СБУ проти НБР
«Силовики» шукають аргументи на свою користьЯкщо голова СБУ вголос зважився на критичні зауваження на адресу нової правоохоронної структури, то, напевно, ідея дворічної давнини про утворення НБР поступово втрачає свою привабливість у «верхах». Хоча є, так би мовити, й особисте — під дах НБР має перейти управління «К» Служби безпеки, що нині бореться з корупцією та злочинністю. Позбутись управління «К» — означає обмежити сферу свого впливу. Відтак після досить гарячих дебатів у парламенті, де закон про НБР не ухвалили навіть у першому читанні, голова СБУ Леонід Деркач також вирішив випустити декілька влучних стріл у бік усе ще паперового відомства іншого генерала — Василя Дурдинця.
«Навіть якщо закон про НБР і приймуть, то залишиться питання — чи буде спроможне це відомство проводити слідчі дії, бо це в законі до кінця не виписане. А по-друге, якщо зі структури СБУ вивести управління урядового зв’язку та зовнішню розвідку — то те, що залишиться, за своїми можливостями якраз подібне до американського ФБР. Бо ФБР, окрім шпигунства, займається тим, що нині робимо ми. А якщо мати на увазі боротьбу зі злочинністю, то в нас 850 працівників, які займаються цими питаннями. У МВС — за штатом 10 тисяч. І ставити їх разом і звіряти кількість карних справ — не варто», — переконаний голова СБУ. Останній аргумент, здається, особисто для Василя Дурдинця, який при захисті свого НБР у парламенті оперував статистичними показниками, котрі мали довести — існуючі силовики з корупцією воюють не на повну силу.
На боці СБУ у неоголошенiй війні з НБР також і прокуратура та МВС. Щоправда, на відміну від керівників, молоді представники цих відомств, звісно, можуть спокуситися перспективою швидкого службового росту в НБР. Але ця спокуса може швидко розвіятись, якщо під час наступних обговорень закону про НБР раптом з’ясується, що співробітники НБР можуть бути лише цивільними — без погонів, а отже, і без відповідних пільг. Проте й без цього позиції НБР рожевими не виглядають — у своєму становленні ця силова структура ризикує перетворитися на безстроковий довгобуд.