Перейти до основного вмісту

«В Україні немає умов для вільного та об'єктивного вибору президента», —

вважає координатор Коаліції «Свобода вибору» Владислав Каськів
18 вересня, 00:00

— Про які реальні факти порушень виборчого законодавства йде мова вже сьогодні?

— Протягом, скажімо, минулого тижня було декілька повідомлень про те, що в Харківській області скоєно напад на представника штабу Олександра Мороза, в Луганську — на представника штабу Євгена Марчука (називаю імена тих кандидатів, які реально можуть боротися за посаду президента). Тиск здійснюється на штаби чи на окремих представників конкретних кандидатів у регіонах України: починаючи дрібними випадками побиття чи погроз, закінчуючи масовими кампаніями проти штабів, організованими місцевою владою. Ці випадки дуже часті. Позбутися їх сьогодні неможливо. Але український виборець повинен знати про ці факти. Коаліція висвітлює їх у «Гарячій лінії. Вибори-99», незалежній інформаційній агенції, яка вже понад місяць працює в електронному інформаційному просторі України й розповідає про увесь перебіг подій президентської кампанії всіх 15 кандидатів.

— Громадяни України, на вашу думку, мають достатньо інформації для того, щоб зробити вільний та об'єктивний вибір 31 жовтня?

— Ні, не мають. У першу чергу через те, що повна інформація про хід виборів в Україні недостатньо поширюється. Друга проблема полягає в тому, що навіть та інформація, яка просочується до виборця, у більшості випадків викривлена або необ'єктивна, оскільки подається тими джерелами чи ЗМІ, які мають свої конкретні політичні інтереси в президентській кампанії 99- го року. Як показує реальна ситуація, більша частина вітчизняних ЗМІ, здається, вже зробила свій вибір. Третя проблема — це загальна відсутність в українському суспільстві усвідомлення важливості виборчого процесу, що демонструє нашу загалом низьку електоральну культуру. Це є наслідком «постсовєтського» синдрому, коли люди знали, що їхній голос нічого не вирішує, що важливість самих виборів «нульова» і що вони самі ніяк не можуть вплинути на загальну ситуацію в суспільстві.

Нині, коли зберігається колишня тенденція, а обставини зовсім інакші, одне з головних завдань нашої діяльності — зламати ці стереотипи й пояснити громадськості, що вона реально може вплинути на ситуацію. Українські виборці, здається, завжди готові вибирати, але є інша проблема: цей вибір часто необгрунтований і не є наслідком усвідомлення процесу.

— На яку частину електорату розраховані ваші проекти?

— Проекти охоплюють повне електоральне поле України й мають системний підхід до кожної електоральної групи. Ніхто офіційно не говорить, як мають волевиявляти свою позицію люди з вадами слуху чи зору, коли для останніх досі практично не існує механізму, як вони можуть голосувати (сьогодні «Фонд регіональних ініціатив», який є членом Коаліції «Свобода вибору», виготовляє спеціальні трафарети, за допомогою яких сліпі люди зможуть голосувати). Чи будуть мати право голосу національні меншини, зокрема кримські татари, у котрих не вирішено проблеми з громадянством? Існує велика проблема з тим, як голосують у закритих зонах: у тюрмах, у військових частинах, де адміністрація має можливість практично необмежено здійснювати тиск на виборчу свідомість тих людей, котрі перебувають у цих закладах. Все це, крім порушення українського виборчого законодавства, за яким кожна людина має право знати і право вільно обирати, несе в собі й загальні порушення прав людини.

— Коаліція підтримує конкретного кандидата на цьогорічних президентських виборах?

— Ні. Ми вважаємо, що найбільший здобуток для розвитку демократії та свободи і прав людини полягає не в тому, який кандидат сьогодні виграє, а в тому, щоб сформувати суспільство, яке усвідомлює важливість існування в демократичному просторі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати