Слава СТЕЦЬКО: «Нам боляче залишатись поза «Нашою Україною»
Після того, як Конгресу Українських Націоналістів не виявилось серед політичних партій, котрі «парафували» угоду про сторення блоку «Наша Україна» на чолі із Віктором Ющенком, з’явилося чимало припущень щодо подальших дій КУНу. Саме про це говорила лідер партії Слава СТЕЦЬКО з кореспондентом «Дня».
— Ми з самого початку підтримували колишнього прем’єра Ющенка, збирали підписи на його підтримку і були переконані, що національно-демократичні сили мають об’єднатися і своїм лідером обрати пана Ющенка. І всюди ми нашим людям так справу представляли. А структури у нас є у всіх областях України. Коли ж справа наблизилась до утворення блоку, ми почули: є побоювання щодо того, що коли Конгрес Українських Націоналістів стане одним із засновників «Нашої України», блок втратить голоси на Сході і Південному Сході. Нас це дуже болюче вразило, бо ми, українські націоналісти, завжди маємо на увазі цілу націю, цілу державу, цілий народ, і не ділимо Україну на Південь, Схід чи Захід. Навпаки, ми намагаємось охопити національною ідеєю всю територію України і прагнемо бути постійно в контакті з народом.
Знаючи, що Східна Україна була понад триста років зайнята Росією, що там українцям важче було, ніж українцям західним, де умови займанщини були менш суворими і все українське збереглося краще, ми наші поїздки по регіонах плануємо із розрахунку: три поїздки на схід, дві — в центр і одна — на захід. Позавчора ми були у Вінниці, на святкуванні Покрови. Програма поїздки повністю вдалася, всюди з нами зустрічалося багато людей, які сприймали програму націоналістів. Думка про те, що націоналізм є чужим на Луганщині, Донеччині чи Одещині дещо застаріла, може, так було раніше; а в останні роки наша діяльність знаходить у цих регіонах нормальний відголос серед людей. Люди у всіх регіонах України хочуть бути собою, бути національно свідомими, прагнуть зберегти свою мову і культуру. Ми не відчули, що до нас там є вороже наставлення.
Через це все нам було дуже боляче чути про те, що ми можемо бути перешкодою для перемоги блоку Ющенка на виборах. Сталося так, що нас не запросили до числа засновників блоку «Наша Україна». Там залишились обидва Рухи, ПРП і ще партії приєднались — Щербаня, Стретовича, Порошенка. Проте ми продовжуємо підримувати пана Ющенка і блок «Наша Україна». Але ж на любов треба дві сторони...
— Чи змінилися у звязку із невходженням КУНу до блоку «Наша Україна» виборчі плани партії, чи можливе ваше входження до іншого блоку чи вихід на вибори власним партійним списком?
— Наші люди в областях засмучені, незадоволені таким ставленням, очевидно, вони радо пішли з іншим блоком чи самостійно. Але ми кажемо, що тут треба бути розсудливими. Інші блоки нам не підходять. Наприклад блок, до якого входить партія «Батьківщина», пропонує спільний блок iз Морозом, той же пропонував співпрацю із Симоненком, отже, це є для нас неприйнятним. Очевидно, можна було б і самим йти на вибори, але треба раніше було про це думати. Ми ж були налаштовані на блок «Наша Україна», зібрати самим півмільйона підписів буде нелегко. Для цього треба кошти, а українські націоналісти не є багатими, ми не платимо нашим людям, вони працюють за ідею. Тому ми продовжуємо поки що підтримувати односторонньо «Нашу Україну».
— І все-таки, чи побачимо ми Конгрес Українських Націоналістів на виборах, а якщо побачимо, то у якій якості?
— Якщо ми не будемо брати участi у виборах, ми залишимо своїх прихильників, яких чимало. Коли нас навіть не візьмуть до блоку, ми все одно будемо агітувати за національно-демократичні сили, аби не допустити, щоб у Верховній Раді знову було 112 комуністів. Вже коли буде ближче до виборів, ми будемо підказувати людям, за кого голосувати.
— Повертаючись до історії з блоком, чи говорили з вами ваші партнери по блоку напередодні того, як КУН не був включений до «Нашої України»?
— Так, я мала розмови із керівниками Руху і ПРП, які наводили ті самі аргументи, про які ми вже згадували.
— Які ваші особисті, пані Славо, плани щодо майбутніх виборів? Чи ви знову висуватиметесь на своєму окрузі?
— Я двічі обиралась у Наддвiрнянському окрузі і мала велику підтримку, вперше — понад вісімдесят відсотків, вдруге — більше, ніж сімдесят. Мене б підтримали і ще раз, але я вирішила, що буду висуватись тільки за партійним списком.
— Чиїм списком, коли ваша партія не увійде до «Нашої України»? Чи, можливо, у вас є особиста домовленість з Ющенком щодо включення вас до списку «Нашої України?»
— Про це я з паном Ющенком не говорила. У нього немає загалом аргументів проти нашої співпраці. Ми не зробили жодних нерозсудливих кроків, не дали приводу мати сумнів щодо нашого ставлення до єдності українського народу, єдності демократичних сил. Ми не ставили жодних вимог щодо інших учасників блоку, за виключенням комуністів, ми були і залишаємося толерантними до всіх інших. Тому я не бачу приводу, аби не включити нас до блоку. Думаю, що здоровий глузд переможе і КУН буде включено до складу «Нашої України».
— Чи не призведе ваша тимчасова відсутність у складі блоку «Наша Україна» до того, що актив КУНу на місцях перейде до інших націонал-демократичних партій, яких на сході «не бояться».
— Я знаю лише поодинокі випадки переходу наших людей до інших партій, їх у нас не більше, ніж у інших. Навпаки, до нас приходить молодь, на її підтримку на виборах ми теж сподіваємось. Я впевнена, що у блоці національно-демократичних сил знайдеться місце для націоналістів. Нехай ми не будемо засновниками блоку, нас це не так сильно залежить. Головне для нас — спільний успіх на виборах.