Перейти до основного вмісту

Протистояння та шанси: другий тур

12 листопада, 20:09
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Цієї неділі Україну чекає другий тур «битви» на місцевих виборах. Громадяни мають обрати голів міст, у яких проживає понад 90 тис. мешканців, і в яких жоден кандидат не набрав більше 50% голосів після голосування 25 жовтня. Таких міст по всій Україні 29, включаючи столицю.

За результатами зведених показників партій після першого етапу місцевих виборів, політичні сили отримали таку підтримку в Україні: Блок Петра Порошенка — «Солідарність» — 19,4%, «Батьківщина» — 12%, «Опозиційний блок» — 11,5%, «УКРОП» — 7,3%, «Свобода» — 6,7%, «Радикальна партія Олега Ляшка» — 6,7%, «Самопоміч» — 6,3%, «Відродження» — 5,4%, «Наш край» — 4,8%, «Аграрна партія України» — 3,2%.

«У нас майже немає рад, де сформована однопартійна владна більшість, але є дуже багато рад, де більшість отримали проєвропейські сили, — заявив днями Президент Петро Порошенко по результатах першого туру виборів. — Наочним прикладом істотного оновлення влади є той факт, що з 379 міських голів 154 особи на цю посаду обрані вперше. Майже половина міських голів сьогодні (точно кажучи — 41%) вперше приступають до виконання своїх обов’язків».

У другому турі виборів нас чекають не просто конкуренція кандидатів, а принципова боротьба — інтересів, світоглядів та систем цінностей. Як ми вже писали, протистояння з Глухова перемістилося до інших міст. Серед них: Дніпропетровськ, Павлоград, Черкаси, Миколаїв...    


Херсон. Хто з ким?

Боротьба за крісло мера відбувається з традиційними домовленостями, чорним піаром і популізмом

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон

Останні вирішальні дні перед 15 листопада у Херсоні стають дедалі напруженішими. Домовленості про партійну підтримку і обіцянки ласих посад в управліннях, чорний піар, популізм і підкуп виборців — традиційні ознаки українських виборів не оминули боротьбу за посаду херсонського міського голови.

Згідно з офіційними даними Херсонської міської виборчої комісії, на виборах міського голови 25 жовтня переміг чинний мер, самовисуванець Володимир Миколаєнко. Його результат — 23,64% голосів. Друге місце посів кандидат від «Нашого краю», екс-регіонал Володимир Сальдо, який набрав 16,09%. Представник «Батьківщини» Владислав Мангер посів третє місце. За нього проголосувало 11,78% виборців.

У другому турі, який відбудеться 15 листопада, повинні були змагатися Миколаєнко і Сальдо. Втім, 3 листопада Сальдо заявив про відмову від подальшої боротьби. Своє рішення екс-регіонал і голосувальник за «диктаторські» закони пояснив нібито небезпекою провокацій, що можуть статися під час другого туру і які, з його слів, готують опоненти. Втім, із достовірних джерел стало відомо, що на цей крок Володимир Сальдо пішов після домовленостей із місцевою «Батьківщиною». Керівництво останньої не хотіло миритися з поразкою свого кандидата, і лише зняття Сальдо забезпечило Мангеру участь у другому турі.

ВСЕ ДЛЯ ПЕРЕМОГИ

Дуже яскраво «відзначилася» «Батьківщина». Після домовленостей із колись ворожим табором Сальдо Владислав Мангер продовжив розпочату ще у вересні популістичну риторику. Свою кампанію начальник міської податкової служби часів Януковича і колишній помічник екс-нардепа Олексія Журавка, якого СБУ розшукує за сприяння тероризму, побудував на гаслах про «зниження ціни на газ учетверо» та «безкоштовні аналізи у лікарнях». Останній лозунг став приводом для численних жартів і фотожаб у мережі.

Перед другим туром під вивіскою «міської програми доступних продуктів» Владислав Мангер влаштував продаж овочів за низькими цінами, а по суті — підкуп виборців. На одну з площ міста підігнали фури з картоплею, цибулею, морквою тощо. За овочами вишикувалися черги городян. Разом з товаром їм роздавали агітаційні матеріали за Мангера. Місцеві ЗМІ порівняли такий «ярмарок» із псевдореферендумом у «ДНР» минулого року, коли виборців заманювали на дільниці овочами по 1 гривні за кілограм.

