Суспільство вимагає розслідування
Геннадій ДРУЗЕНКО: «Резонансні справи гальмуються, бо система не змінилася»
24 грудня під стінами Генеральної прокуратури відбувся мітинг Київської міської організації «Народний Рух України», ГО «Єдиний Майдан-контроль» і «Рада активістів Майдану». Подія була приурочена до 77-ї річниці з дня народження відомого українського політичного діяча В’ячеслава Чорновола, який загинув у березні 1999 року. Активісти вимагали від ГПУ прозорого розслідування справ щодо загибелі колишнього лідера «Народного руху», вбивства журналіста Георгія Гонгадзе та розстрілів «Небесної Сотні» на майдані Незалежності. Активісти закликали Генпрокуратуру «довести до логічного кінця розслідування найрезонансніших убивств часів незалежності».
Акція цілком вписалася в новий і широкий етап висвітлення теми політичних розправ за часів президентства Леоніда Кучми, який розпочав канал «1+1». Так, увагу громадськості та органів правопорядку знов було привернуто до справи щодо вбивства засновника «Української правди» Георгія Гонгадзе. Правоохоронні органи вже відреагували на суспільний резонанс. Служба безпеки, Міністерство внутрішніх справ та Генеральна прокуратура України вже виступили за відкритість судового процесу над виконавцем вбивства Гонгадзе та напад і побиття громадського діяча Олексія Подольського — Олексієм Пукачем.
Лише повноцінне висвітлення та покарання винних у злочинах стане свідченням одужання як державної системи та українського політикуму, так і самого суспільства.
Геннадій ДРУЗЕНКО, публіцист, Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики:
— Всі ці резонансні справи не розслідуються належним чином, бо система не змінилася. Всі ці люди, які її представляють сьогодні, виросли в ній — Генеральний прокурор, всі інші прокурори — серед них немає жодної людини, яка б прийшла з контреліти. Немає свого Мандели, Гавела або Валенси. Відповідно, психологічно важко поламати систему, яка винесла тебе нагору — такого в історії практично не траплялося. У нас Президент був серед засновників СДПУ(о) та Партії регіонів, а Генпрокурор побудував свою кар’єру при різних владах. Тому поки в країні не буде реальної контреліти, а не другої частини тієї ж самої еліти, то годі очікувати, що щось вирішиться.
Люди ж при владі зараз займають своє місце, бо інших немає — я не знаю, яка команда може зайти в Генпрокуратуру та почати працювати дійсно по-новому. Тому в Кабміні, АП і інших структурах нинішня ситуація виправдана.
Але з часом в нашій державі повинна сформуватись справжня контреліта. Це не просто критична маса гарних людей, а критична маса добре організованих людей, готових втілювати складні проекти, зокрема творити державу. Це люди, які мають інший світогляд, інший життєвий шлях. Як тільки у нас з’явиться своя організована контреліта, ми зможемо говорити про завершення революції.