Радикали vs угодовці
«Ситуація в «Опозиційному блоці» — це розбірки за те, хто буде головною партією Кремля в Україні», — експерт
У проросійському таборі тривають пертурбації. У вівторок співголова депутатської фракції «Опозиційний блок» Олександр Вілкул з трибуни парламенту заявив, що із фракції виключили співголову Юрія Бойка і заступника голови фракції Сергія Льовочкіна. Наразі в ній залишився 41 народний депутат. Як неодноразово писали в ЗМІ, «Опозиційний блок» складається із двох основних груп. Одна частина орієнтується на олігарха Ріната Ахметова, друга — на олігарха Дмитра Фірташа та колишнього голову АП Сергія Льовочкіна.
Між групами «пробігла чорна кішка» після того, як одна з них (Фірташа — Льовочкіна) пішла на об’єднання з партією «За життя» Вадима Рабіновича. Після того як Бойко і Рабінович заявили про створення «Опозиційної платформи — За життя», співголова Опоблоку Борис Колесніков написав у ФБ, що це «є особистою ініціативою народного депутата Юрія Бойка, не узгодженою з іншими членами ОП та не легітимізованою з’їздом партії». І от у вівторок стало ясно, що в середовищі Опоблоку відбувся остаточний розкол.
Юрій Бойко відреагував, констатувавши, що його членство у фракції ОП — у минулому і він приєднується до створення нової депутатської групи. «Опозиційний блок» залишається в минулому. Ми йдемо далі і створюємо депутатську групу «Опозиційна платформа — За життя». Таку парламентську групу буде створено у Верховній Раді найближчим часом», — заявив він (112.ua). Бойко додав, що до новоствореної парламентської групи приєднається частина опоблоківців, а також депутати з інших груп і фракцій. У свою чергу, Рабінович додав, що планується створити найбільшу групу в парламенті. «Ми будемо її розширювати за рахунок інших депутатів. Ця платформа націлена на війну з владою. І скоро ви побачите нові прапорці й нові обличчя», — заявив він.
УЖЕ КОЛИШНІ СОРАТНИКИ ПО ФРАКЦІЇ: ВИКЛЮЧЕНІ З «ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ» СЕРГІЙ ЛЬОВОЧКІН ТА ЮРІЙ БОЙКО І НОВИЙ ГОЛОВА ФРАКЦІЇ ВАДИМ НОВИНСЬКИЙ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Відреагував і Сергій Льовочкін. «По-перше, те, що сталося — це атака на кандидата в президенти Юрія Бойка. Він один із лідерів виборчих перегонів. Уже зараз зрозуміло, що Бойко і Тимошенко — це два кандидати, які мають шанси на другий тур. Це було здійснено на руку чинному президентові. Друге — це фактично похорон «Опозиційного блоку». Ми ж розуміємо, що виключені не Бойко та Льовочкін, а група із 20 депутатів», — заявив народний депутат журналістам.
Тим часом новим головою фракції «Опозиційний блок» у парламенті було обрано Вадима Новинського.
«Не думаю, що це їм добре вдасться, адже фігура Медведчука, який влітку увійшов до лав партії «За життя», не є привабливою навіть для великої частини «біло-синього» електорату, — заявила в коментарі «Дню» політолог Вікторія Подгорна (№ 206 за 13 листопада ц. р.). — Тому сподіваюся, що саме Медведчук не дасть відповідних результатів, на які очікує той блок, адже всі розуміють, що Медведчук — це російський вплив. Ми бачимо, що Ахметов не хоче вступати у відверто проросійську калюжу. Всі ці події відбуваються за умов прагнення Росії до реваншу».
Про реванш проросійських сил в Україні відкрито говорять представники відповідних партій. Фактично про це заявив той же Рабінович, коли наголосив, що «платформа націлена на війну з владою». Дивує, що у самої чинної влади, зокрема правоохоронних органів, немає питань до багатьох представників проросійського табору після Євромайдану. Наскільки результативним буде згадане об’єднання на виборах, поки говорити зарано. З усього видно, що колишній електорат регіоналів все одно буде дробитися, адже Бойко — поки не єдиний кандидат від цього табору. Скоріше, «група Ахметова» також висуне свого кандидата, яким може стати Вілкул. А колишній партнер Рабіновича — Євгеній Мураєв уже відкрито веде передвиборчу кампанію з новоствореною партією «Наші», фактично акумулюючи навколо себе виборців Рабіновича.
«ПУТІН БАЧИТЬ МЕДВЕДЧУКА СВОЇМ ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОРОМ В УКРАЇНІ»
Сергій ВИСОЦЬКИЙ, народний депутат України:
— Медведчук явно отримав завдання із Кремля — консолідувати всі проросійські сили в Україні для висунення єдиного кандидата на президентських виборах. Стара технологія Медведчука про розділення українців на сорти знову активно використовується, коли вони постійно заявляють про необхідність єдиного кандидата від півдня та сходу.
Натомість у Ахметова та інших представників колишньої Партії регіонів є свої зв’язки з Росією, тому й виникли такі внутрішньовидові розбірки всередині «Опозиційного блоку». Вони ведуть свої переговори з Кремлем і не хочуть іти «під Медведчука». А тим часом Путін бачить останнього своїм генерал-губернатором і представником в Україні.
Тобто те, що сьогодні відбувається в таборі колишніх «біло-блакитних», — це розбірки за те, хто буде головною проросійською партією в Україні.
Насправді це питання торгівлі. Якщо частина Опоблоку доторгується до необхідних для них речей, а це — бізнес, якісь квоти, труба... (держава їх не цікавить), то не виключно, що ближче до виборів усі вони знову об’єднаються. Звичайно, відсутність єдності в цьому таборі дробить їхній електорат і грає на користь України, але як тільки Кремль піде на поступки в певних господарських питаннях тій групі, яка виключила Львочкіна і Бойка з Опоблоку, питання може бути вирішено.
«ЛЬОВОЧКІН І МЕДВЕДЧУК ХОЧУТЬ БІЛЬШОГО, АХМЕТОВ ПРАЦЮЄ НА ЗБЕРЕЖЕННЯ СТАТУС-КВО»
Михайло БАСАРАБ, політолог:
— Останні перипетії в «Опоблоці» свідчать про те, що команда екс-регіоналів розділилася на дві команди — реваншистів-радикалів та угодовців. Групи Льовочкіна і Медведчука об’єдналися в бажанні якнайшвидшого прокремлівського реваншу в Україні. Група Ахметова не хоче революційних змін і зацікавлена у збереженні сьогоднішньої ситуації. Хоч для всіх представників команди Януковича сьогодні в Україні склалися сприятливі умови, Льовочкін і Медведчук хочуть більшого, Ахметов працює на збереження статус-кво. Якщо дивитися на ситуацію зовсім прагматичним поглядом, то дії «групи Ахметова» зумовлять розкол та ослаблення табору промосковських реваншистів в Україні.