Перейти до основного вмісту

Український проект-2002

Що було , що є , що буде
28 березня, 00:00
«День» запропонував лідерам партій і блоків, визнаних фаворитами передвиборних перегонів (а також тих, що мають певні шанси), відповісти на три запитання:

1.Чим, на вашу думку, нинішня виборча кампанія відрізняється від попередньої?

2. Яка ваша оцінка зовнішнього впливу на нашу виборчу кампанію?

3. Які позитивні ідеї ваша партія (блок) може запропонувати Україні на найближче майбутнє?

До речі, завдання виявилося більш складним, ніж здавалося спочатку. Ми, признаємося, втомилися чекати звістки від «Жінок за майбутнє». I змушені були припинити протягом трьох тижнів допитуватися, що ж думає про це лідер «Нашої України» Віктор Ющенко. Зі штабу «НУ», щоправда, прислали відповіді на запитання нашої анкети, однак підписані вони були прес-службою «Нашої України» — комічно, але відправники наполягали саме на такому варіанті підпису. Друкувати замість думки реальної особи витвір прес-служби — це вже занадто. Проте ухилення від виразних відповідей на конкретні запитання — звичайна манера блоку «НУ». У прес-службі «Блоку Юлії Тимошенко» вчинили простіше: заявили, що їм ніколи «цим» займатися. Цікаво, що в той же час лідер БЮТ постійно скаржиться на неможливість вільного доступу до ЗМІ. Дуже шкода.

Однак більшість запрошених до розмови поставилися до нашої ідеї з розумінням. Право оцінки — за читачем.

ПРО НЕБЕЗПЕЧНІСТЬ «ХАРИЗМИ»

Петро СИМОНЕНКО, лідер Компартії України:

1. На мій погляд, нинішня виборча кампанія істотно відрізняється від попередніх. Передусім тим, що на неї кинуті величезні кошти представниками кримінального капіталу. Донецький, луганський, харківський, запорізький і дніпропетровський клани виділили дуже серйозні суми для того, щоб захистити політику, що дозволяє їм збагачуватися за рахунок можливості красти, використовуючи тіньові структури. Це було яскраво продемонстровано в Криму, коли з політичних мотивів було знято з реєстрації деяких наших товаришів. Вже зараз за участю голів обласних держадмінстрацій відпрацьовується програма сприяння набиранню голосів певними політичними силами. Комуністи неодноразово висловлювали свою переконаність і в тому, що готується конституційний переворот, який дозволить Президенту бути обраним на третій термін. Якщо це станеться, клановість у Верховній Раді посилиться, вона остаточно втратить публічність і стане інструментом обслуговування інтересів певних партій.

У цю кампанію намітилася і небезпечна тенденція боротьби харизматичних лідерів. Наприклад, американці підтримують цей образ щодо людини, яка спирається на збанкрутілу політику націоналістів, що дискредитувала себе, і крайніх правих, — тих, хто в 1941 році хлібом-сіллю зустрічав гітлерівців у Львові. Небезпека полягає в тому, що замість конкретної програми виборцю пропонують відірвану від реалій і без політичної опори «надуту кульку» харизматичного лідера.

2. Дії США на території України — це цинічне втручання у виборчий процес. Особливо відверто це виявилося в зробленій представником американського держдепартаменту Стівеном Пфайфером заяві радіо «Свобода» про те, що США визнають вибори прозорими тільки в тому разі, якщо вони відповідатимуть результатам незалежних соціологічних досліджень. Ми неодноразово вимагали оголосити персоною нон-грата Карлоса Паскуаля в зв’язку з тим, що він за допомогою фінансування Центрвиборчкому втручається в можливий хід електронного підрахунку голосів під час виборів. А також тому, що він явно підтримує демократичні, як він це називає, структури і певні засоби масової інформації. США ще в жодному регіоні не довели, що вони хотіли б демократичних виборів в країнах, що розвиваються. Вони цинічно втручалися у вибори в Югославії, намагалися втрутитися в цей процес в сусідній нам Білорусі, сьогодні США чинять тиск на суспільні настрої Молдови, щоб виключити можливість демократичних виборів в Україні і, ще раз хочу наголосити, захистити ті політичні сили, які вирішуватимуть тут американські стратегічні завдання. А це загрожує нашій національній незалежності.

3. Наші майбутні плани спрямовано передусім на те, щоб законодавча база, яку треба напрацювати майбутньому парламенту, стала дійсно національною. Щоб не повторилася помилка попередніх скликань Верховної Ради, коли перекладалися з англійської мови закони західного зразка, і їх намагалися пристосувати до українських реалій. Це неприпустимо, оскільки ми передусім маємо виходити з того, в якому стані сьогодні перебуває економіка, рівень життя та система управління в державі. Якщо комуністи будуть мати політичну підтримку на майбутніх виборах, в парламенті ми будемо брати повну відповідальність за наслідки реалізації нашої програми.

Тут могла б бути думка Віктора Ющенка. Шкода, що він та його помічники не скористалися цією можливістю.











«БІЛЬШІСТЬ — АЛЬФА І ОМЕГА»

Володимир ЛИТВИН, лідер блоку «За єдину Україну!»:

1. Питання про особливості нинішніх виборів, на мою думку, слід розглядати принаймні в трьох площинах: нормативній, суто політичній та суспільній. По-перше, змінилися правила, за якими відбувається виборча кампанія. Попри свою недосконалість, новий Закон України «Про вибори народних депутатів України» є значно прогресивнішим за попередній, я б сказав, більш зручним як для виборців, так і для суб’єктів виборчого процесу, краще пристосованим до наших уявлень про те, якою повинна бути українська влада. Зокрема, положення, яке передбачає заміну збирання підписів грошовою заставою, звільняє людей від марудної, непотрібної праці, витрачання дорогоцінного часу. З іншого боку, — це й певні надходження до державного бюджету, які йдуть, зокрема, на фінансування самої виборчої кампанії. Нинішні вибори, таким чином, дешевше обійдуться суспільству. В цьому зв’язку слід пригадати й іншу принципову норму нового закону щодо зменшення терміну виборчої кампанії до 90 днів. Демократичним вважаю і новий порядок формування виборчих комісій. Він звільняє місцеві державні адміністрації не тільки від виконання невластивих їм функцій, а й від спокуси віддати комусь перевагу. Такий порядок дає можливість залучати через партії широкі кола громадськості до активного політичного життя, підвищує довіру до тих, хто організує виборчий процес. Інша річ, що партії поки що не мають широкого активу, внаслідок чого виникли значні труднощі з формуванням дільничних виборчих комісій.

Позитиви нового закону, які вже реально виявилися, засвідчили, що зусилля Президента України, спрямовані на забезпечення його прийняття, не були марними.

Тепер про політичний, точніше, політико-технологічний аспект нинішніх виборчих перегонів. У своєму виступі на з’їзді працівників освіти минулого року глава нашої держави Л. Д. Кучма спрогнозував особливу гостроту нинішньої битви за депутатські місця, передбачивши й зміщення акцентів у передвиборній боротьбі з економічних негараздів на тотальне звинувачення влади у злочинності, порушеннях прав людини, свободи слова, нездатності консолідувати націю та інших смертних гріхах. Прогноз цей виявився вірним. Сьогодні маємо багато прикладів застосування нечесних методів ведення передвиборної боротьби, брудних технологій, політичних спекуляцій.

Третій аспект – суспільний. Не можна не бачити, що визначальний характер цих виборів для майбутнього України усвідомлюють не лише політична еліта, а й широкі верстви населення. Люди почали розуміти, чому таким важливим є створення парламентської більшості. Можливо, внесок у цю справу вніс і блок «За єдину Україну!», який проголосив це як своє принципове завдання. Люди пов’язують з нинішніми виборами свої надії на краще. Багато хто чекає на них так, як чекають весни. Саме тому, переконаний, громадяни особливо відповідально поставляться до свого вибору 31 березня, орієнтуючись не на красиві слова політиків, а на реальні справи пошукачів депутатських мандатів та їхню здатність до конкретної державотворчої роботи.

2. Поставлене запитання не є простим і однозначним. Навіть те, який великий інтерес виявляють зарубіжні держави і міжнародні організації до виборчої кампанії в Україні, приїзд сотень їхніх спостерігачів, не можуть не впливати на вибори. І якщо цей вплив ставить метою зробити так, щоб вибори в Україні відбулися за найвищими демократичними стандартами, його можна лише вітати.

Якщо ж хтось має бажання посприяти перемозі тих чи інших політичних сил або заздалегідь поставити результати виборів під сумнів, навісити на них ярлик сфальсифікованих, то це треба прямо називати втручанням у внутрішні справи. Слава Богу, говорити про це поки що підстав немає. Наші зарубіжні партнери поводять себе толерантно і доброзичливо.

Інша річ, що деякі політики в самій Україні головні зусилля спрямовують на провокування активного тиску ззовні. Вони намагаються використати увагу міжнародної громадськості до українських виборів як засіб штучного підвищення власних примарних шансів на проходження до майбутнього парламенту. Можна лише поспівчувати таким політикам і порадити їм навчитися поважати себе і свою державу.

3. Неодноразово наголошував раніше і наголошую зараз: наш блок іде до парламенту, щоб сформувати постійну й політично відповідальну депутатську більшість. Це для нас альфа і омега. Саме цього найбільше сьогодні чекає від Верховної Ради український народ, втомившись від її недієздатності. Лише на цій основі можна перетворити вищий законодавчий орган на справжній локомотив державотворчих процесів.

Наш блок виступає на захист вітчизняного виробника, за створення умов для підприємництва, за поліпшення стану справ у соціальній сфері. Цьому будуть підпорядковані й перші кроки представників блоку у Верховній Раді. Ними мають стати прийняття Податкового кодексу і створення підвалин для проведення пенсійної реформи. З метою вдосконалення організації державної влади в Україні ми ініціюватимемо прийняття законів про Кабінет Міністрів і Регламент Верховної Ради. Вкрай важливим вважаємо також прийняття законів про іпотеку, розмежування земель державної і комунальної власності, особливості кредитування аграрного сектору України, соціальний розвиток села в умовах ринкових відносин. Ініціюватимемо також законодавче закріплення статусу політичної опозиції.

Певен, що саме формування парламентської більшості дозволить нам швидко піти вперед.

«УРЯД МАЄ ФОРМУВАТИСЯ ПАРЛАМЕНТОМ»

Олександр МОРОЗ, голова Соціалістичної партії України:

1. Нинішня кампанія відрізняється від попередніх ще більшою безцеремонністю у використанні адміністративного ресурсу та відчуттям безкарності з боку влади за злочини в цьому відношенні. Це проявляється у переслідуванні опозиційних, і не тільки опозиційних, до влади сил, у використанні таких форм адмінресурсу, про які раніше навіть не йшлося. Зараз представники влади збирають всіх керівників господарств, відомств, підприємств, установ, чинять на них тиск з метою збільшення кількості голосів за провладний блок. Влада на місцях звикла до того, що, користуючись адмінресурсом та заступництвом Банкової, її представники шляхом шантажу та інших маніпуляцій, характерних для минулої виборчої кампанії, сформували такі місцеві представництва і органи, які повністю прислужують виконавчій владі. Висвітлення ходу передвиборної кампанії у ЗМІ позбавлено будь-якої об’єктивності, бо все зводиться до реклами блоку «За ЄдУ!».

2. Що стосується зовнішнього впливу на перебіг передвиборної кампанії, то я вважаю, що його немає. Я не погоджуюсь iз деякими політиками, які стверджують протилежне, посилаючись на візити посадових осіб Заходу до України, які останнім часом справді почастішали. На мій погляд, це позитивно, що міжнародне співтовариство цікавиться ходом виборчої кампанії в нашій країні. Це підтверджує зростання уваги до України на міжнародній арені.

3. Основна позитивна ідея, яку пропонує СПУ, — це те, що ми виступаємо за прихід до влади чесних політиків, які не будуть дистанціюватися від рядових громадян, за зміну системи влади в цілому — мається на увазі необхідність формування уряду парламентом, обрання губернаторів та районних голів адміністрацій населенням та їх відповідальності за результати господарювання перед виборцями, а не перед Президентом. Крім того, представники СПУ виступають за збільшення робочих місць, зменшення житлово-комунальних тарифів, утримання надалі єдиного податку на землю, організацію доступної освіти і медицини, повернення заощаджень.

«ЧАЙНИК» КИПИТЬ»

Віталій КОНОНОВ, лідер ПЗУ:

1. Ця виборча кампанія набагато брудніша. Я, наприклад, не думав, що «зелені» стануть об’єктом нападу з усіх сторін. Йдеться навіть не про наші «клони», які намагалися й намагаються «насісти» на наш електорат, використовуючи методи, які ми вживали у 1998 році. Нинішня виборча кампанія не тільки суцільно брудна, вона навіть, можна сказати, порнографічного змісту. Виготовляються листівки, у яких йдеться про нашу економічну нечесність, також на нас сиплються грубі необгрунтовані звинувачення з боку інших партій, які не агітують за себе, а дискредитують своїх противників і тим набирають очки. Тобто новизна нинішньої виборчої кампанії у повсюдній присутності чорного піару, що забруднив навіть таку нейтральну політичну силу як ми.

2. Тиск, швидше, чиниться на виборця, оскільки існує велика конкуренція. Дуже багато людей пішли на вибори з влади, сформовано реальну партію влади. Тут є свої позитиви і негативи, але я не хочу це оцінювати. Те, що «чайник» кипить досить бурхливо, свідчить про наявність внутрішнього тиску. А рівень приїжджих порадників та вчителів демократії не завжди відповідає ситуації в країні, що спричиняє тільки роздратування.

3. Це декілька законопроектів, які невідкладно треба прийняти. Парадоксом є те, що вони вже готові, але поки ще, на жаль, далекі від фази свого затвердження. Це, насамперед, концепція стійкого розвитку України, що є нашою партійною платформою і виборчою програмою. У разі прийняття цієї концепції ми б мали об’єктивні передумови для того, щоб вивести нашу економіку на більш ефективні енергозберігаючі рейки, тобто зрівноважити господарські й економічні потреби. Крім цього, треба ввести таку практику, як мінімальна заробітна година. Це було б дуже зручно, скажімо, студентам, які хочуть працювати, але у них немає на це часу. Ми говоримо про мінімальну зарплату і продовольчий кошик, але забуваємо про те, що є й безробітні, та пенсіонери, які за 5 гривень на годину могли б виконувати, наприклад, господарські роботи.

«ЗА СОЮЗ IЗ РОСIЄЮ ТА БIЛОРУССЮ»

Наталія ВІТРЕНКО, лідер Прогресивної соціалістичної партії:

1. Нинішня виборча кампанія відрізняється від попередньої тим, що відчувається грубе втручання США та європейських структур у внутрішні справи України. Вони ведуть своїх політиків, які захищають цей вектор розвитку, я маю на увазі Тимошенко, Ющенка й Мороза, до влади, використовуючи всі можливі методи. Це проявляється в тому, що представники Заходу зачастили до України, що вони фактично відкрито заявляють про виділення Конгресом сотень мільйонів доларів для проведення виборчої кампанії в Україні. А ми потім це відчуваємо на собі. Зокрема, Мороз тиражує фальшивку під назвою «Мат» про «касетний скандал», де він дає перелік партій, які співпрацюють із Кучмою, і вносить туди наш блок. Він випустив її, напевно, 20-мільйонним накладом. І відчувається, що грошей багато, бо якби виборчий фонд був обмежений, то на це просто не вистачило б коштів. Його американські патрони, очевидно, зацікавлені, щоб він таким чином розчищав собі дорогу. Але хочу підкреслити, що ми ніколи не співпрацювали з Кучмою. Це брехня.

2. Щодо впливу Росії, то я його зовсім не бачу. Мені навіть образливо, оскільки ми відкрито підкреслюємо, що виступаємо за інтегрування наших економік. Здавалося б, Росія якось більше уваги повинна приділяти і нашому блоку, і нашій позиції, але я такого не відчуваю.

3. Ми відстоюємо перспективи України як високорозвиненої індустріально-аграрної держави. Щоб підняти виробництво, необхідно звільнитися від диктату МВФ, необхідно створити міждержавний союз Україна — Білорусь — Росія. Це дасть можливість здійснити необхідні перетворення у країні на благо народу. Крім того, у нашій програмі вирішується питання і зміни системи влади з метою зробити її підконтрольною виборцям, розширення внутрішнього ринку, підвищення купівельної спроможності населення за допомогою переходу до моделі дорогої робочої сили.

«ЦИНІЗМ ВЛАДИ НІЧИМ НЕ ПРОБИВАЄТЬСЯ»

Михайло БРОДСЬКИЙ, лідер партії «Яблуко»:

1. Нинішня передвиборна кампанія відрізняється від попередньої тим, що влада поводиться більш нахабно. Складається таке враження, що вибори-2002 — це останній єдиний шанс у представників влади не відповідати перед українським народом за те, що вони зробили з Україною. Мені здається, вони б’ються не на життя, а на смерть. Це виявляється у безмежному нахабстві, з яким вони експлуатують бюджет, ЗМІ, що захоплені особами, наближеними до влади. Влада остаточно відділила себе від народу, забувши, що влада повинна обиратися українським народом, а не нав’язуватися за допомогою різних технічних вивертів. Використання адміністративного ресурсу — це кримінальний злочин. І всі замішані в цьому, повинні нести кримінальну відповідальність. І ми обов’язково після виборів цього доб’ємося.

2. Щодо зовнішнього впливу на хід виборчої кампанії, то такі спроби є. Але цинізм нашої влади нічим не пробивається. Влада, як завжди, почала використовувати Вітренко для того, щоб відбитися від демократичних інститутів Заходу, підкресливши таким чином, що не влада їх критикує, а певна псевдоопозиція лівого толку.

3. На найближче майбутнє партія «Яблуко» може запропонувати притягнути владу до відповідальності за те, що відбувається, і припинити розкрадання бюджету, зменшити податки, зокрема, скасувати ПДВ, а всі гроші від приватизації українських підприємств спрямувати на виплати вкладникам Ощадбанку, щоб головним інвестором у нашій країні став український народ. Необхідно розрахуватися з попередніми поколіннями українців, на гроші яких будувалися ці заводи і фабрики.

На цьому місці могли б бути відповіді Юлії Тимошенко. На жаль, вона зі своїми прибічниками настільки зайняті боротьбою, що штаб Юлії Володимирівни не вважав за потрібне організувати бліц-інтерв’ю свого шефа.











«МЕНШЕ ДЕРЖАВИ!»

Валерiй ХОРОШКОВСЬКИЙ, лiдер виборчого блоку «Команда озимого поколiння»:

1. Передвиборна кампанія 2002 року відрізняється від попередньої більшою жорсткістю і значущістю. Нинішня кампанія вкрай значуща для українського суспільства тим, що парламент-2002 буде парламентом, який зустріне нового президента країни. І це передбачає його величезну відповідальність на багато років. Дана кампанія знаменується ще й тим, що фактично формується нова еліта України на найближчі 10 — 12 років. Тобто розпочався процес оновлення влади, який уже неможливо зупинити. І в цьому особлива важливість нинішніх парламентських виборів.

2. Щодо тиску на хід виборчої кампанії з боку Росії та США, то я не відчуваю жодного впливу.

3. Всі наші пропозиції є правими ідеями. Наша команда постійно закликає припинити займатися соціал-популізмом та брехати своїм виборцям. Ми повинні стати на реальну основу й вжити тих заходів, без яких у принципі неможливий розвиток держави. Це, передусім, лібералізація економіки, обмеження втручання держави в економіку, ряд інфраструктурних проектів, які необхідно здійснити, щоб економіка могла прогресувати, це поліцентризм, а не єдиний центр в особі Києва, через який, власне кажучи, перерозподіляється половина ВВП і т. iн. Існує дуже багато питань і проблем, про які необхідно заявити та які необхідно вирішувати буквально з 1 квітня.

«МИ РОБОТИ НЕ БОЇМОСЯ»

Вiктор МЕДВЕДЧУК, лiдер СДПУ(О):

1. Ця виборча кампанія більш цивілізована ніж попередня, більш близька до міжнародних стандартів. Політичні сили, які беруть участь у кампанії, більш ідеологічно структуровані. Головною ж відмінністю виборчих кампаній 1998 і 2002 року є те, що сьогодні, на відміну від подій чотирирічної давності, у виборах важливу роль відіграють ідеології: комуністична, соціал-демократична, ліберальна.

І ще. На мій погляд, політичні ситуативні блоки показали, що вони — явище тимчасове. Їм важко сформулювати які-небудь ідеологічні принципи, тому що до них входять різні політичні сили.

Наша партія брала участь у минулих виборах, бере участь у цих, братиме участь у майбутніх. При цьому я впевнений, що у наступній виборчій кампанії блоки «Наша Україна» чи «За єдину Україну!» вже участі не братимуть. Наше суспільство пройшло великий шлях політичного розвитку, й тому інтереси різних верств населення будуть захищати справжні партії. І це буде ще одним кроком нашої країни до Європи.

2. Це запитання, на мій погляд, понадміру роздувається як з боку деяких іноземних держав, так і з боку деяких українських політичних сил. Наша позиція проста й зрозуміла: Україна — незалежна самостійна держава, і наш народ сам обирає собі владу, без сторонніх порад. Видно, що іноземні держави, передусім Росія і США, не завжди коректно виявляють свою зацікавленість у перемозі певних політичних сил. З іншого боку, Україні також небайдуже, чи переможе, скажімо, у Росії на наступних виборах Путін чи Жириновський! Але який-небудь тиск на нашу країну, на наші політичні сили, на виборців зі сторони іноземних держав неприпустимий, і наша партія завжди буде протистояти спробам вчинити такий тиск. Він несумісний із нашим статусом незалежної держави.

3. Я відповім просто: свободу, справедливість, солідарність, соціальну державу. Це надійні основи процвітання нашої країни. Їх давно перевірила вся Європа. Я думаю, нам вдалося розповісти українцям про те, які блага принесла соціал-демократія Європі. Я переконаний, що нинішній рік дійсно стане роком соціал-демократії в Україні, і соціал-демократична ідея стане у нашій країні ще більш популярною. Звичайно, для цього доведеться багато попрацювати, але ми роботи не боїмося.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати