Перейти до основного вмісту

Політичні підсумки року

30 грудня, 14:29
«МІНСЬКІ ПЕРЕГОВОРИ» / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Мінськ-2. Наслідки

Цей рік розпочався для України з низки трагічних поразок. Ми втратили ДАП, який став символом нескореності духу українських солдат, і відступили зі стратегічного міста Дебальцевого. Оточення на військовому фронті довершилось «котлом» дипломатичним, а саме підписанням в лютому так званих «Мінських угод-2» за якими Україна зобов’язалась не лише амністувати терористів, але й надати окупованим територіям «особливий статус» та провести там місцеві вибори остаточно легалізувавши самозванців. Порядок встановлення контролю над кордоном в цих угодах виписаний неоднозначно. В рамках процесу перемовин між спеціально створеними підгрупами найбільш успішно працювала безпекова підгрупа, яка домоглась припинення вогню на досить довгий строк. Але, на жаль, подальший розвиток перемовин загнаний в згаданий тупиковий алгоритм пунктів лютневої угоди. Зрештою хто в Мінську представляє Донбас? Поки що ми там бачимо окупантів і зрадників України. Корону «Дня» за приклад громадянської позиції отримав уродженець Пакистану Башир Саєд, який до останнього стояв на проукраїнських позиціях в Луганську і не дивлячись на втрати і небезпеку залишився вірним своїм патріотичним переконанням. Гострим залишається питання стратегії розвитку нашої оборони і подальших кроків враховуючи агресивні плани ворога. В цьому плані воєнний експерт Валентин Бадрак, який отримав від «Дня» Корону за влучний аналіз у воєнних питаннях, неодноразово наголошував на головних завданнях, які стоять перед оборонним комплексом і тих викликах, які чекають нашу країну.

Блокада Криму – народ замість держави

Нерішучість влади і неоднозначність поведінки щодо агресора і окупованих територій цього року (як і в минулому) примусила народ братися за вирішення справ власноруч. Так цією осінню представники кримських татар та низки рухів розпочали торговельну блокаду Криму. Можна сперечатися щодо ефективності таких дій, які вилились у більш радикальні способи (підрив ЛЕП і фактичне знеструмлення півострова), але за цими кроками можна простежити перш за все безпорадність керівництва держави, тобто політичної волі. Влада досі так і не визначилась — ми торгуємо з окупантом, чи воюємо.

Псевдореформи

Варто згадати про ще одну показову тенденцію у владних верхах — залучення так званих варягів, тобто призначення на ключові посади іноземних громадян. При чому часто йдеться про громадян чомусь однієї дружньої країни — Грузії. Єдиною реформою, яка пропонується загалу в піар-обгортці, є так звана реформа поліції. Реформи (як і революції) починаються зі зміни суті системи, а не з перефарбовування старих механізмів і його часткового полагодження. Чи буде, в даному випаду, за зміною назви докорінна зміна правоохоронної системи?

Із сумнівним новим Податковим кодексом виступила міністр фінансів Наталія Яресько, внаслідок чого підприємці розпочали протести. Тема ж децентралізації, яка мала торкнутись змін в Основний Закон, взагалі поставила дуже багато питань щодо намагань головою держави під терміном децентралізації насправді запровадити жорстку вертикаль влади, а з іншого боку неясним залишається те чи дозріли самі громади для отримання розширених повноважень. Останній момент є ключовим в побудові громадянського суспільства.

Місцеві вибори і результати

У жовтні цього року були проведені місцеві вибори. Виявилось, що реальною опозицією до провладних партій є зовсім не колишні «регіонали», які перефарбувались в Опоблок. Реальне протистояння відбулось між представниками «БПП-Солідарності» і УКРОПом. Останній проект, який асоціюють із дніпропетровською командою, був «розкручений» за лічені місяці. При цьому, очевидним водорозділом цього року став розкол між Петром Порошенко і Ігорем Коломойським. Прем’єрський проект Арсенія Яценюка «Народний фронт», внаслідок втрати своїх електоральних позицій, просто не брав участі в нинішніх перегонах. Було очевидно, що від БПП на виборах йшли ті ж самі «регіонали». Отже ці вибори довели, що старі принципи технологій зовсім не змінились. З іншого боку не можна не відмітити і певний розрив шаблонів в окремих містах, де перемогла реальна політична альтернатива. За мерський прорив  корону «Дня» отримали мер Глухова Мішель Терещенко, мер Дніпропетровська Борис Філатов та мер Миколаєва Олександр Сєнкевич.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати