«Укртелеком» в очікуванні зразково-показового продажу
Навколо нереалізованої за пільговою передплатою частини акцій у розмірі 5,9% зав’язалася дискусія: чи продавати її на фондовому ринку, чи приєднати до призначеного для продажу стратегічному інвестору 37-відсоткового пакета. Уряд схиляється до того, щоб збільшити основний пакет до 42,9%, у зв’язку з чим готуються зміни до плану розміщення акцій «Укртелекому». З таким рішенням не згодна Перша фондова торгова система, що звернулася до Президента і прем’єра з проханням відмовитися від укрупнення пакету, оскільки це «не відповідає національним інтересам України». У той же час, на думку ПФТС, продаж 5,9% акцій «Укртелекому» на фондовому ринку підвищить його капіталізацію і ліквідність. Тим часом голова Фонду держмайна України Олександр Бондар вважає, що ці суперечки позбавлені будь- якого сенсу, оскільки закон, що регламентує приватизацію ВАТ «Укртелеком», дає однозначне трактування: акції, що залишилися, потрібно продати лише на відкритих торгах. Він скептично оцінив можливість пожвавлення фондового ринку за рахунок акцій «Укртелекому»: «Портфельні інвестори пішли у 1998 році й досі не повернулися. Якщо продавати на біржі, це буде продаж за заниженими цінами».
Незважаючи на закінчення першого етапу приватизації національного оператора зв’язку, питання про можливість продажу нинішнього року основного пакету акцій «Укртелекому» стратегічному інвестору (50%+1 акцію закріплено у держвласності), як і раніше, залишається відкритим. Нещодавно прем’єр-міністр України Анатолій Кінах заявив, що приватизацію ВАТ «Укртелеком» необхідно провести у 2002 році, оскільки кошти від його продажу закладено до держбюджету-02. У той же час він підкреслив, що уряд здійснюватиме моніторинг кон’юнктури зовнішнього ринку, щоб уникнути продажу підприємства за заниженою ціною. Головний приватизатор країни О. Бондар також поки не скидає «Укртелеком» з рахунків: заплановане наповнення бюджету в сумі 5,8 млрд. грн., на його думку, є можливим лише за рахунок енергокомпаній або «Укртелекому». Приватизація «Укртелекому» спочатку задумувалася як інвестиційний прорив, услід за яким шляхом роздержавлення підуть інші великі підприємства. Але обачливість при цьому не зашкодить: як не раз нагадував С. Довгий, у східноєвропейських країнах приватизація телекомів часом розтягувалася на 10 років.
«Перехідними» з минулого року залишаються неврегульовані питання законодавчого плану. За інформацією наданою агентством Інтерфакс-Україна, заступник голови Держкомзв’язку та інформатизації Олег Проживальський вважає, що приватизацію «Укртелекому» неможливо провести без прийняття закону «Про телекомунікації». За його словами, інвестору також небайдуже і те, що в Україні існуючі граничні тарифи на місцевий зв’язок занижено порівняно із собівартістю зв’язку, а тарифи на міжнародний зв’язок, навпаки, завищено. Минулого року ситуацію на світовому телекомунікаційному ринку було визнано несприятливою для приватизаційного процесу. З оцінкою нинішнього стану справ поки не поспішають ні комісія з приватизації «Укртелекому», ні колективний радник — консорціум, що складається з компаній Squire Sander & Dempsey LLP, Millennium Financial Services і Mason Communications. Голова комісії Василь Роговий, щоправда, пообіцяв оприлюднити стратегію продажу компанії у середині квітня, а свою обітницю мовчання він пояснив домовленістю з радником не повідомляти жодних деталей до цього терміну. Що ж, чекати залишилося недовго.