Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Що означає оптимізація і якою має бути чисельність ЗСУ?

Не треба забувати й про такі складові сектору безпеки держави, як підготовлений резерв та Війська територіальної оборони
07 липня, 18:47

Нещодавно ЗМІ збентежила інформація про заплановане скорочення чисельності Збройних сил України. Так, за словами міністра оборони України Андрія Тарана, така «оптимізація» буде проводитися обережно та виважено, і буде націлена на скорочення посад в штатній структурі. Зокрема, наразі існує невідповідність кількості посад реальній чисельності. В ЗСУ відповідно до Закону України «Про чисельність Збройних Сил України», згідно з яким вона не повинна перевищувати 250 тис. осіб, у тому числі 204 тис. військовослужбовців. Ось як, наприклад, пояснив ситуацію військовий експерт та головний редактор «Цензору» Юрій Бутусов: «Чисельність ЗСУ відповідно до закону — 250 тисяч, з них військовослужбовців — 204 тисячі. І дійсно, чисельність армії за списком становить понад 200 тисяч військовослужбовців. Але в ЗСУ на папері значиться близько півтори тисячі військових частин, всі вони не укомплектовані. Навіть штаби оперативних командувань мають некомплект до 50%. А яка ж штатна чисельність ЗСУ, щоб укомплектувати особовим складом все розгорнуті бригади? 350 тисяч чоловік. Тобто не вистачає приблизно 100—150 тисяч військовослужбовців. Набрати більше не дозволяє закон».

У свою чергу, в Генеральному штабі зазначили, що така хронічна неукомплектованість не дозволяє досягти необхідної злагодженості підрозділів та  суттєво знижує боєздатність військових частин. Отже, за офіційною інформацією, Генеральним штабом Збройних Сил України протягом року вживаються заходи щодо поетапного приведення штатної чисельності військ (сил) у відповідність до визначених законодавством України показників. «В рамках зазначеного не передбачається скорочення жодної бойової частини. У процесі оптимізації штатної чисельності, не буде скорочено жодного військовослужбовця. Передбачається лише скорочення посад, які тривалий час утримувалися вакантними. У ході організаційних заходів в основному будуть скорочені посади у військових частинах та підрозділах, які не залучаються до виконання завдань в операції Об’єднаних сил», — повідомили на сторінці Генерального штабу у фейсбук.

Скільки «штиків» необхідно для забезпечення оборони?

Отже, реальна чисельність Збройних сил не залежить від цього плану скорочення. Це, так би мовити, «паперова» оптимізація кадрів. Але очевидно, що для країни, яка знаходиться у стані війни, потрібне не укорочення кадрів, а навпаки нарощування. Деякі фахівці вважають, що численність ЗСУ має бути чим більше тим краще. «250 тисяч — це мінімум. Ну, менше 220 тисяч не може бути. На сьогодні чисельність Закону відповідає. Але така чисельність буде достатньою, коли буде створено надійний, достатній резерв в державі. Бо якщо згадати те, що ми були спроможні здійснювати раніше, і чому не можемо робити це зараз, то це є неспівставним», — переконаний  начальник Генерального штабу Збройних Сил України — перший заступник міністра оборони України (1993—1996) генерал-полковник Анатолій Лопата. Він вважає, що в кінці 1990-х — на початку 2000-х років мобілізаційний резерв, який ми могли тоді створити, розраховувався із наявності призивного контингенту. Тоді була можливість створення контрактної армії, але не було можливості її утримувати, переконаний генерал. «Насамперед, контрактна армія це — найманці, які служать не тільки за покликом душі, але ще й за гроші. Тобто, я вважаю, що без мотивації служби не можна створити нормальну контрактну армію», — додав він.

Але є й інша думка. Що чисельність армії має відштовхуватися, насамперед від потреб ЗСУ. Наприклад, генерал-полковник Сергій Попко, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України (2016 — 2019), в свою чергу, вважає що численність ЗСУ це — дуже складне питання. Тут треба прораховувати бойові потенціали. Багато залежить від того, чи то є мирний час чи особливий період. «Є різна чисельність, та різні потенціали. Для того, що б стримувати та упереджувати — це одна цифра. Для того, щоб протистояти реальним діям, це інша цифра. Наразі, за законодавством, численність ЗСУ 250 тисяч, але вона порахована разом із цивільним персоналом. Якщо б це була чисельність чисто військовослужбовців, а працівники були поза чисельністю Збройних сил, то я вважаю, що цієї кількості було б достатньо», — додав С. Попко.

Отже, для реального стримування агресії з боку РФ Україні варто звертати увагу на справді необхідну чисельність Збройних сил. Але не треба забувати й про такі складові сектору безпеки держави, як підготовлений резерв та Війська територіальної оборони. Вони також можуть виконувати різноманітні функції при повномасштабній агресії РФ, особливо, коли до «створення професійної армії» більшість генералів відноситься скептично. Наприклад, в Українському інституті безпекових досліджень переконані, що законодавче оформлення територіальної оборони та активне переозброєння ЗСУ могло б дозволити і потужний резерв мати, і посилити за рахунок нових оборонних технологій міць регулярного війська. А це, у свою чергу, дозволило б справді зменшити чисельність ЗСУ без ризиків для особливого періоду. 

ПРЯМА МОВА

Руслан ХОМЧАК, головнокомандувач Збройних Сил України, генерал-полковник (інформагентство АрміяInform):

— Правда в тому, що дехто прагне постійно підживлювати інформаційний фон довкола Збройних Сил негативом. Інформація про нібито скорочення війська є маніпулятивною та неправдивою. Пояснюю ситуацію. Нині штатна чисельність війська значно перевищує 250 000 осіб. А саме така чисельність (250 000. — Ред.) війська визначена Законом України «Про чисельність Збройних Сил України». І якщо говорити про некомплект війська відповідно до штатної чисельності, то він значний. А якщо згадати про чисельність війська, визначену Законом України, то ми укомплектовані на сьогодні майже на 100 відсотків. Ось у чому правда! А майстри маніпуляцій використовують цю ситуацію на свою користь, мовляв, у бригадах великий некомплект, відтік людей з війська збільшується... Водночас ні півслова про величезну різницю між штатною чисельністю та визначену Законом чисельність війська. До речі, нагадаю, що у депутатів є право законодавчої ініціативи, тож ті, хто нині вводить суспільство в оману, кричить про скорочення війська, можуть подати пропозицію щодо змін до відповідного Закону України в частині збільшення його чисельності з 250 000 до, наприклад до 300 000 осіб, та відповідно подбати про збільшення військового бюджету на утримання більш численного війська. Особисто буду вдячний.

А тим часом поясню, які проблеми створює збільшений свого часу штат і що необхідно робити. Значна розбіжність між штатною чисельністю війська (кількість посад на папері. — Ред.) та наявною чисельністю особового складу (визначена Законом України «Про чисельність ЗС України», 250 000 осіб), не дозволяють досягти необхідної злагодженості підрозділів, якісно проводити заходи бойової підготовки, максимально ефективно використовувати фінансові ресурси. Хронічна неукомплектованість підрозділів суттєво знижує боєздатність військових частин, загалом негативно впливає на розвиток спроможностей Збройних Сил України. Тому ухвалено рішення поетапно привести штатну чисельність військ у відповідність до визначеної законодавством України чисельності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати