«Шлюбний контракт» від «Нашої України»
«Протокол про порядок формування коаліції демократичних сил», який підписали позавчора блок «Наша Україна», Блок Юлії Тимошенко та Соціалістична партія України, — документ, звісно, важливий, але надто вже неконкретний. Це радше протокол про наміри, або, образно кажучи, — заява в «коаліційний ЗАГС». Тоді як саме одруження та шлюбний контракт ще попереду. У період до остаточної церемонії, яка, згідно з протоколом, призначена на час після відкриття першої сесії парламенту п’ятого скликання, сторони повинні дійти компромісу зі спірних питань та розробити план і правила спільного життя. Усе це має бути відображене в угоді про коаліцію демократичних сил, що міститиме програмні основи діяльності коаліції, регламент її діяльності та положення про розподіл сфер відповідальності між учасниками коаліції.
На сьогодні існує лише один проект регламенту діяльності коаліції. Він запропонований «Нашою Україною» та виставлений на сайті блоку. Згідно з цим проектом, зовсім не останню роль у діяльності коаліції відіграватиме Президент (таким чином, очевидно, нашоукраїнці хочуть компенсувати урізані політреформою повноваження глави держави). У ньому є також чимало інших цікавих пунктів, зокрема про випадки, за яких коаліція припиняє своє існування, а також про формування нових для української практики органів політичної взаємодії.
Проект передбачає, що учасниками коаліції є фракції Верховної Ради, які ухвалили рішення про вступ до неї. Коаліція передбачає так само й індивідуальне членство в тому випадку, якщо народний депутат поділяє принципи створення та функціонування коаліції, але не є членом жодної з фракцій-учасниць коаліції. Коаліція вважається сформованою від моменту офіційного оголошення про це головуючим на пленарному засіданні.
До Вищої ради коаліції входять Президент України, голова Верховної Ради, прем’єр-міністр, лідери фракцій- учасниць коаліції, лідери партій, які входять у коаліцію (партії, що мають фракції, або які входять до блоку партій, що мають фракції та є учасниками коаліції). Очолює Вищу раду коаліції Президент України. Вища рада визначає стратегічні завдання діяльності коаліції, уряду, може ініціювати внесення змін у цю угоду.
Загальні збори коаліції складаються з народних депутатів-членів фракцій-учасниць коаліції. Загальні збори коаліції збираються не менше одного разу на одну парламентську сесію. Загальні збори розглядають проекти рішень тільки після попереднього схвалення радою коаліції. Рішення загальних зборів ухвалюють виключно на засіданні, що є правомірним, якщо в ньому беруть участь не менше 3/4 від загального складу депутатів, які входять до коаліції.
Координатор коаліції організовує її діяльність, головує на засіданнях загальних зборів, раді коаліції, скликає позачергові та проводить чергові засідання коаліції, представляє коаліцію на засіданнях погоджувальної ради парламенту.
Рада коаліції складається з лідерів фракцій-учасниць коаліції і двох представників від кожної фракції. Рада, крім іншого, ухвалює рішення про узгодження кандидатур на посаду прем’єра та членів уряду і виносить їх на розгляд загальних зборів, щомісяця розглядає діяльність Кабміну на предмет виконання цієї угоди, узгоджує кандидатури на посади голів комітетів парламенту не пізніше одного місяць від дня оголошення про формування коаліції.
Окремий пункт регламенту обумовлює порядок змін у складі коаліції . Фракція має право вийти зі складу коаліції, попередивши про це письмовою заявою не менш ніж за десять днів до дати виходу. За рішенням загальних зборів коаліції фракція може бути виключена з її складу. Таке рішення ухвалюють не менше ніж 3/4 від загального складу коаліції. Після виходу або виключення фракції з коаліції рада коаліції може ініціювати перед парламентом питання про звільнення членів Кабміну, кандидатури яких були запропоновані цією фракцією.
Пропонований «Нашою Україною» проект регламенту передбачає, що кандидатура прем’єра повинна обов’язково узгоджуватися з Президентом країни . Розгляд питання про внесення пропозиції щодо кандидатури прем’єр-міністра України заздалегідь здійснюється у фракціях-учасницях коаліції. Коаліція також повинна взаємодіяти з Президентом України шляхом проведення обов’язкових консультацій із питань внесення пропозицій по кандидатурах членів уряду, кандидатурах на посади керівників центральних органів виконавчої влади та голів місцевих державних адміністрацій. Крім того, учасники коаліції повинні консультуватися з главою держави щодо визначення принципів внутрішньої та зовнішньої політики, прийняття програм розвитку галузей економіки, соціальної сфери й з інших питань, що становлять державний і суспільний інтерес.
У проекті регламенту блок «Наша Україна» пропонує віддати представникам опозиції , до складу якої входять не менше 1/3 народних депутатів від конституційного складу парламенту, посади віце-спікера та голів чотирьох комітетів: із питань свободи слова, з боротьби з корупцією й організованою злочинністю, з питань регламенту та депутатської етики, прав людини і національних меншин.
У проекті регламенту також передбачаються випадки, у яких діяльність коаліції припиняється . Зокрема діяльність коаліції буде припинена в разі ненадання згоди Верховною Радою на призначення кандидатури на посаду прем’єр-міністра України, узгодженої з Президентом України.
Рішення про припинення діяльності майбутньої парламентської коаліції також буде прийняте в тому випадку, якщо коаліція не зможе узгодити з новопризначеним прем’єром кандидатури на посади членів Кабінету Міністрів України та керівників центральних органів виконавчої влади протягом одного місяця після призначення нового глави уряду.
Діяльність коаліції припиняється й у разі припинення повноважень Верховної Ради України відповідного скликання, зменшення складу коаліції по відношенню до загальної кількості народних депутатів, у разі прийняття коаліцією рішення про припинення своєї діяльності, у разі нездатності Верховної Ради обрати голову парламенту, а також його заступників і голів парламентських комітетів протягом одного місяця після оголошення про формування коаліції.
«Наша Україна» також пропонує ліквідувати коаліцію в разі несхвалення Програми діяльності Кабміну або в тому випадку, якщо проект підтримають менш ніж 4/5 від загального складу хоч би однієї з фракцій, що входять у коаліцію.
Також діяльність коаліції буде припинена в разі прийняття ВР резолюції недовіри Кабінету Міністрів України, несхвалення проекту закону, внесеного та визначеного Кабміном як пріоритетний після формування коаліції, або підтримка цього проекту менш ніж 4/5 від загального складу хоч би однією фракцією, що входить у коаліцію.
Крім того, діяльність коаліції припиняється в разі прийняття парламентом рішення щодо подолання вето Президента України на закон, якщо таке рішення не було підтримане Радою коаліції, а також у разі несхвалення законопроекту про Держбюджет протягом трьох місяців після його внесення Кабінетом Міністрів України або підтримка проекту менш ніж 4/5 від загального складу хоч би однієї з фракцій, що входять у коаліцію. У разі прийняття українським урядом рішення, яке суперечитиме Угоді з питань економічної, соціальної, фіскальної, кадрової політики, діяльність коаліції буде припинена. Припинення діяльності коаліції спричиняє подачу прем’єр-міністром України заяви про відставку.