«М’ЯКИЙ» МЕР

Володимир Миколаєнко після перемоги у першому турі кампанію проводить не так активно. Очевидно, він розраховує на власний рейтинг і в публічних виступах звертається до справ, які вдалося здійснити за півтора роки. Мер часто говорить про ремонт доріг, освітлення вулиць, притулок для тварин тощо. Насправді частково ці обіцянки було виконано (хоч і не дуже якісно), але до Миколаєнка лишається ще чимало запитань. Передусім — кадрових. Чинний мер зарекомендував себе занадто «м’яким» і нерішучим у питаннях очищення міської влади від чиновників, які колись вірно служили Сальдо, голосували в міськраді за російську мову як регіональну, виступали за розгін Майдану і роками насаджали в місті «русский мир» через імперську риторику в історії Херсона. За такою нерішучістю мера — позиція його першого заступника Ігоря Пастуха, який фінансував попередню кампанію Миколаєнка. Головне запитання до Миколаєнка нині — чи будуть реальні зміни у разі перемоги? Адже конкретного плану розвитку міста Миколаєнко так і не представив.

 ХТО КОГО ПІДТРИМАВ

Після першого туру партії, які пройшли до Херсонської міської ради, розділилися у підтримці кандидатів на посаду мера. Представники «БПП», Радикальної партії і «Свободи» заявили про підтримку Володимира Миколаєнка. Але днями на сайтах «Батьківщини» і «Свободи» з’явилася інформація про узгоджену підтримку кандидатів у другому турі по Україні. Це спантеличило херсонських свободівців, адже вони неодноразово виступали проти Мангера і вже публічно висловили прихильність Миколаєнку. Після рішення керівництва партії очільники місцевої «Свободи» ситуацію не коментують. Втім, в особистих розмовах і в обговореннях на Facebook кілька свободівців заявили, що не змінюватимуть раніше заявленої позиції.

«Батьківщину» і Владислава Мангера публічно підтримав лише голова місцевої «Громадянської позиції» Валерій Синявський, який сам не пройшов у міськраду. Жодна з прохідних партій Мангера не підтримала. Втім, зважаючи на вдалу співпрацю Мангера з Сальдо і «Нашим краєм», можна розраховувати на їхню подальшу коаліцію у міській раді.


Вирішальна «сутичка»

Експерт: «Найголовніше, щоб Дніпропетровськ і надалі залишався проукраїнським містом»

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ

Дніпропетровщина в очікуванні вирішального протистояння. Вибори відбудуться в п’яти великих містах області — Кривому Розі, Дніпродзержинську, Павлограді, Нікополі, а також в обласному центрі — Дніпропетровську. Підрахунок голосів після першого туру виявився непростим і тривав майже десять днів.

Саме тут триває головне протистояння між минулим і майбутнім — між Олександром Вілкулом («Опозиційний блок») і Борисом Філатовим («УКРОП»). За першого агітували екс-президент Кучма, його зять Пінчук, і навіть колишній президент Польщі Олександр Квасьневський. За нього ж фактично виступає і влада. Показовий союз. Ставка Філатова — патріотично налаштовані виборці, попередні заслуги і особисті зустрічі з дніпропетровцями.

Як перегрупується в другому турі міський електорат — спрогнозувати важко. Вочевидь, що багато що залежатиме від того, наскільки активною буде явка виборців на пункти голосування. У першому турі вона склала менше 43%, причому голосувати дружно йшли пенсіонери. Для кандидатів тепер критично важливо — чи прийде на вибори молодь. У цьому випадку виграє Борис Філатов, який пропонує в мерії радикальні реформи, активно веде виборчу кампанію.

«Вибори на Дніпропетровщині мають значення для всієї України. Дніпропетровськ, розташований в центрі країни, між Сходом і Заходом, можна порівняти з віссю, на якій тримаються політичні ваги. Вибори мера Дніпропетровська мають засвідчити, куди схиляються ці ваги. В який бік зорієнтується Дніпропетровськ — туди і вибудується вектор подальшого розвитку України. Але, найголовніше, щоб Дніпропетровськ і надалі залишався проукраїнським містом», — вважає координатор Дніпропетровського правозахисного центру Василь Сухов.

Варто зазначити, що напружена виборча кампанія йде не лише в Дніпропетровську. У Кривому Розі проти діючого мера Юрія Вілкула — батька лідера «Опозиційного блоку» — об’єднали свої зусилля демократичні сили. Вони закликають мешканців Кривого Рогу підтримати єдиного кандидата — місцевого підприємця Юрія Мілобога з партії «Самопоміч». Ще одним центром жорсткого протистояння сил старого і нового стала столиця Західного Донбасу — місто Павлоград, де змагаються кандидат від партії «УКРОП» Євген Терехов і Анатолій Вершина з «Опозиційного блоку».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати