Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Unisex

16 серпня, 00:00

Відразу зробимо застереження, що термін "унісекс" не має нічого спільного із сексуальним життям населення, національних та інших меншин. Просто авторові під час відпустки потрапив на очі часопис "ELLE", звідки він із цікавістю дізнався, що це сучасний напрям у світі високої моди, однакове вбрання для чоловіків і жінок.

У колекціях таких відомих кутюр'є, як Келвін Кляйн, Кензо, Пако Рабанн, Поль Готьє повно "унісексу" і не відразу вдається розгледіти первинні статеві ознаки носіїв такого вбрання. Простіше кажучи, пані вдягнені панами й навпаки, тож цілком стерто грань між містом і селом, перепрошую, між кланами Адама і Єви. Після засвоєння такої унісексуальної інформації у підсвідомості, змученій перипетіями минулого політичного сезону, виникли туманні асоціації. Це щось нагадує... Інсайт (осяяння) настав несподівано і в найменш слушний момент. Виявляється, стиль "унісекс" - це хіт національної осінньо-зимової політичної колекції. Саме в цьому напрямі сьогодні активно працює головний кутюр'є Леонід Кучма.

СТИЛЬ

Так само, як і в моделях одягу від Келвіна Кляйна зникає "межа" між паном і пані, в новому стилі високої політичної моди від Президента змішуються несумісні на перший погляд дії та наміри. Межа поміж раціональною та ірраціональною політикою стає дедалі розпливчастішою і поступово зникає в тумані.

Спершу голова президентської адміністрації так "переконливо" говорив про негативні наслідки розпуску парламенту, що в багатьох спостерігачів з'явилося тверде переконання, що Верховній Раді вже недовго жити. А коли Леонід Кучма підтвердив свій намір серйозно розглянути прохання п'яти парламентських фракцій про пролонгацію повноважень нинішнього складу депутатського корпусу ще на рік, у місцях відпочинку народних обранців почалася тиха паніка. Усі зрозуміли, що пролонгація можлива лише у формі дострокового припинення повноважень Верховної Ради. В екстреному порядку чартерними авіарейсами до Києва стали прибувати частково відпочилі депутати, аби 15 серпня достроково відкрити роботу сесії ВР. Як то кажуть, цілковитий "унісекс".

За цих умов необхідно зберігати спокій і зосередитися на спокійному сприйнятті нових віянь моди. Навіть найзагадковіші явища й суперечливі висловлювання можуть мати досить просте пояснення. Приміром, ті, кому випало свого часу служити в армії, чудово розуміють таку, дещо загадкову для невтаємниченого команду: "А тепер закрий рота і скажи, де ти був?"

Спробуймо побудувати логічну (наскільки це можливо) модель останніх подій у світі високої політичної моди. Гра йде з використанням трьох основних елементів:

1. Парламент може бути розпущено в тому випадку, коли він протягом 30 днів не зможе відновити свої пленарні засідання. Депутати самі надали виконавчій владі привід для розпуску ВР, оскільки вирішили не закривати роботу сьомої сесії, а продовжити її після перерви в 40 днів. Якщо тлумачити парламентські канікули як недієздатність ВР, то з'являється формальний шанс "звільнити" народних обранців. Слід підкреслити, що в адміністрації Президента серйозно розглядали таку "шиту білими нитками" можливість. Інакше кажучи, можна вести мову про те, що в АП є установка: знайти будь-який, підкреслюю, будь-який привід для зовні легітимного розгону парламенту. Можна сказати, що голова президентської адміністрації вперше продемонстрував стиль "унісекс". Коли узагальнити його висловлювання, то вийде така унікальна лінгвістична конструкція: розглядається питання про розпуск парламенту, але ніхто не збирається його розганяти. Навіщо ж тоді про це говорити? А стиль такий, "унісекс" називається. Стираються, так би мовити, відмінності між розумними й ірраціональними, м'яко кажучи, діями. Браво!

2. Повноваження ВР може бути пролонговано. У пролонгаційній сфері досягнення "унісексу" справляють незабутнє враження. Найпростіші й найочевидніші речі стають настільки загадковими, що просто плакати хочеться від захвату перед неперевершеною майстерністю кутюр'є. Іще зовсім недавно, ніжачись на пляжах славного міста Феодосії, я навіть не підозрював, хто є справжнім автором ідеї подовжити термін життя ВР. Мені чомусь здавалося, що ідея пролонгації народилась у стінах президентської адміністрації. Уперше її озвучив з подачі експертів АП лідер фракції "Незалежні" Вадим Гетьман, а в червневому виступі Президента вона набула форми офіційної пропозиції "руки і серця" Верховній Раді. Боже мій, як я помилявся! Сьогодні хочеться заламувати руки через своє кричуще невігластво у "пролонгаційній справі". Спасибі, що Леонід Данилович знехтував відпочинком і пояснив, як воно все було насправді. Не Президент, а представники п'яти парламентських фракцій запропонували подовжити повноваження ВР. Он воно що... Виявляється, виконавча влада не шукала прихильників пролонгації серед депутатів. Вони, народні обранці, самі прийшли до Леоніда Кучми і сказали: "Так, мовляв, і так, пролонгуйте нас, будь ласка!" Що Президентові лишалося робити? "Я, як глава держави, зобов'язаний був розглянути пропозицію депутатів", - пригадує Леонід Данилович.

