«Складається враження, що опозиція не хоче перемагати...»
З’їзд об’єднаної опозиції, що відбувся у дворі офісу «Батьківщини» на Турівській, 13, дав привід дотепникам назвати його «придворним» з’їздом офісу. У цьому жарті є доля жарту... Коментарі — не зайві![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120731/4132-5-1.jpg)
Головне питання, яке стояло напередодні з’їзду Об’єднаної опозиції: чи проведена робота над помилками? Формування списків «Батьківщини» 2006 та 2007 років мали б навчити нинішніх опозиціонерів, що формула «місце в обмін на гроші» є прибутковою, але кадрово нестійкою і зрадницькою по відношенню до виборців та інтересів держави. Не дивлячись на заклик Юлії Тимошенко відкрити списки ще кілька місяців тому, оприлюднили їх тільки на вчорашньому ранковому з’їзді.
До речі, проходив він на Турівській, 13, у дворі офісу «Батьківщини». За словами самих опозиціонерів, «бандитська влада» не дала їм приміщення, тому вони зібралися тут. Хоча призначений напередодні з’їзд Об’єднаної опозиції мав відбутися о 11.00 в Міжнародному виставковому центрі на лівому березі столиці. Нагадаємо, пізніше з’їзд перенесли на 8.00 ранку через позачергове засідання Верховної Ради за ініціативою провладної більшості на 10.00 вчорашнього дня.
Як і прогнозувалося, результати з’їзду викликали чимало скандалів. Багато нинішніх парламентарів-опозиціонерів не знайшли себе в списках: ні в партійних, ні в узгоджено-мажоритарних. Один серед них Тарас Стецьків.
— Те, що мене немає в партійних списках, прогнозовано, — каже народний депутат. — Ще рік тому я чітко сказав і Юлії Тимошенко, і Юрію Луценку, що в список я не хочу і пропоную підтримати мене по мажоритарному округу. Чому сьогодні по 117 мажоритарному округу у Львові підтримали Ігоря Васюника, питання не до мене.
— Чи зробила опозиція висновки з попередніх помилок?
— Ніяких висновків не зроблено. Якщо б це був поодинокий випадок зі мною, то я би списав це на неприязне відношення до мене Яценюка, але якщо мова йде також про інших людей — зі списку викинули Філенка, Донія, ще з десяток людей, які проявили себе як чіткі опозиціонери, тоді це тенденція. Виглядає так, що ця опозиція просто не хоче вигравати вибори — по-дорослому вигравати у влади. Вона хоче легко пройти в Раду і стати опозицією в наступному парламенті.
— Ви мали з кимось розмову щодо підтримки вас опозицією?
— З березня у мене не було розмов з керівниками опозиції. Декілька моїх спроб запитати, чи вони підтримають моє висування по округу, закінчилося тим, що я до сьогоднішнього дня ні з ким з них не спілкувався. Вони просто уникали розмов.
— Із Юлією Тимошенко списки узгоджували?
— Кажуть, що щось узгоджувалося, щось не узгоджувалося. Це питання в першу чергу треба задати Арсенію Петровичу Яценюку — чому так сталося, що з десяток відданих українській справі і перевірених людей не потрапили ні в списки, ні на мажоритарні округи?
— Чи можлива якась корекція списків?
— Корекція вже неможлива. А якщо можлива, то це вже не треба робити. Сталося те, що сталося. Суспільство просто має зробити свої висновки.
— Якими були критерії відбору?
— Мені не відомі жодні критерії відбору.
— Тепер ви будете балотуватися по округу?
— Безумовно. 117 виборчий округ. І швидше за все, я там виграю. Буду йти як кандидат від опозиції, тільки правдивої, а не тієї, яка називає себе Об’єднаною.
Кидалося в око те, що на з’їзді були присутні лише ті депутати або кандидати в депутати, які точно отримали гарантії свого подальшого працевлаштування. Інші не прийшли або їх не запросили. Бютівець Іван Кириленко серед перших. В списках він п’ятнадцятий.
— Іване Григоровичу, помилки попередніх років враховані?
— Сьогодні основний критерій — це сильніший, здатний на перемогу, хто не зійде з дистанції. Від Центрального штабу я відповідаю за південь України. Навіть там у нас весь час була дискусія із партією «Свобода». Наприклад, не дивлячись на те, що у Дніпропетровській області у них була одна квота, ми віддали їм три округи. Ми поступилися, тому що бачимо, що у них по деяким округам сильніші кандидати. Робота над помилками зроблена.
— Досвід «тушок» показав, що в 2006-му, 2007-му роках місця в списках купували. Цього разу фактор грошей також був одним із головних?
— Запитайте у голів наших штабів — наскільки «кучеряво» вони живуть зараз? На цих виборах не фінансовий ресурс головний, а фактор — ти за Україну чи ні? Якби на карту було поставлено продаж списків, ми б мали те, що маємо.
— Є багато незадоволених.
— Вперше об’єдналися демократичні сили на ідеологічних, принципових засадах. Ми розуміли, що в об’єднання ми можемо не отримати геометричну прогресію, але отримати інтегральні зусилля. Звичайно, якби ми пішли самостійно, то, можливо, наших партійців було б більше, але на об’єднання ми пішли свідомо. Можливо, у когось є прикрість, але життя на цьому не закінчується. Люди, які не потрапили в прохідні списки, будуть в команді.
— Чому списки були закритими до останнього?
— На сайті «Батьківщини» прізвища народних депутатів були давно. 12 з них пішли на округа. В Дніпропетровську засвітили нового кандидата, через півгодини його заарештували. Дивіться скільки наших депутатів поза прохідною частиною. Ми оновлюємося не менше ніж на половину.
Ситуацію цього разу ускладнювало те, що з «Батьківщиною» об’єдналося декілька партій: «Фронт Змін», «За Україну!», Народний Рух, «Реформи і порядок», «Громадянська позиція». Всі вони, звичайно, лобіювали своїх кандидатів.
Виборчий список очолила Юлія Тимошенко. 2. Арсеній Яценюк, 3. Анатолій Гриценко, 4.Олександр Турчинов, 5.Юрій Луценко, 6.В’ячеслав Кириленко, 7.Григорій Немиря, 8.Сергій Соболєв, 9.Борис Тарасюк, 10.Микола Томенко, 11.Микола Книяжицькиц, 12.Джемільов Мустафа, 13. Кожем’якін Андрій, 14. Лілія Гриневич, 15. Іван Кириленко, 16. Ярослав Федорчук, 17. Микола Мартиненко, 18. Ірина Луценко, 19. Андрій Пишний, 20. Сергій Власенко. Повний перелік — на сайті «Дня».
З’являться в списках і журналісти. Окрім Миколи Княжицького, журналіст Тетяна Чорновіл балотуватиметься за 120 округом Львівщини, журналіст ТВі Костянтин Усов висунутий за округом в Одеській області.
Якість списків обговорюватиметься ще довго. Але деякі висновки можна зробити вже зараз. Це відсутність публічності при формування списків, розподіляли місця лише декілька осіб — Турчинов, Яценюк, Мартиненко..., партійна бюрократія витіснила ідейних, ну і як подейкують в кулуарах парламенту, Об’єднана опозиція не позбулася «грошового» фактору. Якоїсь новизни вона не привнесла. Це відчувалося на самому з’їзді. За рахунок чого, а головне — кого, буде вигравати опозиція, поки незрозуміло.
ДО РЕЧІ
Мустафа Джемілєв став 12-м номером у списку Об’єднаної опозиції «Батьківщина»
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв став 12-м номером у виборчому списку Об’єднаної опозиції «Батьківщина» — таке рішення було прийняте вчора, на з’їзді партії «Батьківщина.
Як повідомлялося раніше, Об’єднана опозиція «Батьківщина» й меджліс кримськотатарського народу підписали спільну заяву про закінчення переговорів щодо участі у виборах до Верховної Ради й співпраці у Верховній Раді VII скликання через делегованих Меджлісом кандидатів до виборчого списку.
Шевкет КАЙБУЛЛА, редактор газети «Авдет»:
— Ми чекали цієї події. Вона відповідає рішенню курултаю кримськотатарського народу. Ми хочемо бачити нашого лідера у складі найвищого законодавчого органу країни не тому, що йому потрібна слава, а для того, щоб розв’язувати наші проблеми на найвищому державному рівні, аби мати можливість порушувати актуальні питання відновлення наших прав і доносити до органів влади країни нашу позицію. Ми не могли уявити собі, щоб наш кандидат входив до політичних сил, які б не відповідали вимогам демократії. Це стратегічна позиція курултаю, меджлісу й усього кримськотатарського народу. Ми бачимо Україну вільною, економічно розвиненою, незалежною країною з європейським законодавством, яка живе за нормами європейського права. Лише це дасть нам можливість жити в мирі й злагоді в нашій країні з усіма іншими народами, взаємодіяти з ними й надавати один одному допомогу й підтримку.
«Поставивши на чолі партії Тимошенко і Луценка, опозиція показала, що залишається вірною своїм принципам»
Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог:
— Спільний список опозиції якісніший, ніж мажоритарний. Радує і те, що вони поставили на чолі Тимошенко і Луценка. Таким чином, знімаються всі питання про те, що БЮТ розчинився в проекті Яценюка. Опозиція показує, що вона залишається вірною своїм принципам. А ось до мажоритарників потрібно ставитися дуже обережно — саме з ними можуть виникнути великі проблеми. Виною тому будуть складні стосунки між обласними і центральними комітетами об’єднаних штабів. Потрібно бути уважними до людських імен і доль. Але у штабу немає можливості перевірити кожного.
Говорити про те, чи купували місця, неможливо — такі чутки ходять про всі партії. Звичайно, якийсь елемент торгу, корупції і комерції був. Але головне, щоб не повторювалися помилки минулого. Потрібно зазначити, що наявність тушок залежить не від списків партії, а від спецслужб і генпрокурора. Якщо генпрокурором буде якийсь гестапівець, то на тушку перетворюватиметься будь-яка жива істота. Адже все залежить від міри тиску на людей: під удар можуть потрапити депутати, їхні родичі, діти і так далі.