Уже є така партія - партія Пинзеника
Учора екс-віце-прем'єр Віктор Пинзеник на спеціальній прес-конференції презентував журналістам ідею створення нової "третьої сили". Зокрема, офіційно оголошено про початок підготовки до установчих зборів партії "Реформи і порядок".
Необхідність нового політичного утворення в інтерпретації ініціативної групи (С. Соболєв, С. Терьохін, Г. Омельченко, І. Гринів, О. Доній) подається як бажання мати справжню цивілізовану партію реформ. Не випадково в складі політичного новоутворення так багато депутатів з однойменної парламентської фракції.
Ідеологія утворення партії базується на визнанні того факту, що сама ідея цивілізованих реформ залишалася суспільно не запитаною, попри той факт, що на рівні побутового мовлення чесноти соціально-економічних трансформацій зужито до краю.
ПРП виступає за транспартійну консолідацію демократичних сил України. Таке об'єднання необхідно для укладання міжпартійного контракту про поділ праці всередині демократичного табору. Вочевидь, ПРП намагатиметься здобути ексклюзивне право на проведення тих самих реформ, тобто стати урядовою партією.
ПРП бачить себе суб'єктом Християнсько-демократичного союзу "Вперед, Україно!". Отже, орієнтація "реформістів" відома. Викликають сумніви перспективи самого "Вперед, Україно!". Немає таємниці в тому, що ПРП погодиться лише на роль лідера ХДС. Власне, партія і створювалася задля того, аби консолідувати аморфні потенціали об'єднання. Однак усередині блоку ХДС існують певні різночитання щодо проблеми лідерства.
Деякі авторитети блоку (профспілка "Наше право", фонд "Українська перспектива") категорично проти ототожнення ХДС із "партією Пинзеника". На думку представників названих суб'єктів, "йти з Пинзеником на вибори - чистісінька авантюра". Однак опоненти "антипинзениківців" (Український фонд підтримки реформ, об'єднання "Молода Україна") мають власну думку з цього приводу. А саме: є підстави вважати, що серед ста гіпотетичних виборців набереться п'ять-десять невиліковних інтелігентів, приречених голосувати за "реформи" (за Пинзеника) в силу свідомої історичної місії свого суспільного прошарку. Ці "п'ять виборців" і дадуть партії омріяні п'ять-десять бар'єрних відсотків, необхідних для партійного входження до парламенту. Подібні переконання мають соціологічне підгрунтя. За даними опитування населення, проведеного в червні 1997 року соціологічною та маркетинговою службою "СОЦІС-Геллап", 21% співвітчизників загалом підтримують політику реформ, третина ставиться до суспільно-економічних трансформацій "діалектично".
Однак для того, щоб потенційну довіру виборця трансформувати в реальний електоральний ресурс, необхідно "розкручуватися". Передусім визначитися з лідером. Блок "Вперед, Україно!" очолює заступник спікера ВР Віктор Мусіяка. У який спосіб порозуміються між собою два Віктори, невідомо. Вочевидь, Віктор Пинзеник не є публічним політиком, власне не є "демагогом" (буквально: "любителем народу"), тож можна припустити, що при формальному лідерстві екс-віце-прем'єра політичне керівництво блоком здійснюватимуть В. Мусіяка та С. Соболєв. Віктор Пинзеник стане "резервним прем'єр-міністром" третьої сили.
Свого часу (при створенні "Вперед, Україно!") С. Соболєв зазначив, що ХДС матиме свого кандидата 1999 року на президентських виборах, але не буде підтримувати жодного із сьогоднішніх потенційних кандидатів на "головне крісло" країни (Кучма - Марчук - Мороз - Лазаренко). Розмови навколо "п'ятого кандидата" пожвавилися після того, як голова НБУ Віктор Ющенко вийшов із складу політвиконкому Народно-демократичної партії. Однак до сьогодні про наявність будь-яких контактів "впередукраїнівців" із "батьком гривні" наразі невідомо.
Викликає здивування передвиборна стратегія ПРП. Партія демонстративно відмовилася від завоювання соціал-демократичного електорату, який на політичному ринку України зараз дуже високо котується. Ідеал соціально-орієнтованої економіки, задекларований програмними документами ПРП, єдиний із тих, хто міг би привабити лівоцентристського виборця, залишився не розшифрованим. На думку голови виконкому ХДС "Вперед, Україно!" І. Гриніва, новій силі треба тверезо дивитися на власні можливості, облишити "непід'ємні" соціальні групи (шахтарів, селян і т. ін.) і "вести свого виборця, що, здебільшого, мешкає у великих індустріальних центрах Сходу та на Заході України". На його думку, потенційний третій клас (дрібний бізнес) сьогодні політично демпінговий.
Окрім частини парламентської фракції "Реформи" та низки громадських організацій до ПРП приєднався мер Маріуполя М. Поживанов. Подейкують, що ведуться перемовини на предмет співпраці з "розстриженими" лібералами - Олександрою Кужель і К°. Нагадаю, що пані Кужель є повноважним представником інтересів Української Спілки промисловців і підприємців у парламенті. Про роль УСПП, як кузні кадрів вищого гатунку, у політичній історії сучасної України всім відомо, з чого також можна зробити висновок про рівень владних амбіцій партії "Реформи і порядок".