Перейти до основного вмісту

Потрібен – темп!

Експерт: До цього часу командування силовими структурами фактично не було в одних руках
16 червня, 18:33

Після збитого терористами українського літака в Луганську, Рада національної безпеки і оборони збиралася вже двічі. На попередньому в суботу Президент Петро Порошенко заявив: «Ми зробимо все можливе, щоб винні у загибелі військових були знайдені, щоб терористи отримали адекватну відповідь і були покарані. Сьогодні українська армія вперше перейшла в контрнаступ. Я поставив Збройним Силам України першочергове завдання — взяти під контроль державний кордон України, через який терористи отримують зброю, техніку, підкріплення, гроші».

Правильні слова, але сьогодні вони виглядають запізнілими. Українська сторона хронічно не встигає. Перед засіданням РНБО в понеділок Петро Порошенко видав указ, яким затвердив новий склад цієї структури. Зокрема, в ній залишилися три в. о. — міністра закордонних справ, міністра оборони, генерального прокурора. Ситуація на сході не дає часу на розкачку. Хоч і трагедії в Луганську ще розслідується (відсторонені ряд військових начальників, зокрема, генерал-майора Олександра Шутова з Генштабу), за словами експертів, не обійшлося без зради. «Могла бути і зрада серед диспетчерів, які відстежували політ», — сказав в. о. міністра оборони Михайло Коваль в ефірі телеканалу «Україна». Отже, кадрові питання, особливо, в силових відомствах — номер один.

І не тільки. Досі кордон з Росією не перекритий. Воєнний стан на Донбасі не введений. Все це треба було робити умовно кажучи ще позавчора. Знову затягується. Тим часом, гинуть люди. Ще 5 червня екс-глава СБУ, колишній прем’єр-міністр, міністр оборони і секретар РНБО, генерал армії України Євген Марчук в інтерв’ю «Укрінформу» навів докази необхідності введення в Донецькій та Луганській областях воєнного стану.

«Зараз відкриту збройну боротьбу проти державного суверенітету і територіальної цілісності України ведуть воєнізовані структури, організовані, у тому числі, за державного сприяння з боку іноземної країни — Росії, — говорить Марчук. — У спеціальних таборах вони проходять військову підготовку, оснащуються найновітнішою зброєю і транспортом російського виробництва і при повному сприянні російських прикордонників порушують державний кордон України, незаконно проникаючи на нашу територію. Присутність російських комбатантів на території України уже підтверджена однозначно і багаторазово. Серед організованих військових підрозділів виявлені військовослужбовці спецпідрозділів Росії. Організована ворожа діяльність структур на території України пов’язана з військовою протидією легітимній владі...».

На підтвердження підстав для воєнного стану є учорашня заява секретаря РНБО Андрія Парубія: «Продовжується, фактично, російське військове вторгнення, і ми маємо справу з російськими окупантами, з російською армією, яка озброює бойовиків і яка інтенсивно перекидає їх на схід нашої країни. За нашими даними, на тій частинці Донецької і Луганської областей (які під контролем бойовиків. — Ред.) їх зараз знаходиться від 15 до 20 тисяч». Також Парубій спростував заяви Володимира Путіна про відведення російських військ від кордону з Україною. «Чисельний склад збройних сил РФ біля кордону України нараховує 16 тисяч військових, на території Криму — до 22 тисяч військових, і на території Придністров’я — до 3,5 тисяч», — заявив секретар РНБО.

Чому українське керівництво зволікає із рішучими кроками, зокрема, введенням воєнного стану? Поки питання. Та навіть, коли необхідні рішення все-таки ухвалюються, вони є відповідями на вчорашні кроки Кремля, а сьогодні Росія вже застосовує наступний пункт своєї спецоперації. 

Учора глава фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв виступив із вимогою до Президента призначити керівників силових відомств. «Ми вважаємо, що на цьому тижні ми маємо почути прізвища кандидатів на призначення до силових структур та міністерств, бо досі вони мають статус в. о.», — сказав в понеділок на брифінгу Соболєв. «Батьківщина» також наполягає на запровадженні воєнного стану у Донецькій та Луганській областях.

Влучні пропозиції, проте, вони чомусь не реалізовувалися, коли «Батьківщина» мала всю повноту влади в країні. Не втратила вона її і сьогодні. Олександр Турчинов є головою Верховної Ради, а фракція, яку він представляє, є найбільшою в парламентській коаліції, не говорячи вже про числення посади, зокрема, в Кабміні, які займають представники цієї політичної сили.

«Сьогодні одна із основних проблем — зрадництво, як система на всіх рівнях, — коментує «Дню» віце-адмірал, командувач ВМС України в 1993—1996 гг. Володимир Безкоровайний. — Ми маємо прийти до того, що слово «генерал» і «герой» будуть звучати однаково, а наразі звучать однаково лише слова «генерал», «корупціонер» та «зрадник». Щоб ввести військовий стан, нам треба підготуватися. Потрібна матеріальна і організаційна підготованість: військовий контингент, який значно переважав би противника, відповідне його озброєння, захист цього контингенту тощо. Це треба робити швидко. Вважаю, що АТО повинен керувати уряд зі структурою, якій підпорядковані всі силові структури. До цього часу таке командування фактично не було зібрано в одні руки».

Втрата часу і зволікання з прийняттям необхідних рішень призводить до численних жертв і послаблення нашої позиції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати