«Справа Гандзюк»: громадськість тисне
Заява батька Катерини викликала резонансні коментарі
4 лютого біля Адміністрації Президента України та біля головного партійного офісу ВО «Батьківщина» у Києві відбулися акції в пам’ять про вбиту херсонську активістку Катерину Гандзюк. Цього дня минуло три місяці з дня її смерті.
Друзі, знайомі та просто активісти, які об’єдналися у неформальну ініціативу «Хто замовив Катю Гандзюк», хотіли почути реакцію Петра Порошенка та Юлії Тимошенко на можливу причетність їхніх однопартійців у Херсонській області до цієї справи.
ЗАЯВА БАТЬКА
Нову хвилю акцій та гострих коментарів викликала заява батька Катерини Віктора Гандзюка під час засідання тимчасової слідчої комісії народних депутатів. Віктор Гандзюк заявив, що завдяки тиску друзів Катерини, тиску її колег і журналістів вдалося з’ясувати весь ланцюг від виконавців убивства до його замовників. Батько Катерини також додав, що не розрізняє виконавців, замовників і тих, хто ймовірно їх покриває. Серед таких він назвав голову Херсонської ОДА Андрія Гордєєва, його заступника Євгена Рищука та голову Херсонської облради Владислава Мангера.
«Зараз офіційно оголошено в розшук підозрюваного в організації вбивства кримінального авторитета Москала (Олексій Левін. — Ред.), який пішов на це вбивство не просто так, який пішов на це вбивство не з вулиці. Він пішов на це з будівлі Херсонської обласної державної адміністрації, де тісно співпрацював з конкретними людьми, для яких виконував конкретні завдання», — заявив Віктор Гандзюк.
ВИМОГИ АКТИВІСТІВ
Цю позицію підтримали друзі Катерини. Під Адміністрацією Президента й офісом «Батьківщини» активісти вимагали притягнути до відповідальності члена БПП Гордєєва та члена «Батьківщини» Мангера. З адміністрації до активістів ніхто не вийшов. А з офісу «Батьківщини» відреагували заявою президії політради партії, яку зачитав народний депутат Іван Крулько. До активістів також вийшли нардепи Альона Шкрум та Ігор Луценко.
Крулько заявив, що Мангера знімають з обліку членів партії «Батьківщина» і звільняють з посади міської партійної організації. Під час словесної перепалки між активістами і народними депутатами останні пообіцяли, що підтримуватимуть ініціативу звільнення Мангера з посади голови Херсонської облради.
РЕАКЦІЯ МАНГЕРА
Того ж вечора в коментарі «Громадському» Мангер заявив, що готовий піти у відставку, якщо в депутатів облради буде таке бажання. Щодо зв’язків з Олексієм Левіним, якого підозрюють у співорганізації вбивства Гандзюк, Мангер заявив, що Левін є помічником депутата облради Миколи Ставицького. «Я з ним спілкувався рівно настільки, як з помічником депутата, — на цьому крапка. Пані Катерину я особисто не знав, ми з нею ніколи не спілкувались, взагалі ніде не перетиналися з нею», — прокоментував Мангер.
За кілька днів до цього Мангер також звернувся до Віктора Гандзюка: «Подивіться, хто навколо вас, хто вам пише ці речі і хто вас так ретельно спрямовує. Може, ці люди хочуть приховати правду? Може, ці люди за цим стоять?» — заявив Мангер.
РЕАКЦІЯ ГОРДЄЄВА
Раніше голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв на заяву батька Катерини заявив, що вважає це провокацією і що хтось нібито використовує горе батька в «політичних маніпуляціях». Гордєєв також написав на своїй фейсбук-сторінці, що звернувся до правоохоронних органів з проханням перевірити заяви Віктора Гандзюка, встановити осіб, причетних до «формування політизованої» думки батька Катерини, і притягнути саме їх до відповідальності. Жодних імен Гордєєв не назвав.
«МНОЮ НІХТО НЕ МАНІПУЛЮЄ»
На це Віктор Гандзюк заявив: «Всім, хто хоче зі мною поговорити, домовитись, «порішати», налякати, наобіцяти, хочу сказати — не старайтесь даремно. Мною ніхто не маніпулює. Я не представляю нічиїх інтересів, крім своїх. Мені нічого не потрібно. Я нікого і нічого не боюся. Найстрашніше в моєму житті вже трапилось. Мені більше нічого й нікого втрачати. Заради світлої пам’яті Каті за істину в розслідуванні її смерті я буду боротися свідомо, до кінця, незважаючи ні на що. Це моє безповоротне рішення, і ніщо мене не зупинить», — написав Віктор Гандзюк.
КОЛИ НАЗВУТЬ ЗАМОВНИКА
Напередодні генпрокурор Юрій Луценко в коментарі журналістам заявив, що замовника вбивства Катерини Гандзюк назвуть до виборів президента, тобто до 31 березня цього року.
«Небагато залишилося. Дайте слідчим і прокурорам зробити свою роботу. Це буде. Це буде до виборів», — сказав Луценко. Раніше він також заявив, що «слідство зробило 90% роботи і скоро суспільство отримає відповіді на свої запитання».
Нагадаємо, херсонську активістку, радницю міського голови Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою 31 липня 2018 року. Жінка отримала понад 30% хімічних опіків тіла. Вона перенесла більш ніж десять складних операцій і понад три місяці провела в лікарні. 4 листопада Катерина померла.
За підозрою в організації та вчинені вбивства Катерини Гандзюк заарештовано шість осіб. Це колишні учасники АТО Сергій Торбін, Микита Грабчук, Володимир Васянович, Віктор Горбунов та В’ячеслав Вишневський. Їх затримали в серпні. 12 листопада був заарештований Ігор Павловський — екс-помічник народного депутата від БПП Миколи Паламарчука. На початку грудня генпрокурор Луценко заявив, що у «справі Гандзюк» з’явився ще один підозрюваний — Олексій Левін (колишнє прізвище Москаленко). Левін був судимий за серію вбивств і пограбувань, але був звільнений достроково. За даними правоохоронних органів, наразі Левін перебуває за межами України.