Пошук, рятування, виживання...
У Криму завершилась конференція з військово-космічної медицини.
Реформування сучасного війська передбачає освоєння його підрозділами найсучасніших форм і методів не тільки ведення бою, але й ефективних методів рятування та реабілітації воїнів, які з тих чи інших причин потрапили в екстремальні ситуації. Більше того — сучасна авіаційна та космічна медицина, яка відроджується в Україні, значну увагу, як підкреслює головнокомандуючий Військово-Повітряними силами ЗС України, генерал-лейтенант Ярослав Скалько, приділяє профілактиці здоров’я військових льотчиків. За підрахунками військових істориків, за 105-денну фінську війну радянські війська втратили від 130 до 300 тисяч людей, а фіни — тільки 19576 чоловік. За роки Великої Вітчизняної війни СРСР втратив 43 мільйони 448 тисяч людей, у тому числі військовослужбовців 28 мільйонів, а Німеччина — 4 мільйони військовослужбовців та 2 мільйони цивільних. Порівняння цієї статистики говорить про те, що СРСР воював, як ніхто у світі навіть в ті часи, виключно за допомогою «гарматного м’яса», і така тактика зараз не прийнятна для української армії. Зараз неймовірно виростає цінність людського життя, а тому військові завдання мають виконуватись за рахунок якомога меншого числа жертв. Тому значно підвищується роль військової медицини, на плечі якої лягає завдання пошуку та рятування, а також наступної реабілітації військовиків, які потрапили в екстремальні ситуації.
Саме ці проблеми обговорювались 4—8 вересня нинішнього року на конференції в Судаку (Крим), яку проводили Медична служба ВПС ЗС України, Міжнародна Академія проблем людини в авіації і космонавтиці, Центр управління пошуково- рятувальним забезпеченням польотів авіації Збройних сил України. Мета конференції, яка проводилась під керівництвом головнокомандувача ВПС, генерал-лейтенанта Ярослава Скалька — визначення сучасного стану та розробка проблем пошуку, рятування та виживання льотних екіпажів і перспективи подальшого розвитку системи пошуково-рятувального та реабілітаційного забезпечення льотного складу українських ВПС. Конференція мала міжнародний статус, у ній взяли участь російські спеціалісти з авіаційної та космічної медицини, які високо оцінили розробки українських колег у цих напрямках.
Під час конференції було проаналізовано та обговорено не тільки сучасний стан та перспективи пошуку, рятування та реабілітації військовиків, але проведено практичні заняття з рятування. Зокрема, учасники конференції побували в Державному авіаційно-науковому випробувальному центрі поблизу Феодосії, де було проведене показове заняття «Пошук та рятування екіпажу, який потрапив у екстремальну ситуацію», опрацьовувались на практиці різні методи рятування та надання допомоги на морі.
Але все ж основне завдання військових медиків — профілактика захворювань пілотів. Тому її учасники приділили багато уваги науковим аспектам клініки, діагностики та лікування захворювань льотного складу. В Судаку в ході конференції було відкрито відділення пульмонології Центру управління пошуково-рятувальним забезпеченням польотів Збройних сил України. Цей заклад допоможе значно посилити профілактичні напрямки підтримання здоров’я пілотів. У день конференції військові медики провели також уже традиційні «Вересневі зустрічі» — галузеву конференцію військових гастроентерологів, на якій розглянуто сучасні проблеми розвитку клініки, діагностики та лікування захворювань органів травлення у льотчиків та космонавтів.
Рекомендації конференції допоможуть військовим лікарям вийти на новий рівень не тільки пошуково-рятувальних робіт, але й профілактики захворювань військових льотчиків.