Справа «комсомольцiв-терористiв»
Відгомони російської боротьби з тероризмом докотилися і до України. У середині грудня у Миколаєві, Одесі, Києві та низці інших міст у ході спільної операції СБУ і МВС було затримано 12 молодих людей, звинувачених у причетності до націонал-більшовицької терористичної організації, яка діє на території низки країн колишнього соцтабору. У пресу інформація просочилася тільки на початку січня, а офіційні заяви з’явилися лише на цьому тижні. За інформацією, поширеною прес- групою СБУ, одинадцяти членам терористичної групи пред’явлено обвинувачення за статтями 258 (терористичний акт), 348 (замах на життя працівника правоохоронного органу), 263 (незаконне використання зброї, бойових запасів і вибухових речовин) Кримiнольного Кодексу України. Десятеро з них за рішенням суду арештовано, одного відпущено під підписку про невиїзд. Члени групи підозрюються в нападі на ювелірні магазини, ломбарди, пункти обміну валют, а також організації вибуху біля будівлі СБУ у Києві в жовтні минулого року. Їх також підозрюють у вбивстві жінки при пограбуванні. Імена арештованих терористів не повідомлялися. Однак із джерел, близьких до сімей молодих людей, стало відомо, що з дванадцяти арештованих четверо — російськi громадяни: Ігор Данилов, Анатолій Плеву, Ілля Романов, Олександр Смирнов. Семеро — громадяни України: Олег Алексєєв, Сергій Бельдюгін, Ніна Польських, Андрій Яковенко, Олександр Герасимов, Денисов, Зінченко і громадянин Молдови Семенов. Усі вони сьогодні перебувають у Миколаєві, в СІЗО УМВС і підвалах районних відділень міліції. Організатором групи, за даними спецслужб, є 35-літній громадянин Росії, пов’язаний із кількома терористичними організаціями РФ.
Агентству Інтерфакс-Україна з джерел у правоохоронних органах також стало відомо, що 15 грудня в Миколаєві в ходi операцiї було серйозно поранено співробітника спецпідрозділу «Альфа». За неофіційними даними, у нього стріляли з пістолета Макарова, з якого до цього було вже поранено двох чоловік.
12 січня губернатор Одеської області на прес-конференції доповнив інформацію новими подробицями. Вік затриманих 18—25 років. При проведенні обшуків на квартирах у членів групи, які іменували себе «експропріаторами» та «комсомольцями», було вилучено брошури та листівки «антидержавного змісту». Як стало відомо пізніше, йшлося про видання націонал-більшовиків Росії «Генеральна лінія» і «Лимонка».
До цього моменту вже кілька політичних партій і рухів України та Росії зробили заяви на захист арештованих. За повідомленням NEWS.ru, група представників ліворадикальної націонал-більшовицької партії провела в Москві мітинг біля Посольства України з участю членів Комітету захисту політв’язнів. В Україні було поширено заяву Бюро ЦК Ленінського комуністичного союзу молоді. Оскільки шестеро з молодих людей, звинувачених у тероризмі, є членами цієї організації, пред’явлене СБУ обвинувачення на їхню адресу ЛКСМУ повністю заперечує. До речі, офіційно спецслужби не прираховували арештованих до жодної з партій.
Посилання ж на російських націонал-більшовиків організації Губкіна та Лимонова носили суто неофіційний характер. За деякими даними, один із членів групи розповсюджував в Одесі їхні видання. Самі Губкін і Лимонов неодноразово відвідували Україну, працювали в Одесі та Миколаєві. Едуарда Лимонова, письменника і лідера Націонал-більшовицької партії (НБП) навесні 2002 року разом із п’ятьма соратниками по партії було арештовано ФСБ і звинувачено у спробі придбання великої партії автоматів. Слідство у справі продовжується. Ігоря Губкіна — лідера екстремістської молодіжної організації «Реввоенсовет» — у минулому році було осуджено на 14 років позбавлення волі за вбивство підприємця у Владивостоку. У минулому році ФСБ Росії звинуватило лідерів «Реввоенсовета» також у тероризмі, шахрайстві, легалізації злочинних прибутків. Надалі «революційний» рух мав захопити всі країни колишнього соцтабору і об’єднати їх в новий варіант Радянського Союзу. Цим пояснюється інтерес до України, Латвії, Молдови та інших держав, де вербувалися прихильники з числа молодих, соціально нереалізованих людей. У Москві такі «новобранці» влаштували погроми після матчу Росія—Японія. Українські неофіти в цьому році також активно брали участь в акціях і мітингах у Києві, підбурюючи людей до бійок і погромів. Гроші «на потреби революції» добувалися шляхом «експропріації капіталів експлуататорів і буржуїв» (лексика видань організації), тобто простим рекетом і грабунком підприємців. За інформацією російських ЗМІ, гроші, що вибивалися партійними бойовиками, передавалися липовим підприємствам, а через них iшли на закордонні рахунки.
За арештом лідерів організацій пішли арешти націонал-більшовиків у різних країнах.
У контексті описаних подій арешти в Миколаєві та Одесі справляють враження ледве чи не операції спецслужб країн колишнього соцтабору.
Захисники арештованих звинувачують сьогодні спецслужби України у виконанні політичного замовлення, ангажованості та упередженості, а також використання недопустимих методів ведення слідства. Таку ж інформацію в Одесі розповсюджують родичі ув’язнених. За їхніми словами, міліція йде на все, щоб добитися зізнання в терористичній діяльності. Алексєєв під час допиту вибив собі око, у Яковенка зафіксовано серцевий напад. Родичі Данилова сумніваються, чи живий він. Побачення з ув’язненими заборонені. Але багато з тих, хто знайомий з ними, сумніваються в їхній причетності до терору, вбивств, грабежів. Після того, як за справу взялися адвокати, найняті родичами і Комітетом захисту політв’язнів, деякі арештовані стали відмовлятися від підписаних раніше визнань.
У консульстві Росії в Одесі, куди звернулися матері обвинувачених, відмовилися прийняти їхню заяву і прислати представника для участі в допитах російських громадян. «Якщо сидять — значить заслуговують», — заявив родичам консул-радник Володимир Антипенко.
Справа «терористів-комсомольців», як її вже встигли охрестити в народі, оцінюється по-різному. Звертає на себе увагу той факт, що арешти було проведено напередодні обговорення Верховною Радою бюджету на 2003- й рік, у якому стаття витрат на силові відомства мала бути значно урізана.