3. Не можна вносити зміни в чинну Конституцію. На думку основоположників українського політичного "унісексу", слід дотримуватися деяких канонів. Ухвалили Основний закон? Усе, не намагайтеся в ньому нічого змінювати, бо це призведе до порушення існуючого балансу між виконавчою та законодавчою владою" (Євген Кушнарьов). Баланс, як відомо, справа тонка. За допомогою однієї невеличкої поправки теоретично можна перетворити прем'єра Валерія Пустовойтенка з "людини Президента" на "людину парламенту". Досить лише записати в Конституції, що прем'єра призначають і звільняють із посади, якщо буде на те згода ВР. Уявляєте, які моральні тортури може пережити перевірений у виборчих кампаніях боєць президентської команди, коли його почнуть спокушати владою?

Крім того, справа "відгонить" зміною форми правління. Виходить, що з президентсько-парламентської республіки Україна може перетворитися на парламентсько-президентську республіку. І все це перед виборами Президента і Верховної Ради! Правда, не вельми зрозуміло, чому глава держави відкрито не критикує "підступні" пропозиції про пролонгацію своїх повноважень? Адже для такого "подовження життя" необхідно внести зміни в Конституцію. Отже, є так би мовити, "чорні" поправки до Основного закону, що їх ні в якому разі приймати не слід, і "білі" конституційні уточнення, які мають право "на внесення". На те вона й нова мода, аби згладжувати всі ці суперечності! Конституцію не можна змінювати загалом, а зокрема - можна. Коли поправки роблять на підставі попередньої змо..., перепрошую, домовленості з виконавчою владою, тоді все нормально. Урешті-решт, і сама ідея пролонгації існує для того, щоб зберегти існуючий баланс влади, тобто змусити депутатів виконувати побажання Президента.

РАДОЩІ Й БУДНІ "УНІСЕКСУ"

Поверхове ознайомлення з основними елементами "унісексу" дає змогу гідно оцінити всі переваги цього домінуючого напрямку в національній політичній моді. Проте справжня майстерність можновладних кутюр'є проявляється в комбінації складових частин стилю. Приміром, однією з "перлин" колекції Президента є його слова про те, що парламентські вибори відбудуться в березні 1998 року. Блискуча ідея! Так, на перший погляд у цьому "ансамблі думки" нічого особливого немає. Але це, насправді, дуже крутий стиль. Виходить, що Леонід Данилович прогнозує, що ВР не зможе наступного тижня позитивно вирішити питання пролонгації своїх повноважень. Президент нібито випереджає реальний час. Чудове опанування нового стилю дозволяє йому легко й невимушено створювати дедалі вигадливіші політичні конструкції, які не дозволяють розслабитися народним обранцям під хмарним небом Криму. Вони також починають працювати в жанрі "унісексу". Коли глава держави заявляє, що не збирається розпускати ВР, то це означає: він неодмінно хоче це зробити. Тож із 15 серпня почалися "чергові" засідання сесії Верховної Ради. Головне завдання депутатів сьогодні - підтримати "парламентський вогонь" сьомої сесії ВР і не дати приводу для розпуску.

Народним обранцям також доведеться щось робити з одним із шедеврів стилю "унісекс" - ідеєю пролонгації. Головний кутюр'є країни підготував громадську думку до того, що депутати:

1) прагнуть розширити свої привілеї (нова редакція закону про статус народного депутата);

2) виступили з ініціативою подовження своїх повноважень (не Президент, а саме парламентарії).

Ну і як можна після всього цього терпіти це далі?

Пролонгаційна пастка починає спрацьовувати. Додайте до цього спроби ВР "узурпувати" повноваження виконавчої влади за допомогою внесення поправок у Конституцію, "блокування" Закону про вибори, а також "страшного ворога реформ" Олександра Мороза, і ви матимете підстави для розпуску парламенту. Правда ВР ніхто розганяти не збирається, але можливі варіанти дій вивчаються. Ну просто для того, аби не втрачати навичок. "Унісекс", та й годі.

За таких умов із тугою згадуєш про стару добру моду. Приміром, про спортивні костюми з лампасами, що символізували належність до кримінальних угруповань. Усе було просто і ясно. Можливо, не потрібні всі ці мудрагельства, спрямовані на стирання межі між представниками різної статі, а також суперечливе змішування ірраціонального з раціональним? Коли протягом принаймні двох років точаться розмови про розпуск парламенту, прискорення реформ і нічого цього реально не відбувається, починається "унісекс". Вигадливі, безстатеві ігри властей викликають дивні почуття. Просто як у відомому анекдоті про пані в переповненому трамваї:

- Пане, ви вже півгодини на мені лежите. То робіть що-небудь.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати