Перейти до основного вмісту

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО: «Узгоджена Конституція від опозиції — буде»

12 лютого, 19:34
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Кризову ситуацію фактично «підвисили». Взаємні звинувачення влади й опозиції тривають. На цьому тлі невизначеності деструктивні сили все вище піднімають голову. Про приклади сепаратизму і заяв про федералізацію ми писали у вчорашньому номері в матеріалі «Три основні загрози і політика безпеки». Але з кожним днем з’являються нові подібні заяви. Ось один із них. Луганський округ донських козаків просить президента Росії Володимира Путіна надати військову підтримку народові України у разі поглиблення політичної кризи. Безумовно, в таких ситуаціях реакція відповідних органів має бути миттєвою, як і на всі інші подібні заклики. У Президента був би шанс щось зробити в цій ситуації, якби Генпрокурор Віктор Пшонка не перебував у відпустці, чи посада секретаря РНБО не була б вакантною. А так — на кого має опертися Президент в цій складній і відповідальній для країни ситуації? Про діяльність правоохоронних органів; як вийти з кризової ситуації,; що пропонує опозиція; зміни до Конституції говоримо з народним депутатом від «УДАРу» Валентином НАЛИВАЙЧЕНКОМ.

***

— Пане Валентине, сьогодні ми маємо гостру політичну кризу в країні, в якій свою вигоду, зокрема шукають і деструктивні сили. Відповідальність і професіоналізм правоохоронних органів, як ніколи, мають бути на вищому рівні. Як ви оцінюєте їхню діяльність?

— Ми маємо справу вже з системною кризою. Сьогодні, коли питання національної безпеки надзвичайно актуальні, в країні немає секретаря РНБО. Це неприпустимо.

Будь-який фахівець у цій сфері знає, що безпека — це стан, коли державі та людям нічого не загрожує. Влада повинна захистити кожну людину, і саме на це необхідно зорієнтувати роботу правоохоронних органів. Треба діяти й розуміти власну відповідальність. Відвести силовиків, зупинити терор на вулицях, виявити «перевертнів у погонах», які повертаються і використовують методи Пукача...

Погоджуюся з Євгеном Марчуком, який сказав, що криза насправді є багатошаровою і масштабною. Саме такого рівня професіоналів, як Євген Кирилович, і треба повертати зараз в РНБО. Вони розуміють суть державності й зможуть втілити невідкладні рішення, які б допомогли змінити ситуацію. А ті рецепти, які сьогодні пропонує влада, нагадують, швидше, ситуацію з доливанням бензину у вогонь.

Які ще можуть бути кроки, які б дозволили вийти з кризи?

— Ситуація вимагає від влади відповідальних рішень. Звісно, це мають бути зміни в правоохоронній і безпековій сферах. Паралельно має формуватися уряд, який почне нарешті виводити країну з соціальної, фінансової та економічної кризи. Треба повернути країну з війни.

Ми як опозиція пропонуємо альтернативу й вимагаємо конкретних дій. Якщо влада не хоче нічого робити, ми доб’ємося її заміни на позачергових виборах.

Ви кажете про альтернативу, відповідальність, але ж у Кабмін лідер «УДАРу» Віталій Кличко не збирається йти. Де логіка?

— Ми відразу сказали, що йдемо не позмагатися за крісла в уряді чи іншому відомстві. У нас в команді є фахівці високого рівня в різних сферах. Цей рівень дозволяє говорити про будь-яку посаду. Але не зараз і не в цьому уряді.

Ми — команда, яка пропонує нові принципи й нового президента України. Наші фахівці не працюватимуть в уряді при Президентові Януковичу, при цій корумпованій і прогнилій системі.

Це — величезна ілюзія, що, зайшовши в один урядовий кабінет, можна повністю змінити систему. Ми — за тотальну зміну правил гри: від принципів господарювання до принципів гарантування безпеки громадянина.

У той же час кандидатуру Яценюка як прем’єра ви підтримувати готові?

— Наша команда вважає, що не можна з позиції одного урядовця змінити систему корупції, зубожіння, несправедливості. Ми зі своєю командою на чолі з Віталієм Кличком хочемо зламати стару систему і повністю перезавантажити владу.

Якщо в наших партнерів є готовність прийти в уряд, ми — як командні гравці — готові їх підтримати. Але наша відповідь — зміна правил гри в принципі. Зокрема зміна повноважень парламенту, президента. Ми — за посилення повноважень і контрольних функцій Верховної Ради, громадських організацій, преси. За все те, що робить державу некорумпованою та справедливою.

Можливо, справа все-таки не в зміні Конституції, а в тому, щоб дотримуватися норм і правил чинного законодавства?

— Абсолютно правильно. Але цих законів починають дотримуватися й виконувати тоді, коли немає однопартійності у владі, яку сьогодні вибудувала Партія регіонів, — від президента до дільничного міліціонера. У людей зараз немає довіри до такої влади.

Ми ж хочемо прозорості в суспільному житті, антикорупційної люстрації, виборності суддів і дієвого народовладдя. За таких умов влада підконтрольна громадянинові, а не громадянин підконтрольний владі.

Не треба читати «Філософію історії» Гегеля для того, щоб зрозуміти, що потрібно будувати державу за християнськими, справедливими і гуманними принципами.

Для урядовців зараз стало модно відбудовувати церкви, молитися на всі свята в Києво-Печерській лаврі. При цьому в суспільстві владою насаджуються принципи протилежні — несправедливості, закритості, безкарності.

Не хочете — не читайте Гегеля. Але хоча б будьте щирими. Дайте людям державу, яка б їх не душила, а чула й захищала.

У парламенті є голоси для переходу до Конституції 2004 року?

— Свої 42 голоси «УДАР» готовий віддати. Зараз питання полягає у відповідальності й здатності влади на реальні кроки. Багато людей у Партії регіонів мають це розуміти. Якщо ці люди здатні вчинити відповідально, тоді, безумовно, голоси будуть. Хто має інший варіант виходу з кризи, нехай озвучить. Я такого — не бачу.

Як відомо, є два варіанти змін до Конституції — від «УДАРУ» та від «Батьківщини»...

— Варіант насправді один. У нас є лише деякі тактичні розбіжності в подальших змінах до Основного Закону після повернення до Конституції 2004 року. Головний принцип — перерозподіл повноважень і збільшення підконтрольності президента і парламенту суспільству.

Тобто варіант узгодженої Конституції від «УДАРу» та «Батьківщини» буде?

— Безумовно.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати