Полiтик у режимi реального часу
За винятком «економічних», запитання можна умовно поділити на «внутрішньополітичні», «зовнішньополітичні» і «передвиборні». Останні відрізнялися, як правило, особливою гостротою. Один з учасників Інтернет- конференції висловив стурбованість тим, що, можливо, «залишилося дуже мало часу для корінного перелому в свідомості мільйонів простих українців», яким «забили мізки «до самого не хочу». Є.Марчук стисло відповів, що часу, на його думку, достатньо, але зазначив: «Щодо іншого — правда ваша». Іншому учасникові, котрий цікавився, якою буде — у разі перемоги Марчука — доля тих ЗМІ, які зараз «м'яко кажучи, пишуть брехню», Євген Кирилович відповів: «Засоби масової інформації тут ні при чому. Розбиратися будемо з тими, хто примушував їх це робити». Кандидат вважає також, що його передвиборна стратегія не потребує «агресивності», оскільки в агресивності, яку виявляє нинішній Президент, сенсу явно небагато. Найяскравішим же штрихом, здатним привернути увагу виборців, він назвав «рішення канівської четвірки» (про висунення єдиного кандидата. — Авт. ). Ще під час відповідей на «передвиборний» блок запитань Є. Марчук заявив про неможливість будь-яких домовленостей між ним і кандидатом від компартії П. Симоненком і висловив упевненість, що зуміє залучити частину потенційних виборців останнього, а також більшість виборців О. Мороза. Зі слів Є.Марчука, сьогодні проходять переговори з правими кандидатами про зняття їхніх кандидатур на його користь, однак він не хотів би поки що називати цих кандидатів. На його думку, найбільш вірогідним його противником у другому турі є Симоненко. Нарешті, Євген Кирилович дав зрозуміти, що вважає неприйнятними ті методи, якими проводять агітацію за Леоніда Кучму.
Найважливішими кроками, які потрібно зробити у внутрішній політиці, Є. Марчук вважає не декларативний «порядок через рік», а «порядок і справедливість при верховенстві права, що підтримують люди». Саме такий підхід має бути «єдиними правилами гри насамперед для влади», оскільки влада «повинна дуже добре знати, чого їй не можна робити». Відповідаючи на інші запитання, кандидат підтвердив, що, як і раніше, вважатиме себе соціал-демократом, і висловив упевненість, що незабаром поняття «лівий» чи «правий» «будуть стерті у практичній діяльності». Багатьох зацікавить відповідь Є.Марчука на запитання одного з учасників конференції про те, що багато студентів нещодавно створеного за наказом міністра закордонних справ факультету консульського права Юридичної академії ім. Ярослава Мудрого (Харків) мають намір голосувати за чинного Президента, оскільки за перемоги іншого кандидата новий міністр закордонних справ «може просто закрити цей факультет». Євген Марчук запевнив, що з факультетом «не тільки нічого не станеться», але й «Україні... доведеться відкрити ще як мінімум два факультети такого ж типу в інших містах».
У разі перемоги на виборах претендент на президентське крісло має намір ініціювати внесення змін до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», щоб оперативників не втягували в «образливі для них заходи під час президентських і парламентських виборів». Є. Марчук також назвав «передчасною» ідею двопалатного парламенту, оскільки, на його думку, зараз це «удвічі сповільнить законотворчий процес».
У сфері зовнішньої політики Євген Кирилович вважає важливими співпрацю з Росією як зі стратегічним партнером і співпрацю з МВФ, кредити якого є «найвигіднішими і найдешевшими», і наголошує, що будь-яку аналогічну співпрацю потрібно здійснювати лише з точки зору захисту інтересів України. На його думку, СНД є «структурою, що відмирає», яку добре б використати «для президентських виборів — для організації взаємної підтримки». А ще СНД «буде використано в інтересах України».
Найбільшою небезпекою для сьогоднішньої України Є. К. Марчук назвав «нашестя дилетантів», а одним з найбільш необхідних заходів — створення «інтелектуального потенціалу на базі вітчизняної науки», оскільки «у XXI столітті переважати у світі буде не фінансовий, а інтелектуальний капітал».
Особливо хотілося б виділити поставлене одним із учасників конференції запитання, відповісти на яке, за всієї простоти його формулювання, напевно, було не так вже й просто — кандидата попросили назвати «хоча б одну причину», з якої вигідніше проголосувати за нього, аніж викреслити всі імена в списку. Євген Кирилович відповів, як завжди, просто. І, головне, зрозуміло: «Якщо у вас є розгортка картинки — подивіться на мене, а якщо немає, то подивіться кінцівку моєї програми». У кінці своєї передвиборної програми Марчук, як відомо, обіцяє провести дострокове переобрання президента, якщо не справиться з поліпшенням ситуації в країні. Але і перша частина відповіді, вочевидь, є не просто красивою фразою. Кандидат, чия присутність в Інтернеті є найактивнішою з інших кандидатів у президенти України, який робить ставку на інтелігенцію, навряд чи може повести суспільство до диктатури, чим нас так лякають, або охлократії на кшталт існуючої нині.