Перейти до основного вмісту

У протистояння гілок влади в Криму втягуються кримські татари

23 червня, 00:00
Зростання конфлікту під час курортного сезону – кращий «інформаційний привід» для конкурентів кримських курортів важко придумати. Від цього постраждають усі мешканці Криму, незалежно від національності та політичних поглядів. Кримські татари до цього часу відрізнялися толерантністю до української державності. Але нинішня політична ситуація на півострові дає шанс невпливовим усередині різних суспільних та політичних рухів радикалам заявити про себе на повний голос.

Як стало відомо «Дню», лідер меджлісу кримських татар Мустафа Джемільов, який зараз у зв’язку з важкою хворобою знаходиться на лікуванні в Туреччині, дав доручення меджлісу у разі необхідності готувати акції протесту кримських татар у зв’язку з рішенням ВР Криму про відставку уряду. Він сказав: «Ми давно чекали можливості відкрито виступити проти комуністичного безчинства в Криму, і цей час настав…». Звертає на себе увагу і те, що чергова хвиля політичної напруженості в Криму традиційно припадає на початок курортного сезону — навряд чи це проста випадковість. До того ж традиційно запізнюється з реакцією Київ (якщо не вважати заяви Президента Кучми, зробленої ним у Харкові, про те, що проблема буде вирішуватися в правовому полі і що він дав доручення розібратися з питанням). Ситуація цікава і тим, що з рішенням про відставку уряду Сергія Куніцина, члена НДП, багато хто з київських експертів вважає неможливою подальшу дію угоди про співпрацю між НДП і «Трудовою Україною», підписаної 13 червня. Річ у тому, що рішення про відставку кримського уряду приймалося при підтримці фракції «Трудової України» у ВР Криму.

І в Сімферополі, і у Києві багато хто з приводу останніх подій заговорив про «кримінальну революцію». Виступаючи по кримському телебаченню, глава кримського уряду Сергій Куніцин сказав, що раніше прийняті постанови про відставку уряду, на які тепер сесія просить згоди Президента, раніше скасовані Сімферопольським судом за позовом уряду як такі, що суперечать законодавству, і тому не мають юридичної сили. Більш того, спікер ВР Криму Леонід Грач, зі слів Сергія Куніцина, сьогодні виступає як лідер кримінальних сил, які намагаються прибрати уряд, який не дозволяє незаконно приватизувати державне майно.

Куніцин також повідомив журналістам, що на його думку, санаторний комплекс «Форос» зараз розкрадається для того, щоб відкрити дорогу дешевої приватизації для тих, хто скидав уряд. У своєму виступі він оприлюднив факти, що, на його думку, свідчать про причетність Леоніда Грача з 1990-91 років до діяльності ряду комерційних структур. І це далеко не все — є, зі слів Куніцина, дані, що колишні партійні гроші повертаються зараз у будівництво аквапарку в «Голубій затоці», якою керує зять Леоніда Грача. Сам Леонід Грач відмовився коментувати ці дані телерадіокомпанії «Чорноморська», в ефірі якої вони були оприлюднені.

Прес-служба НДП виступила із заявою, в якій говориться, що «Звернення Верховної Ради Автономної Республіки Крим до Президента України від 20 червня 2001 року не має жодних законних основ, оскільки засновується на рішеннях Верховної Ради Криму від 1 лютого 2000 року і від 24 травня 2000 року, які були у законному порядку опротестовані і визнані судом невідповідними чинному законодавству України і регламенту Верховної Ради Криму».

У заяві говориться про здивування позицією «деяких народних депутатів України — членів депутатської групи «Трудова Україна», які відкрито підтримують дії члена Комуністичної партії України керівника рескому КПУ Криму, Голови Верховної Ради Автономії Л. Грача, в його протистоянні з представниками демократичних пропрезидентських сил Криму», що визнають сьогодні своїм лідером члена Народно-демократичної партії Голову Ради міністрів Криму Сергія Куніцина.

Незрозуміла позиція керівництва депутатської групи і керівництва партії «Трудова Україна» ставлять під сумнів можливість продовження і поглиблення нашої співпраці надалі, говориться в заяві. Одночасно лідер партії «Трудова Україна» Сергій Тігіпко у виступі по українському телебаченню сказав, що партія «Трудова Україна» не приймала жодних рішень щодо ситуації в Криму, а дії в кримському парламенті є особистою позицією деяких її членів партії.

До речі, за однією з версій, не менше п’яти депутатів ВР Криму зазнали насильства, були приведені на сесію і голосували за відставку уряду проти свого бажання. Випадок, коли секретар міськкому компартії, запрошений на сесію, в стінах парламенту б’є депутата — взагалі безпрецедентний.

КОМЕНТАРI

Василь КИСЕЛЬОВ, депутат Верховної Ради, в.о. заступника Голови Ради міністрів:

— Я вимушений констатувати, що кримінальна революція, про яку не раз говорили кримські комуністи протягом останнього року, сталася під керівництвом комуністів.

Прийняте Верховною Радою автономії звернення до Президента України з проханням дати згоду на відставку кримського прем’єра Сергія Куніцина, не має жодних правових підстав. Рада міністрів внесла проект постанови з даного питання і має право згідно з регламентом його відізвати, що і зроблено на останньому позачерговому засіданні кримського уряду. Ми абсолютно обгрунтовано відкликали свій законопроект з даного питання, і його не було як такого на момент винесення на обговорення у Верховну Раду автономії. Крім цього, порушена ще одна правова норма. За регламентом Верховної Ради півострова, якщо профільна комісія дає негативний висновок з даного питання або ж проект відізваний, то ні Президія Верховної Ради автономії, ні особисто Леонід Грач не мають права вносити питання на розгляд сесії.

І, мабуть, найголовніше. Не боюся стверджувати, що я сьогодні очолюю антикримінальну коаліцію в кримському парламенті. І знов згадую карні справи по Колісниченку, по Шацьких, по Дичуку, по Котляревському. Бандит повинен сидіти у в’язниці. У зв’язку з цим виникає питання: з ким сьогодні йде Леонід Грач? Леонід Іванович зв’язався сьогодні з криміналітетом. Він став його заложником. Час працює зараз проти нього. І учора на сесії він показав, яку мету переслідував. За допомогою народних депутатів України Валерії Горбатова і Лева Мірімського, Леонід Грач «протяг» всі постанови Верховної Ради, що стосуються приватизації майна на півострові.

Людмила ДЕНИСОВА, депутат Верховної Ради, міністр фінансів АРК:

— Спікер кримського парламенту Леонід Грач здійснив політичну розправу над кримським урядом. У нього не було абсолютно жодного бажання дати професійну, об’єктивну оцінку роботі Ради міністрів автономії. Я думаю, що юристи дадуть відповідну оцінку тому факту, як можна звертатися до Президента України, «підставляючи» його таким чином, з тим, щоб він дав згоду на відставку кримського уряду, яка раніше вже була скасована судом Центрального району Сімферополя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати