея також збирається допомагати в функціонуванні демократичних інститутів та прогресі імплементації важливих для країни реформ. У ПАРЄ схвалюють «перші досягнення нових лідерів, але зазначають, що необхідно покінчити із залишками минулого, щоб гарантувати проведення реформ, в яких Україна має нагальну потребу». «Постреволюційна ситуація не може бути виправданням для поквапливих непродуманих рішень, боротьба з корупцією та зміцнення ролі закону має бути пріоритетом для України в плані будівництва й зміцнення фундаменту для стабільного і демократичного майбутнього», — говориться в проекті документа.
У проекті міститься також ряд рекомендацій. Зокрема, ПАРЄ закликає Українську владу адаптувати закон про взаємодію гілок влади до норм Конституції, якомога швидше ввести в дію закони «Про Президента» і «Про Кабінет Міністрів». Окрім того, Асамблея рекомендує звернути увагу на закон про парламентські тимчасові спеціальні слідчі комісії, на зміцнення законодавчих гарантій і умов для функціонування парламентської опозиції, на закон про нову роль прокуратури. ПАРЄ також закликає продовжувати реформи в системі місцевого самоврядування, виключити контроль над місцевою владою й будь-якими засобами масової інформації, гарантувати прозорість прав мас-медіа. Асамблея рекомендує продовжити реформу судоустрою, Служби безпеки України, завершити нову версію Кримінально-процесуального Кодексу, передати Департамент з виконання покарань у відання Міністерства юстиції, продовжити боротьбу з корупцією.
Крім того, ПАРЄ виражає побажання направити справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе до суду «тільки з тими, хто замовив, організував і виконав убивство».
Лідер СДПУ(О) вимагає пояснень
Коментуючи опубліковане на сайті «Української правди» (www.pravda.com.ua) інтерв’ю екс-секретаря РНБО, в якому П. Порошенко звинувачує СДПУ(О) в причетності до політичної кризи, лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук заявив: «Дивує, що колишній секретар РНБО, який за службовими обов’язками мав би знати про всі зловживання влади, лише тепер вирішив порушити восьмимісячне мовчання». «Я був би дуже вдячний, — зазначається також у заяві В. Медведчука, поширеній прес-службою СДПУ(О), — якби Порошенко відверто поділився, як він організовував політичні репресії проти членів СДПУ(О), як незаконно порушував десятки кримінальних справ проти представників опозиції й насамперед проти членів нашої партії, як йшов грубий тиск на суддів, які виносили рішення, що йдуть врозріз із законом. Або хоча б розповів про те, яку долю він, Порошенко, разом зі своїм іноземним партнером по бізнесу Григорішиним визначив для футбольного клубу «Динамо-Київ».
Святослав Піскун: Справа Гонгадзе буде слухатися в районному суді
Кримінальна справа про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе буде передана до суду орієнтовно в жовтні або на початку листопада цього року. Як передає кореспондент УНІАН, про це журналістам у Страсбурзі повідомив генпрокурор України Святослав Піскун, який бере участь у засіданні сесії ПАРЄ. Учасники майбутнього судового процесу в цей час вивчають матеріали справи і, як зазначив С. Піскун, «ніхто не має права на них впливати, щоб зупинити цей процес». На запитання кореспондента УНІАН, де саме буде проходити судовий процес, генпрокурор відповів, що, згідно із законом, він буде проходити в одному з районних судів: «У якому саме, буде визначено прокурором, який здійснює нагляд за справою». С. Піскун також зазначив: «Якщо хто-небудь говорить про організаторів цього вбивства і називає конкретні прізвища, то, по-перше, ця людина порушує закони й Конституцію України — презумпцію невинності...
Водночас генпрокурор України зазначив, що у випадку, «якщо будуть виявлені нові обставини, буде, наприклад, когось допитано, будуть пред’явлені якісь документальні підтвердження, — все це можна розслідувати й говорити про розвиток другого етапу справи». «Але справу не припинено і, якщо перший етап іде до суду, то другий етап продовжує розслідуватись», — додав він.
Українські депутати їдуть до Березовського за платіжками
Слідча комісія Верховної Ради, що вивчає обставини можливого фінансування виборчої кампанії Віктора Ющенка російським бізнесменом Борисом Березовським, в четвер відвідає Лондон для зустрічі з самим Березовським. Про це журналістам сказав член комісії Михайло Поживанов, повідомляє www.glavred.info. За словами М. Поживанова, крім нього до Лондона поїдуть депутати Ігор Шкіря («Регіони України») і Юрій Соломатін (фракція КПУ). Михайло Поживанов стверджує, що Березовський дав згоду на зустріч з українськими депутатами в четвер.
Як відомо, 14 вересня перший президент України Леонід Кравчук з посиланням на самого Березовського повідомив, що організації, які належать олігарху, переказали 15 мільйонів доларів на рахунки фірм, які фінансували кампанію Ющенка під час президентських виборів. Раніше Б. Березовський заявив про готовність надати українським парламентарям всі документи, що торкаються справи про фінансування революції в Україні.
В опублікованому вчора інтерв’ю російській газеті «Новые известия» Леонід Кравчук ще раз наголосив, що «процедура імпічменту (яка, на думку Л. Кравчука, може початися щодо Віктора Ющенка, якщо буде доведено, що його виборча кампанія фінансувалася із-за кордону. — Ред. ) і сам імпічмент — це не одне і те ж. Процедура — це швидше слідство з приводу конкретних обвинувачень. І якщо він скаже «ні», то процедура припиняється і сам імпічмент, тобто голосування за усунення президента від влади не відбудеться. Крім того, навіть якщо голосування все-таки пройде, дуже небагато шансів, що воно дасть у підсумку позитивний результат. На підтримку імпічменту має бути набрано 337 голосів депутатів Верховної Ради, що на даний момент в принципі нереально».
Випуск газети №:
№181, (2005)Рубрика
Подробиці