У Павлограді буде другий тур
Охендовський не має жодних шансів це змінити, бо втрутився Президент
28 жовтня Павлоградська територіальна виборча комісія нарешті ухвалила рішення щодо другого туру виборів міського голови. Нагадаємо, лідерами перегонів у місті стали Анатолій Вершина з «Опозиційного блоку» та Євген Тєрєхов — «Титановий Джексон», який дивом лишився живим через украй тяжке поранення в АТО і вирішив поборотися за своє місто проти системи колишніх регіоналів (див. інтерв’ю з ним у «Дні» №192-193 від 23—24 жовтня). Водночас «система» вирішила показати свою силу через ЦВК.
Згідно з попередніми результатами голосування у Вершини — понад 30% голосів, у Тєрєхова — понад 20%. Отже, має бути другий тур, де в Тєрєхова непогані шанси. І тут — приголомшливе рішення ЦВК. 27 жовтня Центрвиборчком (12 членів з 15-ти якого виконують свої повноваження ще з часів керівництва країною Віктора Януковича) прийняв постанову № 515 «Про Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про місцеві вибори» під час встановлення результатів виборів міського голови», у четвертому пункті якої зокрема ідеться: «...якщо територіальною виборчою комісією під час складання протоколу про результати виборів міського голови встановлено, що кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі, є меншою ніж 90 тисяч, підстави для прийняття рішення про проведення повторного голосування відсутні. У такому випадку на підставі протоколу про результати виборів міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання міського голови обраним». Одночасно у Павлограді «зникають» виборці — їх уже стає менше 90 тисяч, хоча і зараз на сайті ЦВК зазначена орієнтовна кількість виборців у єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Павлоградського міського голови — 90 208.
«ТЄРЄХОВ МОЖЕ ПЕРЕМОГТИ В ДРУГОМУ ТУРІ. ЙОГО СУПЕРНИК — ВЕРШИНА — МІГ ДОДАТИ ДО СВОЇХ РЕЗУЛЬТАТІВ, МОЖЕ, ЩЕ П’ЯТЬ ВІДСОТКІВ. А В ТЄРЄХОВА ВЕЛИКИЙ РЕЗЕРВ, ЙОГО ДУЖЕ ПІДТРИМУЮТЬ ГОРОДЯНИ. ТОМУ КЕРІВНИЦТВО ЗЛЯКАЛОСЯ Й ВИРІШИЛО НАС ОБДУРИТИ», — КАЖЕ «Дню» ЄВГЕН ЯНОЧКІН, ОДИН ІЗ КЕРІВНИКІВ ПАВЛОГРАДСЬКОЇ «САМООБОРОНИ» / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
Зазначену постанову вже назвали прийнятою з порушенням законодавства і в КВУ, і в МВС, і навіть Президент зробив заяву про те, що він обурений ситуацією і сподівається, що «законне рішення суду захистить виборче право мешканців Павлограда». «Центральна виборча комісія тут перевищила свої повноваження, своєю постановою фактично підмінивши норму закону, — коментує «Дню» Олександр ЧЕРНЕНКО, екс-голова правління Комітету виборців України, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка». — Норма закону визначає виборчу систему на кожних виборах, і вона каже, що в містах напередодні виборчої кампанії залежно від кількості виборців оголошується система абсолютної або відносної більшості. У випадку з Павлоградом ЦВК оголосила вибори в два тури. І вся логіка виборчого процесу, участі кандидатів виходила з того, що в Павлограді відбудуться два тури. Коли ЦВК уже за підсумками голосування змінює виборчу систему в одному місті — це перевищення повноважень. Цього допустити не можна: або ЦВК має переглянути своє рішення, або воно має бути оскаржене у судовому порядку. Я знаю, такі скарги будуть подаватися і не одна». Щодо мотивів ЦВК у прийнятті такого одіозного рішення нардеп зазначає: «Очевидно, це політична заангажованість. Замість того, щоб кандидат, який набрав найбільше голосів, ішов на другий тур і підтверджував свою перемогу, його хочуть оголосити переможцем, підмінивши виборчу систему».
Врешті міська територіальна виборча комісія Павлограда (у складі комісії 17 осіб) більшістю — 12 осіб «за» і п’ять «проти» проголосувала за проведення другого туру у виборах міського голови. На засідання було винесено два проекти постанови: перший — визнати результати голосування і обраним міським головою стає Вершина, другий — призначити другий тур голосування. Перший комісія не підтримала. Голова комісії Любов Комендант сказала, що це рішення ще буде розглядати ЦВК, і саме ЦВК остаточно вирішуватиме, будуть вибори чи ні.
Водночас Євген Тєрєхов подав у Київський апеляційний адміністративний суд позов про визнання протиправною та скасування горезвісної постанови ЦВК. А представниця Павлоградської територіальної організації «Опозиційного блоку» Євгенія Токінова заявила, що вони оскаржуватимуть «протиправне рішення міської ТВК».
Чому громадянам Павлограда принципово відстояти свого кандидата? Про це кореспондент «Дня» поспілкувався з містянами, що зійшлися до приміщення мерії, у якій розмістилася територіальна комісія. Усі, з ким вдалося поговорити, одноголосні у своїй довірі до молодого кандидата і підтримці його. «Це наша людина, ми його всі тут знаємо, він працював електриком на двох шахтах, — дуже порядний хлопець», — запевняв «День» фактично кожен співрозмовник.
«Чому Терехов? Він молодий, перспективний. А в усі решта — мер Метелиця, його заступник Вершина — уже пройдений етап, вони не будуть боротися за справедливість. А Терехов буде, — зокрема говорить павлоградець Володимир. — Нас намагаються обдурити. Тому ми сюди й прийшли. Ми вимагаємо другого туру. Хай переможець буде обрано чесно, за законом».
«По-перше, Євген молодий, — підтримує тезка Тєрєхова Євген Яночкін, один із керівників місцевої Самооборони. — Я і сам балотувався в депутати, але під час підбиття підсумків не вистачило 50 голосів. Думаю, що треба обирати нових людей, які ще не були при владі, бо старі вже всі відомі і від них немає чого чекати. Ситуація в тому, що Тєрєхов може перемогти в другому турі. Його суперник — Вершина — міг додати до своїх результатів, може, ще п’ять відсотків. А в Тєрєхова великий резерв, його дуже підтримують городяни. Тому керівництво злякалось і вирішило нас обдурити».
«Вважаю, що тут відбувалася явна фальсифікація, тому що всі люди в Павлограді сподівалися на другий тур, — додає Анатолій, теж місцевий житель. — Голова комісії навіть раніше оголосила, що буде другий тур голосування. І раптом кількість виборців змінилась. Як це? Я вважаю, що є люди, які хочуть не допустити до влади представника патріотичних сил, нормальну українську молодь». «У першому турі я голосував за «Свободу». Але тепер однозначно голосуватиму за «УКРОП», за Тєрєхова. Він — порядна людина, гарний хлопець, воював в АТО. Крім того, я вважаю, що в нас усе має бути по закону — і вибори мають проходити відповідно до Конституції і законів», — підсумовує шахтар-пенсіонер Олександр.
Водночас і після втішної заяви голови комісії про другий тур учасники акції вирішили не розходитися. Біля мерії стоять діжки, підтримують акцію і представники «Правого сектору». Містяни оголосили, що не розійдуться, доки не дочекаються остаточного рішення ЦВК стосовно другого туру.